Nu fi în trecere, vino la întrecerea filmelor de la Festivalul de Film Central European!
29 August 2017
GALA HOP 2017 – ATELIERE – FORMARE –  ÎNTÂLNIRI ESENŢIALE
29 August 2017

Tranzit FESZT – Festival Internațional Multicultural de Teatru, Satu Mare, 2017

PROGRAM

JOI 14 septembrie

Ora 18.00 – Strada Horea – FLASHMOB, Teatrul de Nord

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – EXIT de Schilling Árpád, Láng Annamária, regia Schilling Árpád, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara/Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad/Teatrul Național din Sombor (HU, RO, SRB, ENG)

VINERI 15 septembrie

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – FLOW – teatru dans, coregrafia Bezsán Noémi, Compania ”András Lóránt” Târgu-Mureș

Ora 21.00 – Turnul Pompierilor – LEONCE ȘI LENA, scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul ”Regina Maria” Oradea – Trupa ”Iosif Vulcan” (RO)

SÂMBĂTĂ 16 septembrie

Ora 17.00 – Casa de Cultură, Amfiteatru – CU PIETRE ÎN BUZUNAR de Marie Jones, regia Balogh Attila, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU)

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – CABINIERUL de Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița, Teatrul de Nord Satu Mare (RO)

DUMINICĂ 17 septembrie 

Ora 17.00 – Casa de Cultură, Sala Mare (cu publicul pe scenă) – JULIA de Visky András, regia Szabó K. István, Teatrul Național Csokonai Debrecen (HU)

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – BIEDERMANN UND DIE BRANDSTIFTER (BIDERMANN ȘI INCENDIATORII) de Max Frisch, regia Tompa Gábor, Teatrul German de Stat Timișoara (DE)

LUNI 18 septembrie

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – WOYZECK de Georg Büchner, regia Florin Vidamski, Teatrul ”Eugen Ionescu” Chișinău (RO)

MARȚI 19 septembrie

Ora 18.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – RĂZBOIUL LUI KLAMM de Kai Hansel, regia Ovidiu Caița, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU)

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – N-AI TU TREABĂ! de Cătălin Ştefănescu după „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT București (RO)

MIERCURI 20 septembrie

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – EMILIA GALOTTI de Gotthold Ephraim Lessing, regia Keresztes Attila, Teatrul Móricz Zsigmond Nyíregyháza (HU)

JOI 21 septembrie

Ora 16.00 – Teatrul de Nord, Barul Teatrului – ZIUA DRAMATURGIEI MAGHIARE

Ora 18.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – ORCHESTRA TITANIC de Hristo Boytchev, regia Adina Lazăr, Teatrul de Nord Satu Mare (RO)

Ora 20.00 – Casa de Cultură, Sala Mare (cu publicul pe scenă) – REACTING CHERNOBYL după texte de Svetlana Aleksievici și Wladimir Tchertkoff, ZUG.zone și Asociația Váróterem Projekt – Cluj (HU)

VINERI 22 septembrie

Ora 17.00 – Teatrul de Nord, Sala Studio – ÎN VIITORUL APROPIAT de Petro Ionescu, regia Cristian Ban, Reactor de creație și experiment și Asociația Váróterem Projekt – Cluj (RO)

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – IA UITE CINE S-A ÎNTORS! de Timur Vermes, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania ”Tompa Miklós” (HU)

Ora 21.00 – Strada Horea – ORIGINI, spectacol nonverbal, coordonator Cătălin Grigoraș, Teatrul ”Aureliu Manea” Turda

SÂMBĂTĂ 23 septembrie

Ora 17.00 – Casa de Cultură, Sala Mare (cu publicul pe scenă) – EDMOND după David Mamet, regia Andrei Dinu, Teatrul Municipal Baia Mare (RO)

Ora 20.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – MIZANTROPUL de Molière, regia Novák Eszter, Teatrul Szigligeti Oradea (HU)

DUMINICĂ 24 septembrie

Ora 17.00 – Casa de Cultură, Sala Mare – HUBERTUS de Zelei Miklós, regia Berettyán Nándor, Teatrul Gózon Gyula Budapesta și Teatrul Maghiar de Stat Illyés Gyula Beregovo (HU)

Ora 19.00 – Teatrul de Nord, Sala Mare – SOLDATUL DE CIOCOLATĂ de George Bernard Shaw, regia Andrei Şerban, Teatrul Odeon București (RO)

Ora 22.00 – clădirea Teatrului – VIDEOMAPING

Organizator: Teatrul de Nord Satu Mare – secția română și Trupa Harag György

Parteneri: Primăria Satu Mare, Consiliul Local Satu Mare, Consiliul Județean Satu Mare