Ascultă Radio România Cultural Live

„Luna Enescu la ICR” a fost deschisă la Sinaia

09 Octombrie 2017, 15:37

Institutul Cultural Român a deschis, duminică, 8 octombrie 2017, „Luna Enescu la ICR“, la Centrul Internațional de Conferințe „Casino Sinaia“. În holul Cazinoului au fost prezentate expozițiile fotodocumentare „Viorile lui George Enescu“ și „George Enescu, un mare creator al secolului XX“, realizate de dr. muzeograf Adriana Sibianu, dr. muzeograf Irina Nițu și de graficianul Horia Nițu.

Programul evenimentului de la Sinaia a inclus lansarea celui de-al doilea volum bilingv în română și engleză, „George Enescu – Muzicianul de geniu în imagini”. De asemenea, a avut loc și un recital extraordinar susținut de Mirana Tutuianu, Anne Billant, Ștefan Tarara, Mihai Ritivoiu și Marin Cazacu, iar seara s-a încheiat cu proiecția filmului „Enescu – la răspântie de vremi“, în regia lui Nicolae Mărgineanu.

La manifestările de la Sinaia au participat personalități din mediul diplomatic, academic şi cultural din România și din străinătate: doamna Liliana Țuroiu, președintele ICR, Excelența Sa doamna Michèle Ramis, ambasadorul Republicii Franceze la București, domnul Lucian Romașcanu, ministrul Culturii și Identității Naționale, domnul Christophe Gigaudaut, directorul Institutului Cultural Francez, doamna Irina Cajal, subsecretar de stat în Ministerul Culturii și Identității Naționale, dar și alte personalități culturale, din mediul de afaceri și din zona politică.

Doamna Liliana Țuroiu, președintele ICR, a afirmat că evenimentul de la Sinaia deschide „Luna Enescu la ICR“, un program ce propune o serie de evenimente dedicate marelui compozitor român. „Pe de-o parte, un creator definitoriu pentru cultura română și, în același timp, de referință pentru muzica universală. Pe de alta, o instituție, cea pe care o reprezint astăzi aici, a cărei misiune este promovarea valorilor culturale din România în lume. Motivațiile alăturării pe același afiș a numelor Enescu, Sinaia, ICR sunt limpezi. Ceea ce vreau să evidențiez, dincolo de conținutul concret al proiectului pe care îl lansăm astăzi, este că avem de-a face nu cu o serie de acțiuni punctuale, ci cu un program articulat și coerent dedicate personalității marelui compozitor român.”

Președintele ICR a reafirmat că misiunea ICR este aceea a promovării „valorilor culturale din România în lume și aducerea valorilor în România“ și a anunțat că, după succesul din capitala Marii Britanii, cu prezentarea operei „Oedipe“ în variantă de concert, sub bagheta maestrului Vladimir Jurowski, evenimente dedicate lui Enescu vor avea loc în reprezentanțele ICR din străinătate.

Doamna Michèle Ramis, ambasadorul Republicii Franceze la București, și-a prezentat, la Sinaia, discursul în limba română. Subliniind că „o istorie îndelungată leagă Franța de România“, Michèle Ramis a amintit prezența unor muzicieni și critici francezi la ediția 2017 a Festivalului Internațional „George Enescu“, eveniment care „continuă dialogul cultural franco-român“, în perspectiva Sezonului Cultural Franța-România 2018-2019. „Ne vom întâlni cu opera lui Enescu în cadrul Sezonului Franța-România, un prilej excepțional de a continua acest dialog istoric și de a-l înscrie în contemporaneitate. Vom continua și dezvolta acest sezon cultural anul viitor cu un proiect de formare a unor tineri muzicieni români“, a încheiat ambasadorul Republicii Franceze.

Lucian Romașcanu, ministrul Culturii și Identității Naționale, a declarat: „A-l celebra pe Enescu este un act care ne face onoare. Enescu este unul dintre cele mai penetrante simboluri ale culturii române“. În discursul său, ministrul Culturii s-a referit și la colaborarea foarte bună pe care a avut-o cu ICR și care va continua în aceiași termeni în cadrul evenimentelor dedicate marcării Anului Centenarului României Mari: „Nu trebuie să uităm că, dacă România s-a mărit, a fost un lucru datorat și afinităților culturale. Dincolo de diplomația tradițională, au fost oameni de cultură, oameni cu prietenii în acest spațiu cultural european care ne-au permis, prin eforturile lor, să ne îndeplinim acest vis vechi“, a punctat ministrul Culturii.

Primarul orașului Sinaia, Vlad Oprea, a amintit că evenimentul „se pliază perfect“ pe tematica ediției 2017 a Festivalului Sinaia Forever, aflată la final, subliniind că a ținut ca volumul dedicat lui Enescu să fie lansat la cazinoul din Sinaia. „Pentru că George Enescu trebuie să fie cunoscut și prin Cazinoul din Sinaia. A fost prezent aici încă de la lansarea Cazinoului, a avut foarte multe concerte, iar legătura cu Franța, la fel, nu este deloc întâmplătoare“, a spus edilul.

Personalitatea marelui Enescu a fost evidențiată și de muzicologul Mihai Cosma, care a prezentat volumul lansat: „Este un volum care merită toată atenția ICR. Este o carte despre cum compunea George Enescu, este o carte despre omul George Enescu, despre cât de deosebită și de multilaterală a fost personalitatea compozitorului și lucrul acesta se vede cel mai bine în imagini“.

Evenimentul, organizat de ICR, în parteneriat cu Primăria oraşului Sinaia, a avut o semnificație simbolică și, în egală măsură, o anvergură desosebită, fiind programat în ultima zi a Festivalului „Sinaia Forever“, o manifestare aflată la cea de a XXII-a ediţie.

Despre cel de-al doilea volum bilingv, în română și engleză, „George Enescu – Muzicianul de geniu în imagini“, realizată de muzicologului Viorel Cosma, a vorbit fiica acestuia Maria Roxana Cosma. „În ceruri, unde e tata acum, toate dilemele legate de Enescu, a cărui operă a studiat-o întreaga viață, se vor clarifica“, a spus fiica sa. Lexicograful și criticul muzical Viorel Cosma a murit pe 15 august 2017, fiind unul dintre cei mai importanți specialiști și cercetători ai operei lui Enescu. Cartea „George Enescu – Muzicianul de geniu în imagini“, o cronică în imagini, a celei de-a doua parte a vieții lui Enescu, a fost editată împreună cu Muzeul Național „George Enescu” .

În deschiderea concertului de muzică clasică, în numele Institutului Cultural Român, doamna Liliana Țuroiu, președintele ICR, a acordat mai multor personalități și instituții, diplome speciale pentru promovarea muzicii și spiritului enescian în lume. A fost acordată o distincție Ambasadei Franței, E.S doamnei Michèle Ramis, Ambasadoarea Republicii Franceze la București.

Au fost acordate diplome speciale violonistului Ștefan Tarara, pianistului Mihai Ritivoiu, pianistei Anne Billant, violonistei Mirana Tutuianuși violoncelistului Marin Cazacu, care a fost și gazda programului muzical. Au fost înterpretate opere ale lui George Enescu, Lili Boulanger, Maurice Ravel, Gabriel Faure, Camille Saint Saens, Paul Constantinescu, Bela Bartok.

Distincții au mai fost acordate și domnului Viorel Cosma (post-mortem), domnului Timothy Walker, director executiv şi artistic al London Philharmonic Orchestra. Distincții de onoare au fost acordate Festivalului Internațional „George Enescu”și orașului Sinaia. Lansarea seriei de evenimente dedicate marelui compozitor George Enescu, desfășurate sub egida „Luna Enescu la ICR“, continuă succesul acţiunilor dedicate lui George Enescu, organizate de reprezentanţele ICR în străinătate. Cel mai recent eveniment de acest fel, intens mediatizat de presa internațională și cu un remarcabil succes în rândul publicului, a fost deschiderea noului sezon London Philharmonic Orchestra, la Royal Festival Hall din Londra, cu opera „Oedipe“ în variantă de concert, sub bagheta maestrului Vladimir Jurowski. http://icr.ro/pagini/luna-enescu-la-icr-a-fost-deschisa-la-sinaia

Se lansează abonamentele de primăvară  la Sala Radio
Muzică-Dans-Arte 23 Februarie 2026, 11:57

Se lansează abonamentele de primăvară la Sala Radio

Vreți să dăruiți celor dragi un mărțișor muzical, sub forma unei seri speciale la Sala Radio? Vă doriți mai multe momente de...

Se lansează abonamentele de primăvară la Sala Radio
În martie, patru întâlniri despre memorie, istorie și ficțiune:  Anansi lansează seria de evenimente „Istorie trăită, viață scrisă”
Muzică-Dans-Arte 20 Februarie 2026, 13:24

În martie, patru întâlniri despre memorie, istorie și ficțiune: Anansi lansează seria de evenimente „Istorie trăită, viață scrisă”

În luna martie a acestui an, imprintul  Anansi. World Fiction  din cadrul  Editurii Trei...

În martie, patru întâlniri despre memorie, istorie și ficțiune: Anansi lansează seria de evenimente „Istorie trăită, viață scrisă”
“TÎLCOVENIILE” ajung la Ploiești - muzică și poezie la Filarmonica Paul Constantinescu
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2026, 21:02

“TÎLCOVENIILE” ajung la Ploiești - muzică și poezie la Filarmonica Paul Constantinescu

Fundația ART PRODUCTION în parteneriat cu Filarmonica Paul Constantinescu din Ploiești prezintă pe 27 februarie, ora...

“TÎLCOVENIILE” ajung la Ploiești - muzică și poezie la Filarmonica Paul Constantinescu
S-a deschis votul public pentru Premiile Anului în Cultură la Brașov
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2026, 20:16

S-a deschis votul public pentru Premiile Anului în Cultură la Brașov

Consorțiul Cultural Corona anunță deschiderea votului public pentru ediția 2025 a Premiilor Anului în Cultură la...

S-a deschis votul public pentru Premiile Anului în Cultură la Brașov
Turneul SoNoRo Conac ajunge la ediția a XIV-a
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2026, 19:56

Turneul SoNoRo Conac ajunge la ediția a XIV-a

Turneul SoNoRo Conac, ajuns la ediția a XIV-a, își continuă misiunea de a pune în valoare clădirile de patrimoniu...

Turneul SoNoRo Conac ajunge la ediția a XIV-a
În Anul Constantin Brâncuși, Art Safari New Museum deschide expoziția „Brâncuși și muzele sale”, curatoare: Doina Lemny
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2026, 16:40

În Anul Constantin Brâncuși, Art Safari New Museum deschide expoziția „Brâncuși și muzele sale”, curatoare: Doina Lemny

Art Safari New Museum anunță o expoziție de excepție dedicată lui Constantin Brâncuși. Aceasta va fi prezentată...

În Anul Constantin Brâncuși, Art Safari New Museum deschide expoziția „Brâncuși și muzele sale”, curatoare: Doina Lemny
Sir David Attenborough împlinește 100 de ani: BBC pregătește programe speciale dedicate legendei documentarelor
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2026, 12:31

Sir David Attenborough împlinește 100 de ani: BBC pregătește programe speciale dedicate legendei documentarelor

În luna mai, celebrul naturalist și realizator de televiziune David Attenborough va împlini 100 de ani, iar BBC...

Sir David Attenborough împlinește 100 de ani: BBC pregătește programe speciale dedicate legendei documentarelor
Un Concert Eveniment dedicat memoriei marelui compozitor Eugen Doga, una dintre cele mai luminoase și iubite personalități ale muzicii universale
Muzică-Dans-Arte 19 Februarie 2026, 08:10

Un Concert Eveniment dedicat memoriei marelui compozitor Eugen Doga, una dintre cele mai luminoase și iubite personalități ale muzicii universale

Soprana Iana Novac împlinește ultima dorință a maestrului Eugen Doga , aceea de a avea un ultim concert la Ateneul...

Un Concert Eveniment dedicat memoriei marelui compozitor Eugen Doga, una dintre cele mai luminoase și iubite personalități ale muzicii universale
Ascultă live

Ascultă live

19:00 - 20:30
Concursul „Drumul spre celebritate”
Ascultă live Radio România Cultural
19:00 - 19:05
Ştiri
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
19:00 - 20:00
Français 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
19:00 - 19:05
Ştiri
Ascultă live Radio România Internaţional 2
19:00 - 19:26
Italiano 2
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
19:00 - 20:00
Muzica Românilor
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
19:00 - 19:03
Buletin de știri
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
19:00 - 21:59
Nostalgia
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
18:00 - 19:03
Știri
Ascultă live Radio România Tg Mureș
19:00 - 20:00
Emisiune în lb. germană
Ascultă live Radio România Timișoara FM
19:00 - 19:03
Știri
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri