Dosar de patrimoniu - Oradea, UNESCO, „Avioane și îngeri”
 
			27 Octombrie 2025, 10:16
Cu doi ani în urmă, pe lungimile de undă ale postului Radio România Cultural, deschideam împreună un Dosar de patrimoniu dedicat marcării a 65 de ani de la aderarea României la UNESCO. Momentul acela a fost încununat artistic, aşa cum sublinia doamna Simona-Mirela Miculescu, ambasador extraordinar și plenipotențiar, delegat permanent al României pe lângă UNESCO, de „o premieră istorică pentru Delegația noastră permanentă”, domnia sa dorind să precizeze ulterior faptul că „putem admira aici, în acest moment, opera extraordinară a lui Mircea Cantor, o operă de artă românească expusă în acest spațiu care va face mereu vizibilă țara noastră, nu doar în ochii reprezentanților oficiali ai statelor, ci și ai marelui public ce vizitează sediul UNESCO”.
Tapiseria orădeanului Mircea Cantor, intitulată „Airplanes and angels” („Avioane și îngeri”) este expusă permanent în Holul principal al UNESCO, alături de celebrele lucrări «Căderea lui Icar» a lui Pablo Picasso sau «Omul care merge» al lui Alberto Giacometti.
Luni, 27 octombrie, de la ora 21:10, vă propunem un zbor radiofonic inedit, nu către „Oraşul Luminilor”, ci către „Cetatea Art Nouveau”, în încercarea de a (re)descoperi fascinanta poveste a unuia dintre cele mai frumoase oraşe ale României - Oradea.
Vom pătrunde în culisele Oradea FestiFall 2025, cel mai important eveniment al toamnei orădene, care a inclus peste 100 de activități desfăşurate în 6 locaţii aflate pe raza municipiului Oradea, cu spectacole de teatru, dans, balet aerian, show-uri de percuție luminoasă, dar şi evenimente sportive desfăşurate pe râul Crișul Repede.
Zeci de artiști au onorat cu prezenţa lor impresionantul spectacol, încheiat, după trei zile de festival, cu focurile de artificii care au încântat numerosul public prezent în Piaţa Unirii din localitate. Pentru turişti a fost o fericită ocazie de a admira mereu surprinzătorul „Oraş Art Nouveau”, cu peste 90 de clădiri aparţinând acestui stil, a fost, de asemenea, un prilej de a se bucura de generoasa ofertă culturală, balneară, sportivă şi gastronomică a unui oraş european care ştie să trăiască „slow” dar şi intens, în perfect acord cu tot ceea ce se întâmplă în marile capitale ale Europei.
Ghid prin istoria oraşului Oradea, dar şi prin locurile mai puţin cunoscute ale „capitalei Art Nouveau” ne va fi, luni seară, între orele 21:10- 22:00, domnul Alexandru Chira, director general al centrului de informare turistică VisitOradea.
Ascultaţi „Dosar de patrimoniu”, online şi on-air, pe frecvenţele Radio România Cultural!
O emisiune realizată de Bogdan Vişan.








