Nicolae Zîmbroianu: „Am experimentat şi am făcut tot ce am vrut în arta textilă”
![Nicolae Zîmbroianu: „Am experimentat şi am făcut tot ce am vrut în arta textilă”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F1%2F41934%2Fc177-491d1d5f-170680164956852757.jpg&w=960&h=540&c=1)
01 Februarie 2024, 17:30
O expoziţie retrospectivă a artistului Nicolae Zîmboianu se poate vedea până spre finalul lunii februarie 2024, la Galeria Orizont din Capitală. Expoziţia este una generoasă care urmăreşte etapele de creaţie prin care a trecut artistul, în cele trei decenii, pe care cu modestie le consideră cele în care s-a dedicat cu trup şi suflet atelierului personal.
De la tehnica clasică haute-lisse, la compoziţiile în sisal şi mai apoi, la broderie, Nicolae Zîmbroianu a experimentat lucrul de mare fineţe, arta monumentală, tridimensionalul mic sau mare şi parietalul. Figurativ sau abstract, lucrând cu simboluri ori cu elemente recognoscibile luate din real, Nicoale Zîmbroianu a lăsat o certă amprentă în arta decorativă textilă românească.
Realizatoare Roxana Păsculescu