Spectacolul “Iona”, în premieră la Teatrul Nottara
19 June 2019
Fix la FITS! Institutul francez din România își mută reședința de vară la Sibiu!
19 June 2019

CÂŞTIGĂTORII PRESELECŢIEI PENTRU GALA TÂNĂRULUI ACTOR HOP 2019

Foto: Andrei Gîndac

Ediţia a XXII-a a Galei Tânărului Actor al cărei director artistic este Gigi Căciuleanu are ca temă Teatru coregrafic. DansActorul ca fenomen al teatrului actual.

În zilele de 11, 12 şi 13 iunie a.c. UNITER a organizat preselecţia pentru Gala Tânărului Actor – HOP. Juriul a fost format din: Oana Cristea Grigorescu (jurnalist cultural), Florin Fieroriu (coregraf), Lari Giorgescu (actor), Oana Leahu (regizor) și Gabi Lupu (jurnalist cultural).

Secţiunea Individual

1.       Radu Anastas, Universitatea de Arte Târgu-Mureş

2.      Norbert Boda, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

3.      Răzvan Ciocoi, Universitatea de Vest din Timişoara

4.      Ioana Cojocărescu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

5.      Nicolae Dumitru, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

6.      Roxana Fânață, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

7.      Flavia Giurgiu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

8.      Raul Lăzărescu, Universitatea de Vest din Timişoara

9.      Diana Ioana Licu, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

10.   Adrian Loghin, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

11.    Adela Mihai, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

12.   Ioana Moldovan, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

13.   Maria Panainte, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

14.   Flavia Perşa, Universitatea „Babeş – Bolyai” Cluj-Napoca

15.   Alin Potop, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

16.    Paul Preduşel, Universitatea de Arte din Târgu Mureş 

17.   Theodora Sandu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti

Secţiunea Grup

  1. în-cerc-uitadaptare după texte de Matei Vișniec, cu: Alina Mihaela Dumitrache, Andrei Ianuş, Alexandra Oişte,Cristina Simion, Ioana Beatrice Tănasă, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti şi Mihai Vasilescu, absolvent al Universităţii „Hyperion” din Bucureşti
  2. Puşca lui Cehov cu Norbert Boda, Narcisa Cîmpianu, Andrei Gîjulete, Andrei Han, Alex MacaveiGeorge Olar, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca
  3. Richard sunt eu!, adaptare după William Shakespeare, cu: Yannick Becker, Ștefan Dogaru, Francesca Fülöp, Robert Iosif, Ștefan Bogdan Liță, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca
  4. Shakespeare Mechanicsadaptare după William Shakespeare, cu: Radu Anastas, Carmen Pașcu, Maria Pogângeanu, Theodora Popovici, Paul Preduşel, Radu Tudoraş, Marian Vultur, absolvenţi ai Universităţii de Arte Târgu-Mureş
  5. Unde? Cum? Cine?, adaptare după Samuel Beckett,cu: Giorgiana Coman, David Constantinescu, Ioana Moldovan, Caliţa Nantu, Daniela Purcărea, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca
  6. Valizaadaptare după Kamikaze de Alina Nelega,cu: Dragoş Florea şi Carmen Ghiurco, absolvenţi ai Universităţii de Arte din Târgu Mureş
  7. Wor(l)ds in progressadaptare după „Cabaretul cuvintelor” de Matei Vişniec,cu: Andrei Atabay, Andreea Jurj, Lia Marin, Octavian Voina, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L.Caragiale” Bucureşti şi Iuliana Danciu, Sînziana Pintean, absolvenţi ai Universităţii „Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca