Timpul prezent în literatură Judith Mészáros, o mare poetă de (re)descoperit
Foarte puțin cunoscută publicului larg, extrem de apreciată, pînă acum, doar într-un cerc restrîns, format mai degrabă din poeți, Judith Mészáros a publicat două cărți de poezie, la începutul anilor ’90: „Îngeriada” și „We all live in a yellow submarine”. Ele au fost reeditate recent la Editura Cartier sub titlul „Îngeriada”. Antologia este un prilej pentru public de a descoperi o forță poetică aparte și o viziune fără seamăn în poezia noastră postdecembristă. Am vorbit despre Judith Mészáros cu poeții Anastasia Gavrilovici, autoarea postfeței antologiei, și Claudiu Komartin, cel care a îngrijit ediția de la Cartier.
![Timpul prezent în literatură Judith Mészáros, o mare poetă de (re)descoperit](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F3%2F10%2F36699%2F1678472182ce2eec20.jpg&w=960&h=540&c=1)
10 Martie 2023, 20:12