A cincea ediție a Festivalului Internațional de Teatru Independent de Comedie COMIC 7 B este gata să înceapă
13 November 2020
TNRS și FITS propun 10 evenimente online în acest sfârșit de săptămână, dintre care 8 cu accest gratuit
14 November 2020

FNT 30 / FNT ALTFEL (online, TVR, on-air)

FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU

Ediția a 30-a, 22-29 noiembrie 2020 

PROGRAM

SCENA „FNT online”

Duminică, 22 noiembrie

Ora 11.00 / www.fnt.ro

Colocviu: „FNT 30. File dintr-o istorie teatrală” 

Moderatori: Maria Zărnescu și Călin Ciobotari

Cu acest prilej se difuzează 

DRUMUL TRILOGIEI – Andrei Șerban

Regia și imaginea filmului: Alexandru Doru Spătaru

După spectacolul „O trilogie antică” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Producție: TVR

Durata: 25min

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 www.fnt.ro

FAUST, DRUMUL CLIPEI – Silviu Purcărete

Scenariul și regia filmului: Laurențiu Damian

Imaginea: Dănuț Pădure

După spectacolul „Faust” / Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Producție: Editura Video a Ministerului Culturii

Durata: 50min

Spectacol invitat

Ora 19.00 / www.fnt.ro

LIVADA DE VIȘINI / IL GIARDINO DEI CILIEGI de A.P. Cehov

Traducerea: Luigi Lunari, Giorgio Strehler

Regia: Giorgio Strehler

Scenografia și costumele: Luciano Damiani

Muzica: Fiorenzo Carpi

Producător: Piccolo Teatro Milano (Italia) 

Durata: 2h 40min

Spectacol în limba italiană cu subtitrare în limba română 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 www.fnt.ro

PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?

După romanul „Moromeții” de Marin Preda

Dramatizarea: Cătălin Ștefănescu

Cu: Marcel Iureș și George Mihăiță 

Un spectacol de: Alexandru Dabija

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1h 25min 

Luni, 23 noiembrie

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

Matei Vișniec în dialog cu Călin Ciobotari 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

VISUL – PORTRET LIVIU CIULEI

Scenariul filmului: Lucia Hossu Longin, Nicolae Niță

Regia filmului: Lucia Hossu Longin

După spectacolul „Visul unei nopţi de vară” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București

Producție: TVR

Durata: 42min 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

PROFU’ DE RELIGIE de Mihaela Michailov

Regia, scenografia și muzica: Bobi Pricop

Coproducție: Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova și TVR 

Durata: 1h 06min 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

UNCHIUL VANIA de A.P. Cehov

Traducerea în limba maghiară: Zsuzsánna Koros-Fekete 

Pe baza traducerii în engleză de Paul Schmidt

Traducerea în limba română: Andrei Şerban și Kinga Kovács 

Dramaturgia: Kinga Kelemen

Regia: Andrei Șerban

Scenografia: Carmencita Brojboiu

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 50min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro

ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vișniec

Cu: Mircea Andreescu, Costache Babii și Virginia Itta Marcu

Regia: Claudiu Goga

Scenografia: Ramona Ingrid Macarie

Muzica originală: George Marcu 

Coproducție: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov și TVR 

Durata: 1h 20min 

Ora 23.30 / www.fnt.ro

FREAK SHOW THE MOVIE

Un film inspirat din spectacolul de teatru FREAK SHOW

De și cu: Florin Piersic jr.

O producție: SpiderFilm 

Marți, 24 noiembrie

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Mihai Măniuțiu 

Spectacolul ascuns

Ora 14.00 / www.fnt.ro

ISTORIA UNUI SPECTACOL – Gigi Căciuleanu

Regia filmului: Andrei Măgălie 

După spectacolul „D’ale noastre” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Producție: TVR 

Durata: 1h 10min

Ora 15.30 / www.fnt.ro

O ÎNTÂMPLARE CU JAZZ – Miriam Răducanu

Film eseu de: Mircea Albuțiu

Durata: 15min

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

ZIC ZAC

Un spectacol de: Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu

Scenografia: Andreea Săndulescu

Durata: 1h 10min

FNeuitareT

Ora 18.00 / www.fnt.ro

YVONNE, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz

Traducerea în limba maghiară: András Pályi

Adaptarea: Czegő Csongor

Regia: Lászlo Bocsárdi

Decorul: Jószef Bartha 

Costumele: Judit Dobre Kóthay

Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe și TVR 

Durata: 2h

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

Ora 20.30 www.fnt.ro

O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L. Caragiale 

Regia: Mihai Măniuțiu

Decorul: arh. Octavian Neculai

Costumele: Janine Fashion Design

Coproducție: Teatrul Odeon București, SMART și PRO TV 

Durata: 1h 40min

arta ACTORULUI mare

Ora 22.30 / www.fnt.ro

LA ORDIN, FÜHRER! de Brigitte Schwaiger

Traducerea: Dan Stoica

Cu: Maia Morgenstern 

Regia: Mihai Măniuțiu

Coregrafia: Andrea Gavriliu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Ilustrația muzicală: Șerban Ursachi

Producător: Teatrul Evreiesc de Stat București

Durata: 1h 05min 

Miercuri, 25 noiembrie

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Felix Alexa 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

O ANUMITĂ STARE DE SPIRIT – Alexandru Darie 

Realizatorul filmului: Alexandra Grigorescu-Ares

După spectacolul „Don Giovanni” / Opera Naţională București

Producție: TVR

Durata: 52min

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind

poem teatral rock

Traducerea: Victor Scoradeț 

Regia și scenografia: Vlad Cristache

Muzica și versuri originale: Daniel Rocca 

Producător:Teatrul Mic București 

Durata: 3h 15min

FNeuitareT

Ora 19.30 / www.fnt.ro

POVESTEA DE IARNĂ de William Shakespeare

Regia: Alexander Hausvater

Decorul: Lucian Lichiardopol

Costumele: Stela Verebceanu

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara 

Durata: 2h 30min

arta ACTORULUI mare

Ora 21.30 / www.fnt.ro

ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN de N.V. Gogol 

Traducerea: Emil Iordache

Cu: Marius Manole și Alexander Bălănescu

Adaptarea scenică și regia: Felix Alexa

Muzica: Alexander Bălănescu

Scenografia: Diana Ruxandra Ion

Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București

Durata: 1h 33min 

Ora 22.30 / www.fnt.ro

REGINA MAMĂ de Manlio Santanelli

Traducerea: Florian Potra

Cu: Olga Tudorache și Marius Bodochi 

Adaptarea TV, regia și ilustrația muzicală: Gelu Colceag

Scenografia: Dana Moraru 

Coproducție: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București și TVR 

Durata: 2h 30min

Joi, 26 noiembrie

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Ion Caramitru 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

CONFESIUNI DESPRE ANTIGONA – Alexandru Tocilescu 

Un documentar de: Corina Tudose

După spectacolul „Antigona” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București

Durata: 50min

Film în limba română cu subtitrare în limba germană 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

OCCIDENT EXPRESS de Matei Vișniec

Traducerea și adaptarea: Ágota Bereczki

Regia: Zakariás Zalán

Scenografia: Andra Bădulescu Vișniec

Producător: Teatrul „Szigligeti” Oradea – Trupa „Szigligeti”

Durata: 1h 52min 

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

FURTUNA după William Shakespeare

Traducerea: Radu Nichita și Nina Cassian

Regia și ilustrația muzicală: Alexander Morfov

Decorul: Nikola Toromanov

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 2h 30min 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro

ULTIMA NOAPTE LA MADRID

Adaptare după „Femeile lui Picasso. Jaqueline” de Brian McAvera

Traducerea: Carmen Olaru

Cu: Ala Menșicov

Regia și selecția muzicală: Vitalie Drucec

Scenografia: Tatiana Popescu

Producător: Teatrul Național „Eugène Ionesco” Chișinău

Durata: 1h 20min 

Ora 23.30 / www.fnt.ro

ACTORUL, după Mircea Dinescu

Cu: Mihai Mălaimare și Mircea Tiberian 

Scenariul și regia: Mihai Mălaimare 

Muzica: Mircea Tiberian 

Scenografia: Puiu Antemir 

Coproducție: Teatrul Masca și TVR 

Durata: 58min

Spectacol cu subtitrare în limba engleză

Vineri, 27 noiembrie 

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Gábor Tompa

Ora 12.30 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Alexandra Badea 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

REGELE SCAMATOR – Ștefan Iordache

Realizator documentar: Ludmila Patlanjoglu

Durata: 1h 

FNelinișteT

Ora 17.00 / www.fnt.ro

NORA de Henrik Ibsen

Traducerea în limba maghiară: László Kúnos

Adaptarea scenică: Ágnes Kali și Botond Nagy

Dramaturgia: Ágnes Kali

Regia: Botond Nagy

Spațiul scenic: Carmencita Brojboiu și András Rancz

Costumele: Carmencita Brojboiu

Muzica și sound design: Bence Kónya-Ütő

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 40min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

TREI SURORI de A.P. Cehov

Traducerea în limba maghiară: Kosztolányi Dezső

Dramaturgia: András Visky

Regia: Gábor Tompa 

Decorul: Andrei Both

Costumele: Carmencita Brojboiu

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 40min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro

TOUJOURS L`AMOUR

Cu: Carmen Ungureanu și Dan Puric 

Scenariul, regia și scenografia: Dan Puric

Coregrafia: Malou Josef

Producător: Compania de Teatru „Passe Partout Dan Puric” și TVR 

Durata: 1h 06min

Ora 23.00 / www.fnt.ro

AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega

Cu: Anca Hanu

Un spectacol de: Tudor Lucanu

Light design: Alexandru Corpodean

Sound design: Marius Rusu

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca 

Durata: 1h 20min

Sâmbătă, 28 noiembrie 

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

Radu Afrim în dialog cu Călin Ciobotari 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

MAGIA TEATRULUI ȘI A FILMULUI – Alexa Visarion 

Realizator documentar: Liliana Chițescu 

Producător: TVR

Durata: 1h

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

REGELE MOARE de Eugène Ionesco

Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturica

Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București 

Durata: 1h 45min

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

PASĂREA RETRO SE LOVEȘTE DE BLOC ȘI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE 

Traducerea: Sándor László

Textul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 2h 50min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro

NEPOTU` de Adrian Lustig

Cu: Tamara Buciuceanu-Botez și Șerban Pavlu 

Regia: Horațiu Mălăele

Decorul: Anca Marcu

Costumele: Adriana Popa

Producător: Fundația „Teatru Contemporan”, Teatrul de Comedie București și TVR 

Durata: 1h 15min

Ora 23.30 / www.fnt.ro

FELII

One-woman show Ofelia Popii

Un spectacol de: Lia Bugnar

Scenografia și light design: Dragoș Buhagiar

Coregrafia: Florin Fieroiu

Muzica originală și sound design: Vlaicu Golcea 

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h 25min

Spectacol cu subtitrare în limba engleză 

Duminică, 29 noiembrie

Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu în dialog cu Călin Ciobotari 

Esteticile pandemiei

Ora 12.30 / www.fnt.ro

Colocviu: „Teatrul la limită. Esteticile pandemiei”

Moderatori: Ludmila Patlanjoglu și Călin Ciobotari

Ora 15.00 / www.fnt.ro

ZOOM BIRTHDAY PARTY de Saviana Stănescu

Regia: Beth Milles

Producător: Cherry Artspace (SUA)

Durata: 20min

Spectacol în limba engleză cu subtitrare în limba română 

Ora 15.30 / www.fnt.ro

LIVE de Thomas Perle

Regia și scenografia: Bobi Pricop

Muzica originală: Eduard Gabia

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu – Secția germană

Durata: 1h

Spectacol în limba germană cu subtitrare în limbile română și engleză

Ora 16.00 / www.fnt.ro

MOARTEA BATE LA UȘĂ

spectacol-lectură LIVE, 360°

După un text de: Woody Allen

Cu: Maia Morgenstern și Mircea Rusu

Regia: Florin Ghioca

Un proiect al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București 

Durata: 20min 

Ora 17.30 / www.fnt.ro

POOL (NO WATER) de Mark Ravenhill

Traducerea în limba maghiară: Fanni Sényi

Un proiect de: Radu Nica, Andu Dumitrescu și Vlaicu Golcea

Producător:Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 10min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

FNeuitareT

Ora 20.00 / www.fnt.ro

UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov

Traducerea: Moni Ghelerter şi Radu Teculescu

Regia: Yuri Kordonsky

Scenografia: Elena Dmitrakova

Coproducție: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București și Casa de Producție a TVR 

Durata: 2h 45min

Spectacol invitat 

Ora 23.00 / www.fnt.ro

ELECTRA de Sofocle

Traducerea și regia de teatru: Antoine Vitez

Scenografia și costumele: Yanis Kokkos

Muzica de teatru: Georges Aperghis

Regia filmului: Hugo Santiago

Producător: Théâtre National de Chaillot (Franța) 

Durata: 1 h 40min

Spectacol în limba franceză cu subtitrare în limba română 

22-29 noiembrie / www.fnt.ro

Esteticile pandemiei 

APROAPE DEPARTE

Expoziție virtuală de fotografie de teatru 

Autor: Florin Ghioca

SCENA „FNT la TVR”

Duminică, 22 noiembrie

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3 

DANAIDELE, după Eschil

Traducerea în limba franceză: Paul Mazon

Traducerea în limba română: Alexandru Miran 

Dramatizarea și regia: Silviu Purcărete

Decorul: Ștefania Cenean 

Costumele: Liliana Cenean

Muzica originală: Iosif Herțea 

Coproducție: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, Holland Festival, Wiener Festwochen, Festival d`Avignon, Grande Halle de la Villette și TVR

Coproducător asociat: Fundaţia pentru Teatru şi Film TOFAN 

Durata: 1h 50min 

Luni, 23 noiembrie

Premieră în FNT 

Ora 20.00 / TVR 3 

CALIGULA, după Albert Camus

Traducerea: Alice Georgescu

Adaptarea pentru televiziune: Silviu Jicman, Diana Dumitru și Ovidiu Guzu 

Regia: Silviu Jicman

Director de imagine: Ovidiu Guzu, Vlad Micu

Scenografia: Bristena de Satmaari

Muzica: Gabriel Basarabescu

Coregrafia: Corina Aldea

Producător: Casa de Producție a TVR

Durata: 2h

Marți, 24 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

VOCEA UMANĂ de Jean Cocteau

Traducerea: Manase Radnev

Cu: Valeria Seciu 

Adaptarea pentru televiziune și regia: Cătălina Buzoianu

Scenografia: Dumitru Georgescu

Producție: TVR

Durata: 1h 06min

Miercuri, 25 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

SUPEUL de Jean Claude Brisville

Traducerea: Ion Lucian 

Cu: Radu Beligan și Ion Lucian 

Regia: Florentina Enache

Scenografia: Adriana Păun

Muzica: Vasile Manta

Coproducție: Teatrul Odeon București și TVR 

Durata: 1h 26m 

Joi, 26 noiembrie

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3 

DIALOGURI ȘI FANTEZII ÎN JAZZ

Cu: Ion Caramitru și Johnny Răducanu 

Un spectacol de: Ion Caramitru

Versuri după: Nichita Stănescu, Miron Radu Paraschivescu, Petre Stoica, Lucian Avramescu, Dan Verona şi Ana Blandiana

Muzica: Johnny Răducanu

Coproducție: Uniunea Teatrală din România – UNITER și TVR 

Durata: 1h 30min 

Vineri, 27 noiembrie 

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3 

HAMLET de William Shakespeare

Traducerea, scenariul și regia: Vlad Mugur

Scenografia: Helmut Stürmer

Costumele: Lia Manţoc

Măștile: Ilona Járo Varga

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca și TVR 

Durata: 2h 20min

SCENA „FNT on-air”

Duminică, 22 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural 

VIAŢA E VIS de Calderón de la Barca

Traducerea: Alexandru Popescu Telega

Adaptarea radiofonică: Vlaicu Bârna

Regia artistică: Cristian Munteanu

Durata: 2h

Luni, 23 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural 

DOCTOR FĂRĂ VOIE de Molière

Traducerea: Sică Alexandrescu și Mircea Ștefănescu

Adaptarea radiofonică: Ștefan Hagimă

Regia artistică: Cristian Munteanu

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

BUCUREŞTI – UNDERGROUND de Saviana Stănescu şi Toma Enache

Regia artistică: Toma Enache 

Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2009

Ora 23.45 / Radio România Actualități

MAMA

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi

SILVER WINNER la Grand Prix Nova București, 2015

Marți, 24 noiembrie

EMIL BOROGHINĂ în recital 

Ora 19.00 / Radio România Cultural 

OVIDIU – Exilatul de la Pontul Euxin, după „Tristele” şi „Ponticele” 

Traducerea: Teodor Naum

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte

Ora 20.00 / Radio România Cultural 

LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT 

o biografie poetică după viaţa şi opera lui Mihai Eminescu

Scenariul radiofonic și regia artistică: Gavriil Pinte

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural 

ÎN GRĂDINILE MURCIEI de Josep Feliu i Codina

Traducerea: Rodica Balthazar

Adaptarea radiofonică: Alexe Marcovici

Regia artistică: Cristian Munteanu

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

ARGENTINA de Ilinca Stihi

Regia artistică: Ilinca Stihi

GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2013

Miercuri, 25 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

JOCUL CU FANTASME de Cristian Munteanu

Regia artistică: Adrian Pintea

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

METAMORFOZA, după Franz Kafka

Scenariul radiofonic și regia artistică: Ion Andrei Puican

SILVER WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2014

Ora 23.39 / Radio România Actualități

CĂLĂTORIA LUI ORFEU

Scenariul sonor: Mădălin Cristescu

Regia artistică: Attila Vizauer

Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2019

Joi, 26 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.00 / Radio România Cultural

VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare

Adaptarea radiofonică: Zoe Anghel Stanca

Regia artistică: Cristian Munteanu 

Ora 23.00 / Radio România Cultural

FURTUNĂ PE STRADA PRINCIPALĂ de Reginald Rose

Adaptarea radiofonică: Radu Popovici

Regia artistică: Cristian Munteanu

Vineri, 27 noiembrie 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

O REPETIŢIE MOLDOVENEASCĂ SAU NOI ŞI IAR NOI de Costache Caragiale

Adaptarea radiofonică: Costin Tuchilă

Regia artistică: Cristian Munteanu

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

EXPLOZIV de Elise Wilk

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihnea Chelaru

GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2018

Ora 23.50 / Radio România Actualități

NUMĂRĂTOARE INVERSĂ de Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican

Regia artistică: Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican

Premiul al II-lea Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2014

Duminică, 29 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural

MANTAUA de N.V. Gogol

Traducerea: Silvia Cucu 

Dramatizarea: Puşa Roth

Regia artistică: Cristian Munteanu

Luni, 23 – Vineri, 27 noiembrie

Vorba de cultură

Ora 12.00 / Radio România Cultural

Emisiunea „Vorba de cultură

Attila Vizauer și Ema Stere în dialog cu artiști din FNT 30 

***

În perioada 22-29 noiembrie spectacolele Teatrului Național Radiofonic

pot fi ascultate pe site-ul: www.eteatru.ro