Femei care au marcat cultura românească în secolul XIX - a doua parte | PODCAST
![Femei care au marcat cultura românească în secolul XIX - a doua parte | PODCAST](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F2%2F26%2F42354%2Fc177-03b6fcc7-17091375997bfa4b57.jpg&w=960&h=540&c=1)
01 Martie 2024, 00:25
Cu mai mult sau mai puțin talent, femeile trădează ”viața la cratiță”, acolo unde se spunea că ”le e locul”. Înlocuiesc lingura cu pana de scris pentru a da naștere unor opere literare, traduceri sau creații proprii. Le cunoaștem pe femeile din familia lui Titu Maiorescu: Ana, a doua sa soție, Livia – fiică, Emilia- soră.