MARTOR Pianistul Dan Grigore: „Când m-am dus cu trenul spre Versoix, ca să-l întâlnesc pentru prima oară pe Regele Mihai, am avut sentimentul că mă întorc în România, la adevărata mea casă”
![MARTOR Pianistul Dan Grigore: „Când m-am dus cu trenul spre Versoix, ca să-l întâlnesc pentru prima oară pe Regele Mihai, am avut sentimentul că mă întorc în România, la adevărata mea casă”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F29%2F41859%2Fc177-ccd4b96b-1706544042d335665f.jpeg&w=960&h=540&c=1)
29 Ianuarie 2024, 13:10
Pianistul Dan Grigore l-a întâlnit pentru prima oară pe Regele Mihai la Versoix, în anul 1992, iar impresia pe care i-a făcut-o atunci a fost de „nespusă blândețe, de simplitate și, în același timp, de regalitate și un fel de legitimitate pe care nu căuta să o afișeze”. După aceea, s-au întâlnit de mai multe ori în România. Dan Grigore a fost învestit de către Majestatea Sa Regele Mihai cu titlul de "Pianist al Casei Regale" şi i s-a conferit decoraţia regală "Nihil Sine Deo".
„Am avut cinstea să fiu admis de Rege în corpul de consilieri personali. E o mare onoare ce mi s-a făcut! Întâlnirea cu Regele Mihai a fost un cadou al Proniei. A fost o formă de înnobilare, de recunoaștere a eforturilor mele de a rămâne eu însumi și de a realiza ceva în scopuri folositoare țării”.