Susanna Rigacci - „Muzica lui Ennio Morricone este sacră pentru mine”
![Susanna Rigacci - „Muzica lui Ennio Morricone este sacră pentru mine”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F4%2F22%2F43352%2Fc177-40b8b51c-17137688250526f794.jpg&w=960&h=540&c=1)
22 Aprilie 2024, 09:52
Soprana de renume mondial, Susanna Rigacci, cea care l-a însoțit timp de 20 de ani pe legendarul compozitor Ennio Morricone, a susținut în data de 20 martie un concert comemorativ la Ateneul Român alături de Orchestra Le Muse sub bagheta dirijorului Andrea Albertini.
Susanna Rigacci a interpretat de-a lungul carierei și relației artistice cu compozitorul italian unele dintre cele mai importante compoziții din istoria cinematografului. Roxana Morar a purtat un dialog plin de emoție despre călătoria sopranei alături de compozitor.