Premieră absolută: ”Saloanele gotice”, scenariu de Pușa Roth după romanul lui August Strindberg
2 October 2017
În dialog cu Robert Lepage și Evgeny Mironov
2 October 2017

Teen-Fest aduce teatrul în licee și umple orașul de povești

Suntem în plin festival EXCELSIOR Teen-Fest! Spectacolele de teatru sunt în desfășurare, atelierele de teatru, de film de animație, de video-sound și modelare 3D au început, iar interesul adolescenților crește pe zi ce trece.

Și totuși, Teen-Fest nu și-a epuizat potențialul de evenimente. Pentru că își propune să fie nu doar un festival de teatru, ci și o platformă multidisciplinară de comunicare directă cu cei din noua generație, începând din 2 octombrie, o nouă secțiune va debuta în Festival. #teatruînlicee aduce dialogul cultural în mediul de formare al adolescenților, liceul, încurajând atitudinea participativă, creativitatea și dialogul prin integrarea firească a artei teatrului în procesul de formare a noii generații.

Așadar, timp de patru zile, #teatruînlicee scoate spectacolul din sala de teatru și îl duce în școală, propunându-și ca la această întâlnire să abordeze tranșant o problematică socială cu care se confruntă și cei din tânăra generație: discriminarea. Este tema pe care spectacolul MASKAR (între) un studiu despre problematica minorităților – o abordează și reprezintă punctul de pornire pentru o serie de patru dezbateri ce vor avea loc la finalul fiecărei reprezentații, moderate de dramaturgul Mihaela Michailov și regizorul Radu Apostol.

#teatruînlicee este o inițiativă căreia i s-au alăturat patru instituții de învățământ liceal din București: Colegiul Național „Mihai Viteazul”, Colegiul Național „George Coșbuc”, Colegiul Național „Mihai Eminescu” și Colegiul Național „Matei Basarab” și este realizat în parteneriat cu Centrul de Teatru Educațional Replika.

Despre spectacolele din cadrul EXCELSIOR Teen-Fest, dar și despre numeroasele evenimente conexe dedicate adolescenților puteți afla de pe website-ul https://www.teatrul-excelsior.ro/teen-fest/. Tot acolo veți găsi și programul detaliat al festivalului, iar noutățile le puteți afla de pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/Teatrul-Excelsior-Bucuresti-278030202238340/ .

Biletele pentru spectacolele din Teen-Fest sunt disponibile pe site-ul www.bilet.ro, la casa de bilete a Teatrului EXCELSIOR și la casele de bilete ale teatrelor participante.

PROGRAM

SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare

DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2017

#EmojiPlay
Spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu // Teatrul EXCELSIOR în parteneriat cu „Gigi Căciuleanu Romania Dance Company” // 1h
(TEEN ATTITUDE)

DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika

Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ

(ATELIER TEEN-FEST)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare

Digito Ergo Sum de Ulduz Ashraf Gandomi și Cecilia Lorenzetti
Regia: Alessandra Tomassini // San Lorenzo di Savena,
Italia // 55′

(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română

19:30 // Teatrul Odeon, Sala Studio
Pescărușul
de A.P. Cehov
Un spectacol de Andreea și Andrei Grosu // Teatrul Odeon București
// 1h 30′

(REBORN CLASSICS)

LUNI, 2 OCTOMBRIE

10:00 – 12:00 // CINETic

3D Reality atelier de modelare 3D

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika

Cine sunt eu? atelier de teatru participativ

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic

VideoSoundEdit atelier de editare video

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic

Stop Motion atelier de film de animație

(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Vandalul
de Hamish Linklater
Regia: Andreea Vulpe // UNTEATRU //
1h 20′

(TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare
Suntrack (În căutarea sunetului pierdut într-un oraș cu soare)
Scenariul și regia: Radu Afrim // Teatrul „Maria Filotti” Brăila // 1h 50′

(TEEN ATTITUDE)

MARȚI, 3 OCTOMBRIE

10:00 – 12:00 // CINETic

3D Reality atelier de modelare 3D

(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „Mihai Viteazul”

MASKAR (între) de Mihaela Michailov

Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45

Q&A

(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic

VideoSoundEdit atelier de editare video

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika

Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic

Stop Motion atelier de film de animație

(ATELIER TEEN-FEST)


17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare

Avioane de hârtie de Elise Wilk
Regia şi scenografia: Anca Maria Băcanu // Trupa „Amprente” Brașov //
45′

(TEENS IN THE SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Odeon, Sala Mare

Hamlet, după William Shakespeare

Muzica: SUBCARPAȚI
Un spectacol de Ada Lupu // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara //
3h (cu pauză)

(REBORN CLASSICS)

MIERCURI, 4 OCTOMBRIE

10:00 – 12:00 // CINETic

3D Reality atelier de modelare 3D

(ATELIER TEEN-FEST)

12:00 // Colegiul Național „George Coșbuc”

MASKAR (între) de Mihaela Michailov

Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45

Q&A

(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic

VideoSoundEdit atelier de editare video

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika

Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic

Stop Motion atelier de film de animație

(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul de Comedie, Sala Studio
Dur
de George F. Walker
Regia: Vlad Massaci // Teatrul de Comedie //
1 h 40′

(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piața Universității

Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu

Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP

(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
Say it now! de Mihaela Michailov și Marcelino Martin Valiente
Direcția de scenă: Marcelino Martin Valiente // Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara //
1 h 40′

(TEEN ATTITUDE)

JOI, 5 OCTOMBRIE

10:00 – 12:00 // CINETic

3D Reality atelier de modelare 3D

(ATELIER TEEN-FEST)

13:00 // Colegiul Național „Mihai Eminescu”

MASKAR (între) de Mihaela Michailov

Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45

Q&A

(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic

VideoSoundEdit atelier de editare video

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic

Stop Motion atelier de film de animație 

(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika
20 noiembrie
după Lars Noren
Un spectacol de Eugen Jebeleanu // Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu
// 1h

(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Piața Universității

Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu

Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP

(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare

Octavie
Scenariul și regia: Flora Donars
Muzica: Maxence Grimbert-Barré // Le MèME EnsembLe, Franța
// 1h

(TEEN ATTITUDE) / traducere în limba română

VINERI, 6 OCTOMBRIE

10:00 – 12:00 // CINETic

3D Reality atelier de modelare 3D

(ATELIER TEEN-FEST)

12:30 // Colegiul Național „Matei Basarab”

MASKAR (între) de Mihaela Michailov

Regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika // 45

Q&A

(#teatruînlicee)

15:00 – 17:00 // CINETic

VideoSoundEdit atelier de editare video

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 17: 00 // Centrul de Teatru Educațional Replika

Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ

(ATELIER TEEN-FEST)

15:00 – 18:00 // CINETic

Stop Motion atelier de film de animație

(ATELIER TEEN-FEST)

18:00 – 19:00 // Parcul Herăstrău

Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu

Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP

(TEENS IN SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Mic

Deșteptarea primăverii de Frank Wedekind

Regia: Vlad Cristache
Muzica: Daniel Rocca. Interpretare live: FIRMA // Teatrul Mic
// 3h (cu pauză)
(REBORN CLASSICS // 16+)

19:00 // Teatrul EXCELSIOR, Sala Mare
Fluturii sunt liberi
de Leonard Gershe
Regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul EXCELSIOR // 1h 55′

(TEEN ATTITUDE)

SÂMBĂTĂ, 7 OCTOMBRIE

17:00 // Centrul de Teatru Educațional Replika

Cine sunt eu? – atelier de teatru participativ // performance

(ATELIER TEEN-FEST)

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare
All = Gods in Blood de Agnieszka Nasierowska, după Împăratul muștelor de William Golding
Regia: Grzegorz Grecas // Teatr Układ Formalny, Polonia //
1h 20′

(TEEN ATTITUDE)

18:00 – 19:00 // Parcul IOR

Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu

Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP

(TEENS IN SPOTLIGHT)

19:00 // Teatrul Național București, Sala Pictură

O întâmplare ciudată cu un câine la miezul nopții după un roman de Mark Haddon

Regia: Bobi Pricop // Teatrul Național București // 1h 40′

(TEEN ATTITUDE)

19:00 // Teatrul Metropolis
Romeo și Julieta
de William Shakespeare
Direcția de scenă: Victor Ioan Frunză //
Teatrul Metropolis București // 2h 45′ (cu pauză) (REBORN CLASSICS // 14+)

DUMINICĂ, 8 OCTOMBRIE

17:00 – 18:00 // Teatrul Excelsior – outdoor

Pereții vorbesc, regia și coregrafia: Ștefan Lupu, muzica: Alexei Țurcan, Raluca Stratulat&Bogdan Gugu

Performance – trupele Nant, Playhood, Acting UP

(TEENS IN SPOTLIGHT)

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala Mare

Our Ladies of Perpetual Succour (Fecioarele noastre grabnic ajutătoare) de Lee Hall, după Sopranele de Alan Warner

Regia și coregrafia: Răzvan Mazilu // Teatrul EXCELSIOR // 2h 10′

(TEEN ATTITUDE // 16+)

20:15 ÎNCHIDEREA FESTIVALULUI EXCELSIOR TEEN-FEST 2017