Ascultă Radio România Cultural Live

Trei producţii româneşti în programul festivalului de film VIENNALE 2016

13 Octombrie 2016, 05:00

Institutul Cultural Român de la Viena este partenerul celei de-a 54-a ediţii a festivalului international de film VIENNALE, care se desfăşoară la Viena în perioada 20 octombrie – 2 noiembrie. Festivalul prezintă 300 de producţii cinematografice, programe speciale, interviuri, discuţii cu publicul şi o retrospectivă istorică asupra cinematografiei, realizată în colaborare cu Muzeul de Film din Austria.

VIENNALE 2016 prezintă trei producţii româneşti: „Inimi cicatrizate“, „Sieranevada“ şi „Bacalaureat“, după următorul program:

„Inimi cicatrizate“(Regia: Radu Jude, 2016)

  • Sâmbătă, 29 octombrie, ora 13:30, în Metro Kino (Johannesgasse 4)

„Sieranevada“(Regia: Cristi Puiu, 2016)

  • Sâmbătă, 29 octombrie, ora 14:00, în Gartenbaukino (Parkring 12)
  • Luni, 31 octombrie, ora 10:30, în Metro Kino (Johannesgasse 4)

Proiecţiile filmului „Sierranevada“ vor avea loc în prezenţa regizorului Cristi Puiu şi a producătorului Anca Puiu.

„Bacalaureat“(Regia: Cristian Mungiu, 2016)

  • Luni, 31 octombrie, ora 21:00, în Stadtkino im Künstlerhaus (Akademiestrasse 13)
  • Marţi, 1 noiembrie, ora 14:30, în Gartenbaukino (Parkring 12)

Proiecţiile filmului „Bacalaureat“ vor avea loc în prezenţa actriţei Maria Drăguş

Acțiunea filmului „Sieranevada” are loc la trei zile de la atentatul din redacția hebdomadarului parizian „Charlie Hebdo“ și la patruzeci de zile de la moartea tatălui lui Lary, un medic trecut de 40 de ani, care urmează să își petreacă ziua de sâmbătă însoțit de tânăra lui soție, în sânul familiei reunite cu ocazia comemorării celui dispărut. Evenimentul, însă, nu se derulează conform așteptărilor. (http://www.mandragora.ro/) Filmul a fost prezentat în competiția oficială a celei de-a 69-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Cannes (11-22 mai 2016) şi îi are în distribuție pe actorii Mimi Brănescu, Dana Dogaru, Sorin Medeleni, Ana Ciontea, Judith State, Marin Grigore, Rolando Matsangos, Cătălina Moga şi Ilona Brezoianu.

Personajul principal al filmului „Bacalaureat“, Romeo Aldea (49 ani), e doctor într-un mic oraș de provincie și și-a educat singurul copil, pe Eliza, cu ideea că odată ce va termina liceul, va pleca să studieze și poate să se și stabilească în străinătate. Planul lui e pe cale să se împlinească, Eliza tocmai a primit o bursă să studieze psihologia în Anglia. Mai trebuie doar să-și ia bacalaureatul, o formalitate pentru o elevă așa de bună cum este ea. În preziua primei teze scrise, un incident iscat pe nepusă masă pune dintr-o dată în pericol planurile de viitor ale lui Romeo. (https://bacalaureat2016.com/) Filmul a avut premiera simultan la cea de-a 69-a ediție a Festivalului Internațional de Film de la Cannes şi în 20 de cinematografe din România. Din distribuţia filmului fac parte Adrian Titieni, Maria Drăguș, Lia Bugnar, Mălina Manovici, Vlad Ivanov şi Gelu Colceag.

Acțiunea filmului „Inimi cicatrizate” este inspirată din nuvela cu titlu omonim a autorului român Max Blecher. În anul 1937, Emanuel, un tânăr de douăzeci de ani, bolnav de tuberculoză osoasă, se internează într-un sanatoriu de pe malul mării. Personajul principal se îndrăgosteşte de o pacientă a sanatoriului şi descrie în detaliu încercările lui şi ale altor pacienţi de a-şi trăi în continuare viaţa în ciuda stării precare de sănătate. (www.hifilm.ro) Filmul are avanpremiera pe 17 octombrie, în cadrul festivalului de film Les Films de Cannes a Bucarest 2016. Din distribuție fac parte actorii Lucian Teodor Rus, Ivana Mladenovic, Ilinca Hărnuț, Șerban Pavlu, Marian Olteanu, Alexandru Dabija, Dana Voicu, Fernando Klabin şi Adina Cristescu.

VIENNALE 2016 prezintă 300 de producţii cinematografice în secţiunile dedicate lungmetrajelor, scurtmetrajelor, documentarelor şi filmelor experimentale la care participă reprezentanţi ai industriei cinematografice, actori şi regizori. Festivalul cuprinde categoria specială TRIBUTE, dedicată actorului Christopher Walken şi producătorului Peter Hutton. VIENNALE 2016 prezintă şi o retrospectivă istorică asupra cinematografiei, realizată în colaborare cu Muzeul de Film din Austria. Retrospectiva „Ein zweites Leben“ prezintă diversitatea temelor şi laitmotivelor în producţii cinematografice şi cuprinde proiecţii ce au loc la Muzeul de Film din Austria (Augustinerstrasse 1).

Detalii despre festival şi programul complet al proiecţiilor de filme pot fi găsite pe pagina de internet a VIENNALE 2016: http://www.viennale.at/en.

„Ce facem cu tata?”  spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru
Teatru și film 04 Februarie 2026, 11:29

„Ce facem cu tata?” spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru

În cadrul proiectului „Lecturi³”, piesa desemnată câștigătoarea acestei luni, „Ce facem cu...

„Ce facem cu tata?” spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru
Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”
Teatru și film 02 Februarie 2026, 03:05

Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”

Selecția din acest an poate fi văzută de publicul cinefil în trei orașe: București, Cluj și Timișoara și propune...

Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”
Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani
Teatru și film 30 Ianuarie 2026, 21:00

Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani

Catherine O’Hara, actrița cunoscută pentru aparițiile sale în filmele emblematice „Beetlejuice” și...

Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani
Alina Șerban, premiată internațional, într-un rol puternic: „Gipsy Queen” ajunge pe marile ecrane din România
Teatru și film 28 Ianuarie 2026, 20:57

Alina Șerban, premiată internațional, într-un rol puternic: „Gipsy Queen” ajunge pe marile ecrane din România

Filmul Gipsy Queen , cu actrița Alina Șerban în rolul principal, va avea lansarea în cinematografele din...

Alina Șerban, premiată internațional, într-un rol puternic: „Gipsy Queen” ajunge pe marile ecrane din România
Teatrul Național Radiofonic pregătește o producție inspirată de crima din Timiș
Teatru și film 28 Ianuarie 2026, 16:57

Teatrul Național Radiofonic pregătește o producție inspirată de crima din Timiș

Teatrul Național Radiofonic Radio România , fidel misiunii sale de a rămâne conectat în permanență la...

Teatrul Național Radiofonic pregătește o producție inspirată de crima din Timiș
Teatru și film 26 Ianuarie 2026, 12:00

„Don Quijote”, „Turandot”, „Callas – Oana Pellea”, „Don Giovanni” și „Evgheni Oneghin”, deschid luna februarie pe scena ONB

Opera Națională București prezintă în prima săptămână a lunii februarie o selecție de titluri din repertoriul...

„Don Quijote”, „Turandot”, „Callas – Oana Pellea”, „Don Giovanni” și „Evgheni Oneghin”, deschid luna februarie pe scena ONB
Premiera națională a spectacolului „Ziua mea norocoasă”, la început de martie, în București și Cluj
Teatru și film 26 Ianuarie 2026, 00:26

Premiera națională a spectacolului „Ziua mea norocoasă”, la început de martie, în București și Cluj

Teatrul Național București găzduiește, pe data de 2 martie, ora 20:00, în Sala „Ion Caramitru”, premiera...

Premiera națională a spectacolului „Ziua mea norocoasă”, la început de martie, în București și Cluj
Centenar -  HOREA POPESCU, animator marcant al scenei româneşti 25.01.1926 -  24.01.2010
Teatru și film 24 Ianuarie 2026, 07:12

Centenar - HOREA POPESCU, animator marcant al scenei româneşti 25.01.1926 - 24.01.2010

Se împlinesc 100 de ani de la nașterea lui HOREA POPESCU , regizor proteic de teatru şi film, director artistic al...

Centenar - HOREA POPESCU, animator marcant al scenei româneşti 25.01.1926 - 24.01.2010
Ascultă live

Ascultă live

22:00 - 00:00
MUSIC SHOW
Ascultă live Radio România Cultural
22:00 - 22:10
Radiojurnal
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
22:00 - 23:00
Espańol 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
22:00 - 22:15
Radiojurnal
Ascultă live Radio România Internaţional 2
22:00 - 22:26
Óęđŕżíńüęŕ 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
22:00 - 23:00
Folcloria
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
21:00 - 23:00
Party Time by Dj Rux
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
22:05 - 22:50
Radio Reșița LIVE!
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
22:00 - 00:00
Din suflet pentru tine
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri