Profesor doctor Camelia Diaconu: „ În România ar trebui reconstruită relaţia de încredere dintre medic şi pacient, cu impact direct asupra evoluţiei bolii”
23 Noiembrie 2025, 08:30
Duminică 23 noiembrie 2025 de la ora 18.00 vă propunem la Radio România Cultural o reîntâlnire cu doamna doctor Camelia Diaconu, Profesor la Universitatea de Medicină şi Farmacie Carol Davila din Bucureşti, medic primar cardiologie, medic primar medicină internă, Şeful Secţiei Clinice de Medicină Internă din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă Bucureşti.
În cele 30 de minute ale emisiunii REConCHILLiant vom difuza cea de a doua parte a interviului privind impactul diverselor terapii medicamentoase asupra activităţii sistemului cardiovascular, inclusiv al produselor imunomodulatoare utilizate din ce în ce mai frecvent şi în ţara noastră pentru tratamentul cancerului, al bolilor virale grave dar şi în tratamentul bolilor reumatologice.
Tot în această ediţie dorim să vă prezentăm câteva informaţii relevante referitoare la importanţa unei comunicări oneste între medic şi pacient, proces ce se reflectă şi în complianţa la tratament, administrarea corectă a acestuia , evitarea unor interacţiuni medicamentoase nedorite ce ar putea să apară în urma autoadministrării unor medicamente sau suplimente alimentare.
Doamna Profesor doctor Camelia Diaconu ne avertizează în privinţa utilizării unor produse recomandate pentru scăderea în greutate, dar care „datorită conţinutului ridicat de guarana, ceai verde, cofeină sau ginseng pot determina creşteri ale tensiunii arteriale sau ale pulsului”.
Un alt semnal de alarmă este legat de autoadministrarea de substanţe antiinflamatorii ce conţin şi pseudoefedrină, utilizate atât de frecvent în această perioadă pentru combaterea congestiei nazale. Aceste substanţe pot reprezenta la unii pacienţi un adevărat trigger în „ declanşarea infarctului miocardic acut. Produsele ce conţin paracetamol şi pseudoefedrină sau ibuprofen şi pseudoefedrină ar trebui utilizate doar la recomandarea medicului, strict în dozele şi pe durata prescrisă.”
Educaţia medicală ar trebui să reprezinte o prioritate a societăţii româneşti, în condiţiile în care cel mai mare număr de decese se datorează bolilor cardiovasculare şi stilului de viaţă sedentar.
Măsurile de prevenţie primară ce pot fi adoptate cu sprijinul medicilor de familie ar putea contribui la scăderea numărului de incidente cardiovasculare, dezechilibrări ale diabetului dar şi la monitorizarea mai corectă a unor boli cronice care necesită ajustări periodice.
O emisiune de Daniela Rei Vişan








