Ascultă Radio România Cultural Live

Brașovul devine, timp de o lună, epicentrul artiștilor vizuali mondiali

18 Octombrie 2019, 16:41

Brașovul,
începând din 20 octombrie, devine pentru o lună epicentrul artelor vizuale
mondiale, când ”Bienala Internațională de Arte vizuale – Bienala Albastră,
Hronicon” își deschide larg spațiile de expoziție pentru pasionații de artă.

Am redesenat
harta galeriilor de artă din municipiul Brașov și zona metropolitană, devenind
primul eveniment dedicat manifestărilor
artistice din domeniul artelor vizuale din centrul României. 13 artiști vizuali invitați și peste 200 de
artiști vizuali aplicanți îi vor încânta pe brașoveni și turiști cu operele lor
în 20 de spații expoziționale.

Deschiderea oficială a Bienalei Albastre va avea loc duminică, 20 octombrie, începând cu orele
16, la Teatrul ”Sică Alexandrescu” Brașov
. În perioada 20 octombrie – 29
octombrie vor fi vernisate expozițiile de autor și expozițiile din salonul
participanților. Expozițiile de arte vizuale valorifică
creațiile artiștilor din medii variate: pictură, sculptură, grafică, artă
textilă, ceramică, sticlă, metal, colaj, fotografie, video-art, instalație,
experiment vizual, performance-art, happening, mapping, tehnici mixte, etc.

Cei 13 artiști consacrați
internațional și național invitați sunt: artistele plastice Petra Krischke și
Elisabeth Ochsenfeld din Germania, sculptorul Sorin Purcaru din Iași,
sculptorul clujean Liviu Mocan, ceramiștii clujeni Andrei Florian, Arina
Ailincăi și Gravil Zmicală, ceramiștii Maria Cioată și David Leonid Olteanu din
București, graficiana Adriana Lucaciu din Timișoara, ilustratorul de benzi
desenate Mihai Grăjdeanu, pictorița Cristina Gloria Oprișa din Satu Mare și
Blake Brasher din SUA.

”BIENALA
ALBASTRĂ – Bienala Internațională de Arte Vizuale Brașov 2019 – HRONICON” este
organizată de Asociația Culturală Artessentia și este rodul colaborării
acesteia cu alte organizații și instituții de cultură prestigioase din Brașov
și bazată foarte mult pe implicarea
actanților culturali locali și pe voluntariat. Proiectul este
finanțat de Primăria Municipiului Brașov

Asociația Culturală Artessentia încearcă încă de la această primă ediție să
ofere publicului un melanj cu înaltă ținută artistică de proiecte de artă
vizuală reprezentative țărilor participante. Bienala Albastră ilustrează un
dialog cultural cu lumea artei contemporane românești și internaționale, prin
care să fie pus în valoare potențialul creator al artiștilor români și străini
atât în context european, cât și în spațiul românesc. Prima ediție a Bienalei Albastre - Bienala Internațională
de Artă Vizuală din Brasov, va scrie o cronică a artelor vizuale contemporane, redefinindu-le. Tema lansată de curatorii evenimentului anul acesta, Victoria Țăroi
(România) și Cristina-Angela Simion (Germania),
este HRONICON (CRONICĂ) – ”Arta ca revelație și
metamorfoză a realității".

Detalii privind expozițiile și programul galeriilor
de artă găsiți pe:

  • facebook.com/
    Bienala Albastră @bluebiennale
  • website: www.bluebiennale.com

Programul detaliat al vernisajelor în cele 20 de spații de expunere:

Duminică
20 octombrie, 2019




11:00 - 12:30 Muzeul Casa Mureșenilor Brașov - Casa
memorială Ștefan Baciu

  • Blake
    Brasher - Expoziție personal; Prezintă curator Cristina Simion

Str. Dr. Gh. Băiulescu 9, Brașov

Program de vizitare:

Marți - Sâmbătă: 09:00 - 17:00

Luni: 10:00 - 17:00

Duminică: închis


16:00 - 18:30 Teatrul
Sică Alexandrescu Brașov




  • Deschidere
    Bienala Albastră

    Cuvânt de deschidere oficialități, organizatori, curatori, artiști implicați


  • Foaierul teatrului (etaj)- Salonul
    participanților


  • Noua galerie de artă -
    parter

    -
    Inaugurare

    - Salonul participanților


  • Pietonalul Pieței
    Teatrului


    - Liviu Mocan - Expoziție personală

    - Nicolas Simion - Recital de jazz

Piața Teatrului nr. 1, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Duminică: 11:00 - 18:00


19:00 Galeria Albastră

Salonul
participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu



Str. Ceahlău nr. 2, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Sâmbătă: 14:00 - 18:00



Luni 21 octombrie 2019


16:00 Librăria
Humanitas Brașov

  • Sorin
    Purcaru - Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion

Str. Piața Sfatului
nr. 16, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Sâmbătă: 09:00 - 20:00

Duminică: 10:00 -
19:00





17:00 - 18:30 Galeria Europe

  • Petra
    Krischke - Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion

Str. Mureșenilor nr. 9, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 15:00 - 18:00

Sâmbătă: 10:00 - 14:00

Duminică: 12:00 - 15:00




19:00Centrul
Multicultural al Universității Transilvania din Brașov

  • Elisabeth
    Ochsenfeld - Expoziție personal / Prezintă curator Cristina Simion
  • Salonul
    participanților / Vernisaj
  • Alexandra
    Fitz - Recital

B-dul Eroilor 29, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 14:00 - 19:00

Sâmbătă - Duminică: închis




Marți 22 octombrie 2019




16:00 - 17:30 Curtea interioară -
Primăria Municipiului Braşov

  • Salonul
    participanților / Prezintă curatorii Cristina Simion și Victoria Țăroi Galbenu

B-dul Eroilor nr. 8, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 10:00 - 18:00

Sâmbătă - Duminică: închis





18:30 - 20:30 Casa Junilor – Parter

  • Cristina
    Gloria Oprișa - Expoziție personal / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
  • YHWH
    – one man show

    Performer Nadina Cîmpianu

    Concept și dramaturgie Iana-Frezia Elena Oprișa Sulyok

Str. Prundului nr.1, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 11:00 - 18:00

Sâmbătă: 11:00 - 14:00

Duminică: închis



Miercuri 23 octombrie 2019




16:30 Turnul Alb

  1. Arina
    Ailincăi, Andrei Florian, Gavril Zmicală - Expoziție de grup
  • Maria
    Cioată și David Leonid Olteanu – ”De la geneză la revelație” - Expoziție în doi
  1. Adriana
    Lucaciu - Expoziție personală

    Prezintă criticul de artă Pavel Șușară
  • Lansare
    de carte - ”fiara/nevisătorul/trei” - Luminița Dascălu

    Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor - scriitor, Bogdan Costache – violinist

Str. După Ziduri, Brașov

Program de vizitare:

Miercuri - Duminică: 13:00 - 17:00

Luni, Marți: închis



Joi 24 octombrie 2019




16:30 Galeria Patria – Filarmonica
Brașov

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
  • Lansare
    carte ”Tu, adică eu” - Mariana Dumitrescu

    Invitați: Laurențiu-Ciprian Tudor - scriitor, Liliana Iacobescu – pianistă,
    Bogdan Costache – violinist

B-dul 15 Noiembrie nr. 50A,
Brașov

Program de vizitare:

Luni - Duminică: 13:00 - 18:00




19:00 Opera Braşov

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Bisericii Române nr. 51,
Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 10:00 - 17:00

Sâmbătă, Duminică: închis





Vineri 25 octombrie 2019




16:30 Tipografia
- Tea & Coffee House

  • Mihai
    Grăjdeanu - Expoziție personal / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Postăvarului 1, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Joi: 08:00 - 01:00

Vineri, Sâmbătă: 09:00 - 03:00

Duminică: 09:00 - 01:00




18:00 Turnul Alb

  • Lansare
    de carte ”Ajută-mă să nu dispar” - Petronela Rotar

    Moderator - Mihail Vakulovschi; Invitat - Anca Zaharia

Str. După Ziduri, Brașov



Sâmbătă 26 octombrie 2019




13:00 Galeria de arta KronArt

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Postăvarului nr. 8, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 12:00 - 18:00

Sâmbătă: 12:00 - 16:00

Duminică: închis




16:00 Cetatea
Feldioara - Marienburg

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu
  • Lansare
    de carte - ”Războiul Legendelor” – Silviu Urdea

Program de vizitare:

Octombrie:

Luni: 11:00 - 18:00

Marți - Duminică: 09:00 - 18:00

Noiembrie

Luni: 11:00 - 17:00

Marți-Duminică: 09:00 - 17:00



Duminică 27 octombrie 2019




13:00 Muzeul
Tradițiilor Codlene

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Strada Lungă nr. 113, Codlea

Program de vizitare:

Marți - Miercuri: 08:00 - 16:00

Joi: 08:00 - 18:00

Vineri: 08:00 - 14:00

Duminică: 12:00 - 16:00

Luni, Sâmbătă: închis





17:00 Poarta Ecaterina

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Șirul Ludwig van Beethoven
nr. 1, Brașov

Program de vizitare:

Luni - Vineri: 14:00 - 18:00



Luni 28 octombrie 2019




17:00 ART
onezero

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Lungă nr. 100, Brașov

Program de vizitare:

Luni – Vineri: 14:00 - 18:00






19:00 Librăria Cărturești
Brașov

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Piața Sfatului nr. 20

Luni - Sâmbătă: 09:00 - 20:00

Duminică: 10:00 - 19:00





Marți 29 octombrie 2019




19:00 Visssual

  • Salonul
    participanților / Prezintă curator Victoria Țăroi Galbenu

Str. Fabricii, Brașov

Luni - Sâmbătă: 17:00 - 19:00






Parteneri:
Centrul Multicultural al Universității
Transilvania, Asociația Culturală KunSTadt, Asociația Amural, Asociația Mă
Implic, Tipografia, Galeria KronArt, UAP Brașov, Uniunea Scriitorilor Români,
OAR BV-CV-HR, Teatrul Sică Alexandrescu, Muzeul Casa Mureșenilor, Opera Brașov,
Filarmonica Brașov, Primăria Codlea, Primăria Feldioara, Casa Junilor, Librăria
Humanitas, Muzeul de Arta Modernă și Contemporană Pavel Șușară, Inspectoratul
Județean Școlar Brașov



Sponsori: Kronospan, Bistro de l'Arte, Maripusc, Transbus
Codreanu, Restaurant Roata Norocului, Fuze Concept. Ambient, Top Diesel,
Pensiunea Rem's, Vin la Munte, Tehnoinvest Recycling, Linge Man, Le Sommelier



Parteneri
media:
Radio România Cultural, Modernism.ro,
Radio România Brașov, Coresi Shopping Resort, Radio Guerrilla Brașov, RTT, Uniunea
Ziariștilor Profesioniști din România, Zile și Nopți, Comics Didactic,
myTEX.ro, Transilvania Expres, La pas prin Brașov, Covasna Pres, feeder.ro,
Anina Press, Revista Pozitiv

Pe 25 iulie, spectacolul de deschidere al Festivalului Richard Wagner de la Bayreuth se aude în direct la Radio România Cultural!
Muzică-Dans-Arte 19 Iulie 2024, 15:53

Pe 25 iulie, spectacolul de deschidere al Festivalului Richard Wagner de la Bayreuth se aude în direct la Radio România Cultural!

În deschiderea ediției 2024, începând cu ora 19:00 , opera wagneriană Tristan și Isolda  se va auzi...

Pe 25 iulie, spectacolul de deschidere al Festivalului Richard Wagner de la Bayreuth se aude în direct la Radio România Cultural!
Shlomo Mintz, unul dintre cei mai importanți violoniști ai lumii, va susține un recital la București, în cadrul ediției a XIX-a a Concursului Internațional George Enescu
Muzică-Dans-Arte 19 Iulie 2024, 12:43

Shlomo Mintz, unul dintre cei mai importanți violoniști ai lumii, va susține un recital la București, în cadrul ediției a XIX-a a Concursului Internațional George Enescu

Shlomo Mintz, unul dintre cei mai importanți violoniști ai lumii și membru al juriului Secțiunii de Vioară a Concursului...

Shlomo Mintz, unul dintre cei mai importanți violoniști ai lumii, va susține un recital la București, în cadrul ediției a XIX-a a Concursului Internațional George Enescu
Concert AVE MARIA cu tenorul ŞTEFAN von KORCH şi pianistul ALEXANDRU BURCĂ pe 7 August la Sala Dalles
Muzică-Dans-Arte 19 Iulie 2024, 11:10

Concert AVE MARIA cu tenorul ŞTEFAN von KORCH şi pianistul ALEXANDRU BURCĂ pe 7 August la Sala Dalles

Secvenţe din opere, mise şi oratorii celebre, dar şi alte piese ce au rămas în istorie pentru modul în care o...

Concert AVE MARIA cu tenorul ŞTEFAN von KORCH şi pianistul ALEXANDRU BURCĂ pe 7 August la Sala Dalles
Classix Lab 2024 - noi orizonturi și oportunități pentru tinerii artiști
Muzică-Dans-Arte 18 Iulie 2024, 16:50

Classix Lab 2024 - noi orizonturi și oportunități pentru tinerii artiști

Concerte în locații emblematice, sesiuni de masterclass, panel-uri și dezbateri

Classix Lab 2024 - noi orizonturi și oportunități pentru tinerii artiști
Noile nume confirmate la prima ediție Masters of Classic
Muzică-Dans-Arte 18 Iulie 2024, 16:24

Noile nume confirmate la prima ediție Masters of Classic

În mai puţin de două luni începe la București cel mai mare festival de muzică de operă din Europa, Masters of...

Noile nume confirmate la prima ediție Masters of Classic
Pentru prima dată în România, Orchestra de Tineret din Macao (China) concertează marți, 23 iulie, la Ateneul Român, în Festivalul Internațional „Vara Magică”
Muzică-Dans-Arte 18 Iulie 2024, 15:40

Pentru prima dată în România, Orchestra de Tineret din Macao (China) concertează marți, 23 iulie, la Ateneul Român, în Festivalul Internațional „Vara Magică”

Macao Youth Orchestra ( Orchestra de Tineret din Macao) este una dintre cele trei orchestre de tineret din străinătate...

Pentru prima dată în România, Orchestra de Tineret din Macao (China) concertează marți, 23 iulie, la Ateneul Român, în Festivalul Internațional „Vara Magică”
Plouă la Bonțida: Electric Castle 10 debutează cu ploaie de beat-uri, pași de dans și distracție
Muzică-Dans-Arte 18 Iulie 2024, 13:29

Plouă la Bonțida: Electric Castle 10 debutează cu ploaie de beat-uri, pași de dans și distracție

Electric Castle începe cu prognoze bune: încă din prima zi de festival, peste 34.000 de participanți au ales cea...

Plouă la Bonțida: Electric Castle 10 debutează cu ploaie de beat-uri, pași de dans și distracție
Codruța Vulcu, directorul festivalului ARTmania - „ARTmania este un eveniment lansat în Sibiu de o sibiancă și chiar și în anii în care ne-a fost foarte greu, ne-am ambiționat să păstrăm evenimentul în oraș”
Muzică-Dans-Arte 18 Iulie 2024, 13:26

Codruța Vulcu, directorul festivalului ARTmania - „ARTmania este un eveniment lansat în Sibiu de o sibiancă și chiar și în anii în care ne-a fost foarte greu, ne-am ambiționat să păstrăm evenimentul în oraș”

Festivalul ARTmania , cel mai longeviv eveniment dedicat culturii rock, se desfășoară în perioada 26-28 iulie . Roxana...

Codruța Vulcu, directorul festivalului ARTmania - „ARTmania este un eveniment lansat în Sibiu de o sibiancă și chiar și în anii în care ne-a fost foarte greu, ne-am ambiționat să păstrăm evenimentul în oraș”
Ascultă live

Ascultă live

05:00 - 06:00
Album de colecție (reluare)
Ascultă live Radio România Cultural
05:05 - 06:00
IN ZORI
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
05:00 - 06:00
Espańol 4
Ascultă live Radio România Internaţional 1
Acum live
Radio România Internaţional 2
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
Acum live
Radio România Antena Satelor
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța AM
Ascultă live Radio România Constanța AM
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru