Timpul prezent - Doi ani de război. Angela Grămadă: „Dacă Ucraina pierde, pierde lumea democratică”
![Timpul prezent - Doi ani de război. Angela Grămadă: „Dacă Ucraina pierde, pierde lumea democratică”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F22%2F42273%2Fc177-02de367a-170862274043db5b9c.jpg&w=960&h=540&c=1)
22 Februarie 2024, 19:22
În curând se împlinesc doi ani de la invazia rusă în Ucraina. Cum a evoluat situaţia Ucrainei în acest timp, ce fac puterile Occidentale pentru a susţine ţara aflată în război, ce impact are în Federaţia Rusă moartea lui Alexei Navalnîi, cel mai important oponent al lui Vladimir Putin?
Am întrebat-o pe Angela Grămadă, cercetătoare a spațiului ex-sovietic, președinta Asociației Experți pentru Securitate și Afaceri Globale (ESGA).
Angela Grămadă: „Ucrainenii vor milita în continuare pentru lucruri care sunt sacre pentru ei, naţiunea civică, integritatea teritorială, suveranitatea şi independenţa în luarea deciziilor de politică internă şi externă. Orice s-ar întâmpla, sunt ferm convinşi că vor rezista şi că vor avea într-un final victoria pe care şi-o doresc. (...) Ucrainenii înţeleg un lucru extrem de simplu, care pentru noi poate să pară complicat: dacă Rusia nu va fi înfrântă şi se va merge spre o pace care le va fi impusă ucrainenilor de afară, de anumiţi parteneri, atunci Rusia va putea să revină, într-un viitor mai apropiat sau mai îndepărtat, cu aceleaşi pretenţii faţă de Ucraina dar şi faţă de alte state asupra cărora a pierdut influenţa geopolitică.”
De ce este important ajutorul Occidentului pentru Ucraina?
Angela Grămadă: „Mobilizarea de resurse în favoarea Ucrainei nu se face neapărat doar în favoarea Ucrainei, ea se face pentru lumea democratică. Ucraina suferă pentru dezideratul ei formulat încă din 2013: Ucraina este o ţară europeană. Asta nu a plăcut Federaţiei Ruse. Dacă Ucraina pierde, pierde lumea democratică, nu doar Ucraina, pentru că Rusia nu se va opri.”
22 februarie 2024, ora 18.00
Realizatori: Adela Greceanu și Matei Martin