”De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin”, în regia Carlei Teaha, nominalizat la Gala Premiilor Radio România Cultural | PODCAST
![”De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin”, în regia Carlei Teaha, nominalizat la Gala Premiilor Radio România Cultural | PODCAST](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F27%2F42866%2Fc177-bc561144-1711526647cb9f7903.jpg&w=960&h=540&c=1)
27 Martie 2024, 09:59
Ce face aici Carla Teaha este să lase scena liberă pentru o scriitoare și traducătoare remarcabilă, Nora Iuga, pe care o urmărește cu delicatețe, dar și încăpățânare, găsind mereu echilibrul perfect între ce poate fi arătat și ce este mai bine să rămână discret. Filmul este un documentar-portret remarcabil, o pledoarie pentru libertate, o incursiune sensibilă în atelierul de creație al Norei Iuga, de unde nu putem pleca decât seduși de personalitatea sa.