Ascultă Radio România Cultural Live

Cele mai iubite filme pentru copii vin la București în competiția KINOdiseea Junior!

28 Octombrie 2016, 15:53

Cele mai bune 15 filme ale anului, din 12 țări, în competiția KINOdiseea Junior

București, 27 octombrie 2016: Timp de 7 ani, KINOdiseea a adus publicului bucureștean cele mai noi, iubite și apreciate filme pentru copii, filme premiate la festivaluri internaționale și aclamate de majoritatea criticilor. Anul acesta, competiția de filme pentru copii KINOdiseea Junior aduce în fața publicului 15 filme, înscrise în cursa pentru premiile KINOdiseea Junior. Competiția are loc în perioada 10-20 noiembrie, iar, la final, juriul KINOdiseea va alege un film care să participe la competiția European Film Awards — Young Audience Award.

De-a lungul anilor, festivalul s-a dovedit a fi cea mai importantă modalitate pentru ca tinerii din România să descopere ce e nou în arta cinematografică chiar de la regizorii, producătorii și actorii filmelor. În 2016, prin filmele proiectate în competiție, KINOdiseea le spune copiilor și tinerilor 'You can do anything!'.

Selecția filmelor de lungmetraj de la KINOdiseea ICFF a fost realizată de Ligia Keșișian Mitulescu, directorul artistic KINOdiseea. 'Este o responsabilitate foarte mare să alegi cele mai bune filme pentru KINOdiseea — în fiecare an, avem tineri spectatori care se află pentru prima dată la cinematograf, e important ca fiecare dintre filmele selectate să încurajeze dragostea pentru film, să îi inspire pe cei mici, să îi ajute să descopere lumea prin intermediul marelui ecran, să fie empatici cu alți copii din întreaga lume, din diferite medii. Copiii învață să fie mai buni, să aibă curaj să își urmeze visele și să fie atenți la cei din jurul lor', a declarat aceasta.

Printre filmele selectate în competiția KINOdiseea Junior se numără cel mai recent film al lui Taika Waititi (regizor nominalizat la Oscar, care va conduce noul film din seria Marvel, Thor: Ragnarok), Hunt for the Wilderpeople, prezentat în premieră la București. Premiat la Festivalul Internațional de Film de la Edinburgh, Boston, Seattle, San Francisco și multe altele, filmul spune povestea lui Ricky Baker, un tânăr rebel care se auto-proclamă gangster. Mutat de la oraș la țară, acesta pare că își regăsește drumul, până când o întâmplare nefericită îi poate schimba din nou soarta.

Tot o premieră națională va fi și filmul Abulele, descoperirea anului în Israel. O poveste sensibilă despre prietenia dintre Adam, un băiețel de 10 ani și Abulele, un 'monstru' străvechi, de dimensiunea unui urs. Un mare success de box office în Israel (peste 150 000 de bilete vândute), Abulele se pregătește să cucerească publicul din România.

Din Turcia vine Rauf, o poveste emoționantă de iubire ce are loc într-un sat kurd din estul Turciei (filmările s-au făcut undeva lângă Kars). Rauf, un băiețel de 11 ani pleacă în căutarea culorii roz care, speră el, o va determina pe Zana să înțeleagă iubirea lui. Filmul a avut premiera mondială în Competiția KPlus din secțiunea Generation — Berlinale 2016 și a fost nominalizat la Young Audience Award la EFA. Filmul Rauf va fi prezentat la KINOdiseea de către regizorii Soner Caner și Bariș Kaya.

Câștigătorul Audience Award la European Film Awards și al unei mențiuni speciale la Berlin, Miss Impossible spune povestea lui Aurore, o fată de 13 ani cu o personalitate complexă, care trebuie să repete anul școlar. Pentru a alunga plictiseala, Aurore schimbă mai multe identități sociale, dintre care niciuna nu pare să i se potrivească, până în momentul în care i se cere să intre într-o trupă rock de băieți.

Din Franța vine, în premieră în România, The Children of Chance, o poveste din Parisul celui de-al doile război mondial. Maurice Gutman, un băiat evreu, își rupe piciorul și este adus la un spital din suburbiile Parisului. El crede că boala e singura cauză pentru șederea lui prelungită în spital, însă este ascuns de germani, de către doctorul Daviel și de către asistenta șefă, Veronique. The Children of Chance a fost premiat cu trofeul ECFA în cadrul Schlingel Film Festival.

Din competiția KINOdiseea Junior mai fac parte titluri precum: My Life as a Courgette, The Day my Father Became a Bush, Chidiya, Mr. Frog, The Eagle Huntress, Pat and Mat, Blanka, Jill and Joy's Winter, Siv Sleeps Astray, At Eye Level.

Mai multe detalii despre filmele din competiție și programul festivalului, pe site-ul http://www.kinodiseea.ro/.

KINOdiseea, unul dintre cele mai mari festivaluri de filme pentru publicul tânră din Europa Centrală și de Sud-Est, se va desfășura anul acesta în perioada 10-20 noiembrie la Cinema PRO, Cinemateca Eforie, Cinema Elvira Popescu, Noul Cinematograf al Regizorului Român și Hollywood Multiplex.

De luni până vineri, la Cinemateca Eforie, între orele 10 și 16:30, intrarea este liberă, pentru restul proiecțiilor din timpul festivalului biletele costă 7 lei pentru copii și 10 lei pentru adulți și se pot achiziționa de pe www.eventbook.ro

KINOdiseea este organizat de Asociația Culturală Metropolis, co-finanțat de Uniunea Europeană prin programul Europa Creativă — Subprogramul Media, cu sprijinul Primăriei Sectorului 5, ARCUB (proiect finanțat în programul București, Orașul In-Vizibil), Administrației Fondului Cultural Național, Centrului Național al Cinematografiei, Uniunii Cineaștilor din România.

Despre KINOdiseea

KINOdiseea este cel mai mare festival de film pentru copii din Europa Centrală și Sud-Est, atât ca număr de filme, cât și ca număr de spectatori. Festivalul este recunoscut la nivel internațional de către cea mai importantă asociație pentru promovarea filmelor pentru copii, ECFA — European Children's Film Association. În cele 7 ediții, festivalul a avut peste 60.000 de participanți, iar de 3 ani se află printre cele patru festivaluri de film pentru publicul tânăr din Europa care se bucură de sprijin Media din partea Creative Europe.

KINOdiseea este organizată de Asociația Culturală Metropolis, înființată de producătorul de filme Daniel Mitulescu, având ca scop principal realizarea evenimentelor non profit pentru educarea publicului tânăr.

Vlad Cristache refuză să revină la conducerea Teatrului Excelsior
Teatru și film 04 Decembrie 2025, 19:05

Vlad Cristache refuză să revină la conducerea Teatrului Excelsior

Deşi primarul general interimar al Capitalei a revenit asupra deciziei de a nu-i mai prelungi mandatul, Vlad Cristache refuză...

Vlad Cristache refuză să revină la conducerea Teatrului Excelsior
Cinematografia română, reprezentată la cel mai înalt nivel european! Producătoarea Ada Solomon a devenit președinta board-ului Academiei Europene de Film
Teatru și film 04 Decembrie 2025, 12:13

Cinematografia română, reprezentată la cel mai înalt nivel european! Producătoarea Ada Solomon a devenit președinta board-ului Academiei Europene de Film

Ada Solomon , recunoscută pentru o carieră de peste 25 de ani în cinematografie, în care filmele pe care le-a...

Cinematografia română, reprezentată la cel mai înalt nivel european! Producătoarea Ada Solomon a devenit președinta board-ului Academiei Europene de Film
Teatrul Excelsior din București nu mai are nicio conducere
Teatru și film 03 Decembrie 2025, 19:55

Teatrul Excelsior din București nu mai are nicio conducere

Astăzi, regizorul Vlad Cristache , manager interimar al Teatrului Excelsior din București a anunțat printr-o postare pe...

Teatrul Excelsior din București nu mai are nicio conducere
Proiectul Cultural „LOTCA” prezentat în Franța
Teatru și film 27 Noiembrie 2025, 06:17

Proiectul Cultural „LOTCA” prezentat în Franța

Marți, 25 noiembrie a.c., Proiectul Cultural LOTCA s-a desfășurat la Nisa prin realizarea spectacolului de teatru...

Proiectul Cultural „LOTCA” prezentat în Franța
„Fluturi de noapte” - cu și despre Marina Voica
Teatru și film 26 Noiembrie 2025, 13:52

„Fluturi de noapte” - cu și despre Marina Voica

La aproape 90 de ani, Marina Voica devine protagonistă într-un film documentar, debutul în lungmetraj al lui...

„Fluturi de noapte” - cu și despre Marina Voica
În premieră la Teatrul Mic, coproducția internațională:„Tristețe și bucurie în viața girafelor” și Q&A
Teatru și film 26 Noiembrie 2025, 00:07

În premieră la Teatrul Mic, coproducția internațională:„Tristețe și bucurie în viața girafelor” și Q&A

Teatrul Mic prezintă premiera oficială a spectacolului „ Tristețe și bucurie în viața girafelor”  de...

În premieră la Teatrul Mic, coproducția internațională:„Tristețe și bucurie în viața girafelor” și Q&A
Proiectul Cultural „LOTCA” prezentat în spațiul internațional
Teatru și film 24 Noiembrie 2025, 13:16

Proiectul Cultural „LOTCA” prezentat în spațiul internațional

Proiectul Cultural LOTCA se desfășoară în Franța, la Nisa, în data de 25 noiembrie 2025 prin realizarea...

Proiectul Cultural „LOTCA” prezentat în spațiul internațional
O săptămână de teatru, colinde și concert vienez în marile orașe ale țării
Teatru și film 24 Noiembrie 2025, 12:37

O săptămână de teatru, colinde și concert vienez în marile orașe ale țării

Înainte de Crăciun, publicul din marile orașe ale țării este așteptat la o suită de spectacole în care nume...

O săptămână de teatru, colinde și concert vienez în marile orașe ale țării
Ascultă live

Ascultă live

06:00 - 07:00
Album de colecție
Ascultă live Radio România Cultural
05:05 - 07:00
Bună dimineaţa, România!
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
06:00 - 07:00
English 6
Ascultă live Radio România Internaţional 1
05:07 - 07:00
România, devreme (RRA)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
Acum live
Radio România Antena Satelor
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
06:00 - 07:00
Agenda Zilei
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
06:03 - 10:00
Bună dimineața, Vest!
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri