Biserica Mânăstirii Baloteşti, Arhitect Augustin Ioan şi Arhitect Radu Sava. Cu profesorul arhitect Augustin Ioan aducem în discuţie Mânăstirea de la Baloteşti, aflată acum, în construcţie
![Biserica Mânăstirii Baloteşti, Arhitect Augustin Ioan şi Arhitect Radu Sava. Cu profesorul arhitect Augustin Ioan aducem în discuţie Mânăstirea de la Baloteşti, aflată acum, în construcţie](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F5%2F23%2F43847%2Fc177-b2cf28a2-1716473345818e7ae9.jpg&w=960&h=540&c=1)
06 Mai 2024, 17:05
Iată câteva scurte informaţii esențiale în înțelegerea subiectului. Planul mânăstiresc este cel care se întâlneşte în spaţiul est european. Biserica va putea fi accesată direct, fără a se intra în spaţiul mânăstiresc. Iar în concepţia arhitecţilor, apare acest simbol: “vesica pisces”, în traducere: vasul peştelui: purtând semnificaţia interconexiunii a două entităţi separate, care depind una de alta pentru a exista.
Realizatoare Roxana Păsculescu