Ascultă Radio România Cultural Live

Weekend cultural - Recomandări pentru 14-16 iunie

Cauţi idei de petrecerea timpului liber ? Îţi sugerăm o selecţie de recomandări culturale de neratat in weekend!

Weekend cultural - Recomandări pentru 14-16 iunie

16 Iunie 2024, 06:03

Un nou concert din seria „Brahms – Integrala lucrărilor simfonice și concertante”, va fi vineri susținut de Orchestra Națională Radio, dirijor: Naoto Otomo și soliștii Alexandru Tomescu – vioară și Razvan Suma – violoncel, care vor interpreta Dublul concert pentru vioară, violoncel și orchestră de Brahms .

https://www.orchestreradio.ro/

La Oradea soprana Angela Gheorghiu va deschide, printr-un concert extraordinar, cea de-a treia ediţie a festivalului internaţional „Sounds of Oradea” (14 – 16 iun.), alături de tenorul Teodor Ilincăi și Orchestra Filarmonicii de Stat Oradea, sub bagheta dirijorului David Gimenez Carreras – ora 20:30, pe scena în aer liber din Piaţa Unirii

https://soundsoforadea.com/

În acest weekend are loc prima ediţie a Rock’n’RO Festival, singurul festival internaţional open-air de rock melodic din sud-estul Europei care se va desfășura în comuna Treznea (la 10 kilometri de Municipiul Zalău)

A doua ediție a Music Awards începe vineri la Timișoara. Festivalul își propune să celebreze talentul și efortul artiștilor locali, precum și să aducă în fața publicului artiști muzicali de renume internațional

Casa de Cultură „Ion Luca Caragiale” a Municipiului Ploieşti, în parteneriat cu Asociaţii şi Filiale ale persoanelor cu dizabilităţi din România, organizează Festivalul dedicat persoanelor cu dizabilităţi „Noi Împreună”, ediţia a II-a – pe Esplanada Palatului Culturii din Ploieşti. Evenimentul se va desfășura sâmbătă și duminică.

În cadrul Bucharest Organ Fest Cantus Ecclesiae, ediția a patra are loc sâmbătă , un Ciné-Concert cu Baptiste-Florian Marle-Ouvrard (Franța), organist titular al bisericii Saint-Eustache din Paris – , la Catedrala Sf. Iosif din București.

Opera

Bucharest Opera Festival continuă sâmbătă cu opera LA BOHÈME prezentată la Opera Națională din București de Teatrul Naţional de Operă şi Operetă „Nae Leonard” din Galaţi. Dirijor : Traian Ichim , regizor : Nicholas Filip Negrișanu.

https://operanb.ro/calendar/

Opera Națională din Cluj Napoca ne invită vineri la un tur ghidat. Publicul are posibilitatea de a pătrunde în lumea primei instituții lirice din România și află totul despre ce se întâmplă în spatele cortinei. Pe parcursul turului vei afla mai multe despre istoria sau arhitectura clădirii dar și a instituției lirice clujene în general. În cadrul vizitei vei vedea foaierul principal, vei intra în lojile de la rangul I, vei vizita foaierul de la rangul II, foaierul balconului, sala de spectacole dar și cabinele artiștilor.

https://operacluj.ro/spectacole/2023-2024/tururighidateguidedtours-14-iunie-2024-15-00/

Cinema

Festivalului Internațional de Film Transilvania are loc la Cluj Napoca în această perioadă. O proiecţie specială a filmului „Metropolis” (r. Fritz Lang, Germania, 1927), va deschide lista de cine-concerte TIFF.23. Mega-producţia expresionistă va fi proiectată într-o variantă restaurată şi va fi însoţită de muzica originală a italienilor de la Edison Studio. Evenimentul are loc sâmbătă, la Castelul Banffy din Bonţida

Filmul de animație „Întors pe dos 2”, de la Disney și Pixar revine cu povestea adolescentei Riley. Tocmai când totul este brusc dat peste cap din cauza unei surprize neașteptate: apariția unor noi Emoții! Bucuria, Tristețea, Furia, Frica și Dezgustul, emoțiile care s-au înțeles una pe alta și au condus mult timp o operațiune de succes din toate punctele de vedere, nu sunt sigure cum să reacționeze atunci când apare Anxietatea. Și se pare că Ea nu a venit singură.

https://www.cinemagia.ro/filme/inside-out-2-3236291/

Teatru

Teatrul „Tony Bulandra” din Târgovişte organizează cea de-a 12-a ediţie a Festivalului Internaţional al Artelor Spectacolului „Babel. Tema de anul acesta fiind „Conexiuni”. La eveniment vor participa trupe de teatru din 30 de ţări, printre care: Odin Teatret, imPerfect Dancers Company – Italia, Usaginingen – Japonia, Alytus City Theatre – Lituania, Saebyuk Theater Company – Coreea de Sud, Csokonai National Theater Debrecen – Ungaria, Company Il Posto & Marco Castelli Small Ensemble – Italia, Andrea Miltnerová/ Sofía Mayorga/ Jan Komárek – Cehia, Company Kate & Pasi – Finlanda, Global Business Labo Inc. – Japonia

Teatrul Naţional din Timişoara organizează un eveniment european în premieră absolută – repetiţia generală cu public a spectacolului „TREZIRE”, viitoarea premieră (în luna decembrie) a regizorului italian Pippo Delbono

Yerma este una dintre piesele de referință ale dramaturgului spaniol Federico García Lorca. A fost scrisă în anul 1934 și este considerat unul dintre cele mai frumoase și spectaculoase texte scrise de autorul spaniol. Spectacolul se joacă la Brașov , duminică la teatrul Sica Alexandrescu.

https://www.mystage.ro/spectacole/yerma-4033

Expoziții

La Faber - Hala III, publicul este invitat să descopere expoziția „We are 17”, care va putea fi vizitată zilnic, între orele 14:00 și 19:00. Aceasta explorează și celebrează experiențele adolescenței în Europa contemporană prin intermediul lucrărilor realizate de tinerii participanți la Clubul de fotografie și la Școala de primăvară „We are 17”.

La Bastion 1 din Timișoara va avea loc o expoziție de design „Designer(Ele). (Re)proiectând lumea”. Această expoziție va oferi o platformă fascinantă pentru vizitatori să descopere lucrările inovatoare ale designerelor, care redefinesc și reconfigurează lumea.

Expoziția “SENS Multiplu” de la Centrul Artelor Vizuale (CAV) București reunește artiști contemporani. Evenimentul este organizat de Filiala Pictură București prin Marius Barb și Florin Mocanu iar curator este Ionuț Theodor Barbu

“Monstrul, Pătratul și Hohotul” este cea mai recentă expoziție deschisă la Muzeul de Artă Recentă. Vineri, curatorul Dan Popescu va ține primul tur ghidat al celei mai importante colecții de artă contemporană românească pe care MARe o găzduiește. 80 de artiști, peste 180 de lucrări și mult mai multe simboluri și semnificații pe care le vei cunoaște doar participând la tur.

https://www.facebook.com/MuzeulDeArtaRecenta

La Muzeul Național al Țăranului Român s-a deschis o expoziție artiștilor Paul Gherasim și Christian Paraschiv.

Expoziția "M-UCENICII / A Friendship" vă invită să redescoperiți rădăcinile autentice ale tradiției românești și să vă conectați la o vibrație spirituală profundă.

www.mtr.ro

MNAC anunță deschiderea unui nou sezon expozițional la Palatul Parlamentului.

RĂSUCIREA. TRIUMFUL PROVINCIEI, AMURGUL IMPERIILOR

Curatori: Călin Dan & Celia Ghyka, deasemenea sunt expuse achizițiile realizate de muzeu între 2020 și 2022 precum și expoziția Fiind Nina a artistei Adina Mocanu.

https://www.mnac.ro/event/1257/Vernisajul%20sezonului%20expozi%C8%9Bional%20de%20var%C4%83%202024

Spartacus – în premieră, pe 23 iunie, la Bucharest Opera Festival
Muzică-Dans-Arte 17 Iunie 2025, 11:30

Spartacus – în premieră, pe 23 iunie, la Bucharest Opera Festival

Unul dintre cele mai spectaculoase balete ale secolului XX, „Spartacus” de Aram Haciaturian, ajunge pentru prima...

Spartacus – în premieră, pe 23 iunie, la Bucharest Opera Festival
România se face auzită la Osaka, în Japonia: Filarmonica „George Enescu” din București cântă la Expo 2025
Muzică-Dans-Arte 17 Iunie 2025, 11:15

România se face auzită la Osaka, în Japonia: Filarmonica „George Enescu” din București cântă la Expo 2025

Dirijorul Gabriel Bebeșelea : „Expozițiile mondiale nu sunt doar despre tehnologie și viitor, ci și despre identitate....

România se face auzită la Osaka, în Japonia: Filarmonica „George Enescu” din București cântă la Expo 2025
Irina Baianț aduce spectacolul-concept Porto Canción la Teatrul de Vară „Mihai Eminescu” pe 29 iunie
Muzică-Dans-Arte 16 Iunie 2025, 13:04

Irina Baianț aduce spectacolul-concept Porto Canción la Teatrul de Vară „Mihai Eminescu” pe 29 iunie

Soprana Irina Baianț  revine în fața publicului cu un nou spectacol-concept: Porto Canción . Evenimentul va...

Irina Baianț aduce spectacolul-concept Porto Canción la Teatrul de Vară „Mihai Eminescu” pe 29 iunie
Ioan Holender la 90 de ani - o viață dedicată operei, sărbătorită pe scena Operei Naționale București
Muzică-Dans-Arte 16 Iunie 2025, 10:37

Ioan Holender la 90 de ani - o viață dedicată operei, sărbătorită pe scena Operei Naționale București

Miercuri, 18 iunie 2025 , de la ora 20:00, Opera Națională București îi dedică o gală aniversară lui Ioan Holender...

Ioan Holender la 90 de ani - o viață dedicată operei, sărbătorită pe scena Operei Naționale București
Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi propuneri de evenimente vizuale, care vor debuta în săptămâna  propune noi evenimente vizuale care vor debuta în săptămâna 16 -22 iunie 2025
Muzică-Dans-Arte 16 Iunie 2025, 09:00

Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi propuneri de evenimente vizuale, care vor debuta în săptămâna propune noi evenimente vizuale care vor debuta în săptămâna 16 -22 iunie 2025

Trei evenimente vizuale sunt progamate pentru luni, 16 iunie: Biblioteca Metropolitană București, în parteneriat cu...

Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi propuneri de evenimente vizuale, care vor debuta în săptămâna propune noi evenimente vizuale care vor debuta în săptămâna 16 -22 iunie 2025
Zece seri de operă, balet și musical la cel mai înalt nivel la Bucharest Opera Festival 2025
Muzică-Dans-Arte 14 Iunie 2025, 19:42

Zece seri de operă, balet și musical la cel mai înalt nivel la Bucharest Opera Festival 2025

Zece seri de operă, balet și musical la cel mai înalt nivel la Bucharest Opera Festival 2025 . Opera Națională...

Zece seri de operă, balet și musical la cel mai înalt nivel la Bucharest Opera Festival 2025
Ana Coman deschide concertul irlandezilor Villagers de la București – 19 iunie, Expirat
Muzică-Dans-Arte 13 Iunie 2025, 14:27

Ana Coman deschide concertul irlandezilor Villagers de la București – 19 iunie, Expirat

Luna aceasta, îndrăgita formație irlandeză Villagers , cunoscută pentru universul poetic și armoniile indie folk,...

Ana Coman deschide concertul irlandezilor Villagers de la București – 19 iunie, Expirat
O călătorie sonoră în inima Barocului: Marija Rašić aduce la Sala Dalles rafinamentul lăutei baroce
Muzică-Dans-Arte 13 Iunie 2025, 12:43

O călătorie sonoră în inima Barocului: Marija Rašić aduce la Sala Dalles rafinamentul lăutei baroce

Marija Rašić va susține un recital solo pe data de 16 iunie, la ora 19:00 la Sala Dalles , dedicat capodoperelor...

O călătorie sonoră în inima Barocului: Marija Rašić aduce la Sala Dalles rafinamentul lăutei baroce
Ascultă live

Ascultă live

00:00 - 00:30
Ambient
Ascultă live Radio România Cultural
00:00 - 00:05
Ştiri
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
00:00 - 01:00
Espańol 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
00:00 - 00:05
Ştiri
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
00:00 - 06:00
PROGRAM MUZICAL NOCTURN
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
00:00 - 06:00
Transilvania by night
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
00:00 - 01:00
Dezbaterea zilei (reluare)
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru