Ioana Mischie, la Cannes cu o experiență de cinema imersiv
![Ioana Mischie, la Cannes cu o experiență de cinema imersiv](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F1%2F43510%2Fc177-0aa3d1b7-17145637115d36bc11.jpg&w=960&h=540&c=1)
01 Mai 2024, 14:37
Pentru prima oară în istoria sa, Festivalul de Film de la Cannes (14-25 mai) găzduieşte o secţiune dedicată cinemaului imersiv: opt lucrări vor fi în competiţie, şase în afara competiţiei. "Human Violins: Prelude (Multi-Users Version)" de Ioana Mischie va fi prezentat în premieră mondială în competiție.
Ioana Mischie: ”Este cea mai bună veste pe care am primit-o în ultimul deceniu”
Ioana Mischie: ”Este inspirat de o poveste reală, a evreilor care, cerându-li-se să își ia un singur obiect cu ei înainte de a fi deportați, își luau viorile”.