Ascultă Radio România Cultural Live

„Cravata Galbenă”, în premieră în Statele Unite, la Festivalul de Film de la Santa Barbara

„Cravata Galbenă”, în premieră în Statele Unite, la Festivalul de Film de la Santa Barbara

16 Februarie 2026, 17:10

Filmul Cravata Galbenă, regizat de Serge Ioan Celebidachi, a avut premiera americană în cadrul celei de-a 41-a ediții a Festivalului Internațional de Film de la Santa Barbara, în fața publicului și a profesioniștilor din industrie.

Cele trei proiecții programate în cadrul festivalului s-au desfășurat cu sala plină, iar datorită interesului crescut și a cererii publicului a fost adăugată o proiecție suplimentară.

La festival au fost prezenți membri ai echipei filmului, printre care actrițele Miranda Richardson și Olivia Popica, regizorul Serge Ioan Celebidachi, scenaristul James Olivier, producătorii Adela Vrînceanu Celebidachi, Cristina Dobrițoiu și Robert W. Cort, precum și directorul de imagine Peter Menzies, Jr., ACS. Prezența acestora a oferit publicului ocazia unor sesiuni speciale de Q&A.

Printre cei prezenți s-au numărat invitați speciali precum Anastasia Soare, Doris și Florin Andronescu, Andra Gogan, Edsta, consulul Lucia Sava, Maria Bata, Oana Gregory.

Am fost implicată încă din prima fază a realizării filmului. Iubesc acest film din ce în ce mai mult cu fiecare vizionare. Muzica, faptul că am avut ocazia să învăț ceva nou despre ea, toate acestea mă impresionează profund. Mă uimește constant faptul că există aceste talente uriașe, titanice, în Europa și în alte părți ale lumii, despre care nu știm neapărat. Este o poveste incredibilă, o amplă și romantică declarație de dragoste. Este un lucru extraordinar să reușim să ducem filmul către un public cât mai larg. Mesajul este unul pozitiv, iar reacția de până acum a publicului fost la fel de pozitivă. Există o replică în film despre a-ți folosi darul, iar eu cred că fiecare poate rezona cu asta: oricare ar fi darul tău, folosește-l”, a declarat actrița Miranda Richardson, interpreta Ioanei Celibidache în a doua parte a vieții.

Festivalul de Film de la Santa Barbara este unul dintre cele mai prestigioase evenimente cinematografice din Statele Unite, reunind anual, în decorul spectaculos al orașului Santa Barbara, nume de referință din industria filmului, cineaști emergenți și mii de iubitori ai filmului.

Fondat în 1986, festivalul a devenit o platformă esențială în sezonul premiilor de la Hollywood, fiind recunoscut pentru premierele sale de gală, conversațiile speciale cu actori și regizori consacrați, precum și pentru programele dedicate descoperirii și susținerii noilor talente. De-a lungul anilor, SBIFF a găzduit producții premiate internațional și a adus pe covorul roșu unele dintre cele mai influente personalități ale cinematografiei mondiale.

Printre actorii și cineaștii omagiați în cadrul celebrului program Celebrity Tributes din acest an se numără vedete precum Leonardo DiCaprio, Sean Penn, Benicio Del Toro, Adam Sandler, Ethan Hawke, Sydney Sweeney, Jacob Elordi, Kate Hudson și Gwyneth Paltrow.

„A fost impresionant să prezentăm filmul în Statele Unite. Am avut spectatori de diferite nationalități: americani, coreeni, japonezi, iranieni, mexicani, spanioli, elvețieni. Am primit un feedback foarte bun, oamenii au fost extrem de emotionați. Vreau să mulțumesc românilor care au venit din Los Angeles, New York, Michigan, Chicago, San Diego și din multe alte orașe ale Statelor Unite, special pentru noi. Suportul lor înseamnă enorm. Ne bucurăm ca am avut această oportunitate și doresc să mulțumesc SBIFF și sponsorilor care ne-au susținut premiera în cadrul festivalului.”, declară Adela Vrînceanu Celebidachi, producător.

Inspirat din destinul legendarului dirijor Sergiu Celibidache, filmul Cravata Galbenă prezintă extraordinara poveste a unui copil cu un vis, care a cucerit lumea. Este călătoria unui om care a refuzat orice compromis, de la copilăria trăită sub un tată autoritar în România interbelică, până la anii de foamete și lupta pentru supraviețuire în Germania devastată de război. Un film despre curajul de a crede în ceea ce pare imposibil și despre prețul plătit pentru a rămâne neclintit într-o lume a compromisurilor. Despre iubire, adevăr, integritate și sacrificiu. Despre succesul care nu înseamnă nimic fără acceptarea și recunoașterea celor dragi. Și despre dorul de acasă, care l-a însoțit mereu, oriunde s-ar fi aflat.

Distribuția reunește nume importante ale cinematografiei internaționale, printre care John Malkovich (Dangerous Liaisons, Being John Malkovich) și Miranda Richardson (Tom & Viv, Damage), ambii dublu nominalizați la premiile Oscar, Ben Schnetzer (The Book Thief) și Kate Phillips (Peaky Blinders, Downton Abbey), Sean Bean (Game of Thrones, The Lord of the Rings), laureat a două premii BAFTA, Anton Lesser (Game of Thrones) și Charlie Rowe (Rocketman) completează distribuția.

Filmul este regizat de Serge Ioan Celebidachi, fiul dirijorului, care semnează și scenariul împreună cu James Olivier. Din echipa de creație fac parte nume importante din industria cinematografică internațională: directorul de imagine Peter Menzies, Jr. ACS, designerul de costume Alessandro Lai, designerul de machiaj, coafură și prostetică Lynda Armstrong și scenograful Vlad Vieru. Muzica originală este compusă de Kathryn Kluge și Kim Allen Kluge, iar castingul internațional este coordonat de Des Hamilton și Georgia Topley.

Producătorii filmului sunt Adela Vrînceanu Celebidachi, Cristina Dobrițoiu, James Olivier, Andrei Boncea și Robert W. Cort.

Cravata Galbenă este o producție Oblique Media, realizat în coproducție cu Safe Frame, Avanpost Media, Frame Film și Frame Film Illustrious Studio, realizată cu sprijinul Guvernului României prin programul derulat de Oficiul de Film și Investiții Culturale și al Centrului Național al Cinematografiei.

Filmul Cravata Galbenă poate fi văzut în cinematografele din România, distribuit de Vertical Entertainment.

Social media:

Facebook: https://www.facebook.com/TheYellowTie.movie/

Instagram: https://www.instagram.com/theyellowtie_movie/

Tik Tok: https://www.tiktok.com/@theyellowtie_movie

YouTube: https://www.youtube.com/@TheYellowTie_movie

Etichete : cravata galbena
Spectacol-lectură „Brâncuși contra SUA” de Tatiana Niculescu, la TNB
Teatru și film 12 Februarie 2026, 09:21

Spectacol-lectură „Brâncuși contra SUA” de Tatiana Niculescu, la TNB

Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București marchează „ Anul Constantin Brâncuși ”...

Spectacol-lectură „Brâncuși contra SUA” de Tatiana Niculescu, la TNB
Stagiunea Internațională de Teatru ARCUB 2026 debutează cu „Gaviota”, spectacol prezent la Wiener Festwochen
Teatru și film 11 Februarie 2026, 16:55

Stagiunea Internațională de Teatru ARCUB 2026 debutează cu „Gaviota”, spectacol prezent la Wiener Festwochen

ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București anunță ediția 2026 a Stagiunii Internaționale de Teatru care se va...

Stagiunea Internațională de Teatru ARCUB 2026 debutează cu „Gaviota”, spectacol prezent la Wiener Festwochen
Berlinale 2026: Bad Unicorn este distribuitorul european al anului
Teatru și film 09 Februarie 2026, 15:45

Berlinale 2026: Bad Unicorn este distribuitorul european al anului

EFM Distributor Award, premiul pe care European Film Market îl acordă anual în cadrul Festivalului Internațional...

Berlinale 2026: Bad Unicorn este distribuitorul european al anului
Showcase 2026 – Microstagiunea Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara
Teatru și film 06 Februarie 2026, 16:57

Showcase 2026 – Microstagiunea Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara

Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara organizează, în perioada 5–8...

Showcase 2026 – Microstagiunea Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara
„Muzici și faze”: adolescența anilor ’70 pe scena Teatrului EXCELSIOR
Teatru și film 06 Februarie 2026, 00:15

„Muzici și faze”: adolescența anilor ’70 pe scena Teatrului EXCELSIOR

O nouă premieră la Teatrul EXCELSIOR din București, singurul teatru din Capitală dedicat adolescenților și tinerilor adulți:...

„Muzici și faze”: adolescența anilor ’70 pe scena Teatrului EXCELSIOR
„Ce facem cu tata?”  spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru
Teatru și film 04 Februarie 2026, 11:29

„Ce facem cu tata?” spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru

În cadrul proiectului „Lecturi³”, piesa desemnată câștigătoarea acestei luni, „Ce facem cu...

„Ce facem cu tata?” spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru
Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”
Teatru și film 02 Februarie 2026, 03:05

Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”

Selecția din acest an poate fi văzută de publicul cinefil în trei orașe: București, Cluj și Timișoara și propune...

Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”
Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani
Teatru și film 30 Ianuarie 2026, 21:00

Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani

Catherine O’Hara, actrița cunoscută pentru aparițiile sale în filmele emblematice „Beetlejuice” și...

Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani
Ascultă live

Ascultă live

19:00 - 20:00
Jazz pe românește
Ascultă live Radio România Cultural
19:05 - 19:30
SMART BOX
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
19:00 - 20:00
Français 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
19:05 - 20:00
TOTUL DESPRE ROMÂNIA (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
19:00 - 19:26
Italiano 2
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
19:00 - 20:00
Muzica Românilor
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
19:03 - 21:00
Pasaj urban
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
19:03 - 23:59
CLUB 105,6
Ascultă live Radio România Reșița
19:03 - 19:30
SELECȚIUNI DIN PĂREREA TA
Ascultă live Radio România Tg Mureș
19:00 - 20:00
Emisiune în lb. germană
Ascultă live Radio România Timișoara FM
19:03 - 20:00
Sub semnul muzicii
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri