Artistul Mihai Marcu –“din noroiul uşor zvântat făceam în copilărie un măr, o pară”
![Artistul Mihai Marcu –“din noroiul uşor zvântat făceam în copilărie un măr, o pară”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F25%2F43414%2Fc177-7ad8ff79-171405141250bbd7eb.jpg&w=960&h=540&c=1)
25 Aprilie 2024, 16:19
Sculptorul Mihai Marcu s-a născut la Colilia, Ialomița, în anul 1939.
În anul 1957 a obtinut Diploma de absolvent al Şcolii medii de arte plastice şi decorative Bucureşti; ulterior, după o cumpănă şi un ocol de scurtă durată la Cluj, a absolvit Institutul de Arte Plastice „Nicolae Grigorescu”, Bucureşti, la clasa sculptorului - profesor Lucian Murnu, cu care însă, nu s-a înţeles deloc pe planul viziunii artistice.
La “Amintiri cu şi despre artişti plastici” puteţi urmări aici, prima parte a unei convorbiri avute cu sculptorul Mihai Marcu, în casa-atelier de la Mogoşoaia, în luna aprilie 2024.
Realizatoare Roxana Păsculescu