Ascultă Radio România Cultural Live

Marii regizori de operă Andrei Şerban, Silviu Purcărete şi Tompa Gábor prezenţi cu patru producţii pe scena Bucharest Opera Festival, între 24 iunie şi 2 iulie

03 Iunie 2022, 11:21

Stagiunea Centenară a Operei Naționale București se încheie cu un eveniment unic programat în perioada 24 iunie – 2 iulie.

Bucharest Opera Festival este primul festival ce invită în capitală toate instituţiile cu rang de operă naţională din România din subordinea Ministerului Culturii.

În programul celor nouă seri de operă, operetă şi balet găzduite de scena bucureşteană se găsesc nu mai puţin de patru producţii semnate de cei mai mari regizori de operă din România – Andrei Şerban, Silviu Purcărete şi Tompa Gábor – prezentate de companiile Operei Naţionale din Bucureşti - Don Giovanni de Mozart (regia Andrei Şerban), Operei Maghiare din Cluj-Napoca – Ora spaniolă şi Copilul şi vrăjile de Ravel (regia Tompa Gábor), Operei Naționale Române din Timişoara La serva padrona de Pergolesi (regia Silviu Purcărete) şi Operei Naționale Române din Iaşi – Indiile galante de Rameau (regia Andrei Şerban).

            Publicul este așteptat, la încheierea stagiunii centenare, cu o desfășurare de forțe ce va include 9 spectacole de operă, operetă şi balet programate în 9 seri consecutive, aducând în prim plan 9 orchestre, 7 coruri mixte, 1 cor de copii, 2 companii de balet, zeci de soliști și dirijori de top ai scenei muzicale actuale, în total aproape 1500 de muzicieni, balerini şi personal artistic şi tehnic prezenți pe scenă, în fosă şi în culise pentru un regal artistic fără precedent.

            Bucharest Opera Festival va aduce pe scena Operei Naționale București titluri de referință ale celor mai importante teatre lirice din România și Republica Modlova: Opera Națională Română Cluj-Napoca, Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanţa, Opera Națională Română Iaşi, Opera Națională Română Timişoara, Opera Maghiară din Cluj-Napoca şi Teatrul Național de Operetă și Musical „Ion Dacian”, cărora li se alătură Opera Română Craiova şi Teatrul Naţional de Operă şi Balet „Maria Bieşu” din Chişinău.

Bucharest Opera Festival îşi doreşte să contribuie în mod decisiv la includerea Bucureştiului în circuitul marilor oraşe organizatoare de festivaluri internaţionale, devenind un excelent promotor al turismului cultural.

            Bucharest Opera Festival urmăreşte consolidarea unei platforme de prezentare a celor mai valoroase companii de operă şi balet din ţară, care să încurajeze schimburile culturale şi să promoveze proiectele muzicale şi culturale ale acestora.

Bilete pe http://tickets.operanb.ro/ și de la Casa de Bilete a Operei Naționale București.

Programul festivalului:

  • Vineri, 24 iunie, ora 19:00 – „Don Giovanni”de W.A. Mozart, regia Andrei Șerban, dirijor Tiberiu Soare (Opera Națională București)

Dirijor: Tiberiu Soare

Regie, decor şi lumini: Andrei Şerban

Regizor asociat: Daniela Dima

Costume: Corina Grămoşteanu

Maeștri de cor: Daniel Jinga, Adrian Ionescu

Asistent regie: Paula Stoica

Distribuția:

Don Giovanni – Adrian Mărcan

Leporello – Leonard Bernad

Donna Anna – Veronica Anușca

Donna Elvira – Daniela Pădurariu

Don Ottavio – Bogdan Mihai – invitat

Zerlina – Mădălina Barbu – invitată

Masetto – Damian Vlad

Comandorul – Marius Boloș

Orchestra și Corul Operei Naționale București

  • Sâmbătă, 25 iunie, ora 19:00 – „Lacul lebedelor” de P.I. Ceaikovski (Teatrul Național de Operă și Balet „ Maria Bieșu” din Chișinău)

Dirijor:  Svetlana Popov

Coregrafia: Marius Petipa şi Lev Ivanov

Redacţia: Constantin Sergheev, Rusia

Scenografia: Veceslav Ocunev

Costume: Irina Press, Maestru în Artă

Distribuția:

Odetta,Odillia – Iana Salenko

Prinţul Siegfried – Dinu Tamazlacaru

Bufonul – Jun Ishii

Orchestra și Compania de Balet a Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” din Chișinău

  • Duminică, 26 iunie, ora 19:00 – „Ora spaniolă (L’heure espagnole) & Copilul și vrăjile (L’enfant et les sortileges)” (Opera Maghiară din Cluj Napoca)

Dirijor: Selmeczi György

Regia: Tompa Gábor

Scenografia și costumele: Carmencita Brojboiu

Concertmaestru: Barabás Sándor, Ferenczi Endre

Maestru de cor: Kulcsár Szabolcs

Pregătirea muzicală a Corului de Copii - Kálló Krisztián

Corepetitor: Incze G. Katalin, Horváth Zoltán

Coregraf: Jakab Melinda

Regia tehnică: Lőrincz Norbert

Sufleur: Kostyák Júlia

Light design: Maier Sándor

Pirotehnică: Ledniczky Béla

Asistent regizor: Venczel Péter

Distribuția:

L’heure espagnole

Concepcion – Covacinschi Yolanda

Torquemada – Bardon Tony

Ramiro – Peti Tamás Ottó

Gonzalve – Pataki Adorján

Don Inigo Gomez – Laczkó Vass Róbert

L’enfant et les sortilèges

Maman – Covacinschi  Yolanda

L’Enfant – Veress Orsolya

Le fauteuil; L’arbre – Sándor Árpád

La bergere; Une chouette; Une pastourelle – Pataki Enikő

L’horloge – Peti Tamás Ottó

La théiere – Szabó Levente

La tasse chinoise; La libellulle – Székely Zsejke

Le feu – Kolcśar Katalin

La princesse – Antal Livia

Le petit vieillard; La rainette – Rétyi Zsombor

La chatte; L écureuil – Hary Judit

La chauve-souris – Barabás Zsuzsa

Le rossignol – Vigh Ibolya

Le chat; Un patre – Laczkó Vass Róbert

Orchestra, Corul și Corul de Copii al Operei Maghiare de Stat din Cluj Napoca

  • Luni, 27 iunie, ora 19:00 – „Zorba” de Mikis Theodorakis (Opera Națională Română Cluj-Napoca)

Dirijor: Vladimir Lungu

Coregrafia și libretul, conceptul scenografic: Lorca Massine (invitat)

Pregătirea coregrafică: Dan Haja

Dirijor cor: Corneliu Felecan

Consultant lingvistic: Pr. Florin Cătălin Ghiț (invitat)

Regie scenă culise: Dan Lupea

Distribuția:

Zorba – Dan Haja

John – Mircea Munteanu

Marina – Andreea Jura

Manolio – Augustin Gribincea

Madam Hortance – Gabriela Sima

Ansamblul de Balet al Operei Naționale Române Cluj-Napoca

Marina – Iulia Merca

Cu participarea Orchestrei și Corului Operei Naționale Române Cluj-Napoca

  • Marți, 28 iunie, ora 19:00 – „Mefistofele” de Arrigo Boito (Opera Română Craiova)

Dirijor: Dumitru Cârciumaru

Regie artistică: Peter P. Pachl (Germania)

Scenografie: Răsvan Drăgănescu

Coregrafie: Laurențiu Nicu

Light design: Silvia Ioana Horobeanu

Asistent regie artistică: Arabela Tănase

Concert-maestru: Dan Bozgan

Maestru de cor: Lelia Candoi

Pregătire muzicală: Corina Stănescu

Sufleur: Viorica Tomuș

Regie tehnică: Mihaela Grama

Sonorizare: Sorin Tican

Maestru de lumini: Roberto Bujor

Machiaj: Andra Stanciu

Coafură: Ioana Boicea

Distribuția:

Mefistofele – Askar Abdrazakov

Faust – David Baños

Margareta – Barbara Frittoli

Martha/Pantalis – Laura Vila

Wagner – Fabio Serani

Elena – Cellia Costea

Nereus – Petrișor Efrem

Orchestra, Corul și Baletul Operei Române Craiova

  • Miercuri, 29 iunie, ora 19:00 – „La Serva Padrona” de Giovanni Battista Pergolesi (Opera Națională Română din Timișoara)

Dirijor: Mihnea Ignat

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia: Dragoș Buhagiar

Distribuție:

Serpina – Narcisa Brumar

Uberto – George Proca

Vespone – Cristian Rudic

Cu participarea Orchestrei Operei Naționale Române din Timișoara

  • Joi, 30 iunie, ora 19:00 – „Povestirile lui Hoffmann” de Jacques Offenbach (Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski”)

Dirijor: Adrian Stanache

Regia artistică, decoruri și light design: Ștefan Munteanu

Libret: Michel Carre si Jules Barbier

Costume:   Daniela Vlădescu

Distribuția:

Olympia – Silvia Simionescu

Giulietta – Anda Pop  - Brasov

Antonia – Nicoleta Ardelean

Nicklausse – Lucia Mihalache

Muza – Ana Maria Mladinovici

Hoffmann – Doru Iftene

Spallanzani – Mădălin Băldău

Nathanael – Marius Turtoi

Crespel – Iulian Bratu

Luther – Adrian Pîrlea

Cochenille – Silviu Vizan

Franz   – Silviu Vizan

Lindorf – Marius Eftimie

Coppelius – Marius Eftimie

Dapertutto – Marius Eftimie

Dr. Miracle – Marius Eftimie

Hermann – Cristian Caragea

Schlemihl – Adrian Pîrlea

  • Vineri, 1 iulie, ora 19:00 – „Indiile galante” de Jean-Philippe Rameau (Opera Națională Română Iași)

Regia: Andrei Șerban

Dirijor: Adrian Morar – invitat

Distribuție:

PROLOGUE

Hébé – Ana Maria Donose

L'amour – Mădălina Barbu

Bellone – Lucian Dolhăscu

LES INCAS DU PÉROU

Phani – Manuela Barna-Ipate

Huascar – Andrei Yvan

Don Carlos – Olivian Andrișoae

LE TURC GÉNÉREUX

Émilie – Nicoleta Maier

Valère – Andrei Fermeşanu

Osman – Daniel Mateianu

LES FLEURS

Zaïre, Fatime – Cristina Grigoraș

Tacmas – Ovidiu Manolache

LES SAUVAGES

Zima – Lăcrămioara-Maria Hrubaru-Roată

Adario – Alexandru Constantin

Damon – Alexandru Savin

Don Alvar – Victor Zaharia

  • Sâmbătă, 2 iulie, ora 19:00 – „Candide” de L. Bernstein (Teatrul Național de Operetă şi Musical „Ion Dacian”)

Regia: Andrei Munteanu

Conducerea muzicală: Alexandru Ilie

Distribuția:

Voltaire – Valentino Tiron

Pangloss – Marius Mitrofan

Candid – George Vîrban

Cunegonda – Daniela Bucșan

Maximilian – Cristian Ruja

Paquette – Tina Munteanu

Bătrâna Doamnă – Cristina Trandafir

Cacambo – Andrei Pleșca

Martin – Stefan Popov

Guvernatorul – Florin Budnaru

Vanderdendur – Mihai Urzicana

Baronul Thunder-Den-Tronck – Arnold Mack

Baroneasa Thunder-Den-Tronck – Ioana Băiașu

Caporalul – Mihăiță Radu

Căpitanul – Alin Țintea

Sergentul – Alexandru Vasile

Pastorul Olandez – Alexandru Onea

Soția Pastorului – Irina Onea

Iacob Anababtistul – Victor Bucur

Ofițerul Francez – Marian Chirazi

Ambasadorul Vienz – Relu Dobrin

Don Issacar – Marius Meragiu

Marele Inchizitor – Daniel Andrei Găină

Marinarul Portughez – Alois Doboș

Inchizitorii – Răzvan Rusu, Mihăiță Radu, Bogdan Ardeleanu

Agenții Inchiziției – Lorendi Rădulescu, Octavian Ștefănescu, Cătălin Cocheș

Aghiotant – Mircea Crăciun

Regele din Eldorado – Cătălin Petrescu

Regina din Eldorado – Raluca Ciocă

Sclavul din Surinam – Daniel Andrei Găină

Regele Stanislaus – Anton Zidaru

Țarul Ivan – Florin Ganea

Charles Edward Stewart – Andrei Pleșca

Marele Sultan Ahmet – Alexandru Vasile

Regele Hermann Augustus – Stefan Popov

Regele Theodor – Mihai Urzicana

Orchestra, Corul și Baletul Teatrului Național de Operetă și Musical ”Ion Dacian”

Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmburești, Pop Cola

Parteneri: ARCUB, Centrul Cultural și de Tineret „Ștefan Iordache”

Parteneri: Phoenix Media, Euromedia, Cocor, Pop Cola, Băneasa Shopping City, Sansha

Parteneri media: Radio România Cultural, Radio România Muzical, RFI România, Romantic FM, Radio Seven, Radio Itsy Bitsy, România TV, Zile și Nopți, Agerpres, Spot Media, Ziarul Metropolis, News București, Q Magazine, Marea Dragoste, Leviathan, Ordinea Zilei, București Business, Reușita.ro, 9am.ro., Kudika, Garbo, QuickNews, a7tv, Ballet Magazine, Pro Contemporania, The Culture Club, Mediatrust

Bucharest Opera Festival - ALL PUCCINI EDITION, 7-16 iunie 2024, la ONB
Muzică-Dans-Arte 16 Aprilie 2024, 11:45

Bucharest Opera Festival - ALL PUCCINI EDITION, 7-16 iunie 2024, la ONB

Anul centenar puccinian este sărbătorit la Opera Națională București prin cea de-a treia ediție  Bucharest...

Bucharest Opera Festival - ALL PUCCINI EDITION, 7-16 iunie 2024, la ONB
Conferința "În rând cu lumea. Colegiul Noua Europă la 30 de ani" - Valentina Sandu-Dediu în dialog cu Andrei Pleșu, Marți, 16 aprilie, Opera Națională
Muzică-Dans-Arte 15 Aprilie 2024, 13:45

Conferința "În rând cu lumea. Colegiul Noua Europă la 30 de ani" - Valentina Sandu-Dediu în dialog cu Andrei Pleșu, Marți, 16 aprilie, Opera Națională

Colegiul Noua Europă (NEC) are deosebita plăcere de a vă invita la conferința În rând cu lumea. Colegiul Noua...

Conferința "În rând cu lumea. Colegiul Noua Europă la 30 de ani" - Valentina Sandu-Dediu în dialog cu Andrei Pleșu, Marți, 16 aprilie, Opera Națională
MNLR, alături de Ambasadele Argentinei, Cubei, Danemarcei, Greciei, Mexicului, Norvegiei și Institutul Liszt, serbează în premieră Ziua Universală a Culturii
Muzică-Dans-Arte 15 Aprilie 2024, 11:46

MNLR, alături de Ambasadele Argentinei, Cubei, Danemarcei, Greciei, Mexicului, Norvegiei și Institutul Liszt, serbează în premieră Ziua Universală a Culturii

Ziua Universală a Culturii, rezultatul unui pact internațional de ratificare a recunoașterii legale a conservării obiectelor...

MNLR, alături de Ambasadele Argentinei, Cubei, Danemarcei, Greciei, Mexicului, Norvegiei și Institutul Liszt, serbează în premieră Ziua Universală a Culturii
VERNISAJ  „Gheorghe Ursu și Revoluția pe care nu a mai prins-o”
Muzică-Dans-Arte 15 Aprilie 2024, 11:43

VERNISAJ „Gheorghe Ursu și Revoluția pe care nu a mai prins-o”

Muzeul Comunismului din București, alături de Muzeul Ororilor Comunismului în România și Fundația Gheorghe Ursu,...

VERNISAJ „Gheorghe Ursu și Revoluția pe care nu a mai prins-o”
Grădina fermecată fotografii de Norbert Kopf la Grădina Botanică din București
Muzică-Dans-Arte 15 Aprilie 2024, 11:41

Grădina fermecată fotografii de Norbert Kopf la Grădina Botanică din București

O călătorie pe petale de flori. Cu delicatețe și înaltă precizie, camera foto a artistului austriac Norbert Kopf...

Grădina fermecată fotografii de Norbert Kopf la Grădina Botanică din București
„NEW SOUNDS OF BRAZIL”: EMILIANO SAMPAIO pentru prima oară în România
Muzică-Dans-Arte 14 Aprilie 2024, 05:28

„NEW SOUNDS OF BRAZIL”: EMILIANO SAMPAIO pentru prima oară în România

Joi, 18 aprilie 2024 (19.00) , BIG BAND-UL RADIO dirijat de SIMONA STRUNGARU vă propune un eveniment special cu titlul...

„NEW SOUNDS OF BRAZIL”: EMILIANO SAMPAIO pentru prima oară în România
Weekend cultural - Recomandări pentru 12-14 aprilie
Muzică-Dans-Arte 14 Aprilie 2024, 05:16

Weekend cultural - Recomandări pentru 12-14 aprilie

Căutați idei de petrecere a timpului liber? Vă sugerăm o selecţie de recomandări culturale de neratat în acest weekend....

Weekend cultural - Recomandări pentru 12-14 aprilie
Artist Talk cu Lia Perjovschi și Dan Perjovschi la Muzeul de Artă Brașov
Muzică-Dans-Arte 13 Aprilie 2024, 05:30

Artist Talk cu Lia Perjovschi și Dan Perjovschi la Muzeul de Artă Brașov

Muzeul de Artă Brașov vă invită sâmbătă, 13 aprilie 2024, începând cu ora 17:00, la un eveniment de tip...

Artist Talk cu Lia Perjovschi și Dan Perjovschi la Muzeul de Artă Brașov
Ascultă live

Ascultă live

17:00 - 18:00
GPS Cultural
Ascultă live Radio România Cultural
15:05 - 18:00
Obiectiv, România
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
Acum live
Radio România Internaţional 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
Acum live
Radio România Internaţional 2
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
17:10 - 19:00
FERMIER ÎN ROMÂNIA
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
15:05 - 19:00
Sens unic
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța AM
Ascultă live Radio România Constanța AM
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru