OSCAR 2021 – Frances McDormand a câştigat premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal
26 April 2021
Eveniment: „Comportament cameleonic” de Elena Stan, spectacol-lectură în regia lui Ovidiu Lazăr, la Teatru ³
26 April 2021

Oscar 2021: Lista completă a câștigătorilor

Cel mai bun film

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland 
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Cel mai bun regizor

  • Thomas Vinterberg (“Another Round”)
  • David Fincher (“Mank”)
  • Lee Isaac Chung (“Minari”)
  • Chloé Zhao (“Nomadland”)
  • Emerald Fennell (“Promising Young Woman”)

Cea mai bună actriţă

  • Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Andra Day (“The United States v. Billie Holiday”)
  • Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
  • Frances McDormand (“Nomadland”)
  • Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Cel mai bun actor

  • Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
  • Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
  • Anthony Hopkins (“The Father”) 
  • Gary Oldman (“Mank”)
  • Steven Yeun (“Minari”)

Cea mai bună actriţă în rol secundar

  • Maria Bakalova (”Borat Subsequent Moviefilm”)
  • Glenn Close (”Hillbilly Elegy”)
  • Olivia Colman (“The Father”)
  • Amanda Seyfried (“Mank”)
  • Youn Yuh-jung (“Minari”) 

Cel mai bun actor în rol secundar

  • Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
  • Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”)
  • Leslie Odom Jr. (“One Night in Miami”)
  • Paul Raci (“Sound of Metal”)
  • Lakeith Stanfield (“Judas and the Black Messiah”)

Cel mai bun scenariu original

  • Judas and the Black Messiah – Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas
  • Minari – Lee Isaac Chung
  • Promising Young Woman – Emerald Fennell 
  • Sound of Metal – Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance
  • The Trial of the Chicago 7 – Aaron Sorkin

Cel mai bun scenariu adaptat

  • Borat Subsequent Moviefilm – Peter Baynham, Sacha Baron Cohen, Jena Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Mazer, Nina Pedrad, Erica Rivinoja, Dan Swimer
  • The Father – Christopher Hampton, Florian Zeller 
  • Nomadland – Chloé Zhao
  • One Night in Miami – Kemp Powers
  • The White Tiger – Ramin Bahrani

Cea mai bună scenografie

  • „The Father”
  • „Ma Rainey’s Black Bottom”
  • Mank” 
  • „News of the World”
  • „Tenet”

Cel mai bun lungmetraj internaţional

  • Another Round (Danemarca) 
  • Better Days (Hong Kong)
  • Colectiv (România)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia şi Herţegovina)

Cel mai bun lungmetraj de animaţie

  • Onward (Pixar)
  • Over the Moon (Netflix)
  • Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)
  • Soul (Pixar) 
  • Wolfwalker (Apple TV Plus/GKIDS)

Cel mai bun lungmetraj documentar

  • colectiv
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher 
  • Time

Cea mai bună imagine

  • “Judas and the Black Messiah”, Sean Bobbitt
  • “Mank”, Erik Messerschmidt
  • “News of the World”, Dariusz Wolski
  • “Nomadland”, Joshua James Richards 
  • “The Trial of the Chicago 7”, Phedon Papamichael

Cel mai bun montaj

  • “The Father”, Yorgos Lamprinos
  • “Nomadland”, Chloé Zhao
  • “Promising Young Woman”, Frédéric Thoraval
  • “Sound of Metal”, Mikkel E.G. Nielsen 
  • “The Trial of the Chicago 7”, Alan Baumgarten

Cel mai bun sunet

  • Greyhound – Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
  • “Mank” – Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
  • “News of the World” – John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
  • “Soul” – Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
  • “Sound of Metal” – Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana 

Cele mai bune efecte vizuale

  • “Love and Monsters”
  • “The Midnight Sky”
  • “Mulan”
  • “The One and Only Ivan”
  • “Tenet” 

Machiaj şi coafură

  • “Emma”
  • “Hillbilly Elegy”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “Mank” 
  • “Pinocchio”

Cele mai bune costume:

  • Emma
  • Mank
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mulan
  • Pinocchio

Cântec original

  • “Fight for You” (“Judas and the Black Messiah”) 
  • “Hear My Voice” (“The Trial of the Chicago 7”)
  • “Húsavík” (“Eurovision Song Contest”)
  • “Io Si (Seen)” (“The Life Ahead”)
  • “Speak Now” (“One Night in Miami”)

Cea mai bună coloană sonoră

  • “Da 5 Bloods” – Terence Blanchard
  • “Mank” – Trent Reznor & Atticus Ross
  • “Minari” – Emile Mosseri
  • “News of the World” – James Newton Howard
  • “Soul” – Trent Reznor, Atticus Ross, & Jon Batiste

Design de producţie

  • “The Father”
  • “Ma Rainey’s Black Bottom”
  • “Mank” 
  • “News of the World”
  • “Tenet”

Cel mai bun scurtmetraj live-action

  • “Feeling Through”
  • “The Letter Room”
  • “The Present”
  • “Two Distant Strangers” 
  • “White Eye”

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie

  • “Burrow” (Disney Plus/Pixar)
  • “Genius Loci” (Kazak Productions)
  • “If Anything Happens I Love You” (Netflix)
  • “Opera” (Beasts & Natives Alike)
  • “Yes-People” (CAOZ hf. Hólamói)

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • „Colette” 
  • „A Concerto Is a Conversation”
  • „Do Not Split”
  • „Hunger Ward”
  • „A Love Song For Latasha”