Ascultă Radio România Cultural Live

La SFR 15 rulează, în premieră, filmul despre viața lui Nicolae Ceaușescu

15 Iulie 2024, 08:20

În doar câteva săptămâni, Iașul va deveni, pentru al cincisprezecelea an consecutiv, Capitala Filmului Românesc, iar cinefilii se vor putea bucura de un program complex de filme la Serile Filmului Românesc (SFR). Anul acesta, în cadrul secțiunii „Documentar”, vor rula, în prezența echipei filmelor și a altor invitați speciali, producții așteptate, recent lansate.

De 15 ani, festivalul aduce în prim-plan filme în avanpremieră și premieră, invitați și momente dedicate celor care au adus o contribuție în teatrul și cinematografia românească. Ediția a 15-a a SFR se va desfășura în perioada 31 iulie - 4 august, în mai multe spații din Iași, printre care Piața Unirii - Open Air, Ateneul Național din Iași, Amfiteatrul Palas, Casa de Cultură „Mihai Ursachi” Iași.

DOCUMENTARE LA SFR 15

Chipuri: Victor Rebengiuc (2023) | Joi, 1 august 2024, ora 17.00, Cinema Ateneu

Regia: Laurențiu Damian

Invitați: Victor Rebengiuc, Laurențiu Damian

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-sfr-2024-chipuri-victor-rebengiuc

În cadrul aceluiași eveniment, va rula și scurtmetrajul „Un cartuș de Kent și un pachet de cafea” (regia: Cristi Puiu), într-o proiecție specială - 20 de ani de la lansare.

Filmul este o fuziune între căldura confesiunii dintr-un interviu și forța imaginilor de arhivă, care exemplifică diversitatea rolurilor abordate de maestrul Victor Rebengiuc.

Provocarea acestui film este ca spectatorul să perceapă fenomenul prin care fața omului Victor Rebengiuc preia subtil, gradat caracteristicile personajelor sale. Filmul are această capacitate de a aduce într-un spațiu emoțional Actorul și câteva dintre Chipurile sale.

Cazul inginerului Ursu | Joi 1 august 2024, ora 18.00, Casa de Cultură „Mihai Ursachi” Iași

Regia: Liviu Tofan, Șerban Georgescu

Invitați: Liviu Tofan, Irina-Margareta Nistor, Daniel Șandru

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-sfr-2024-cazul-inginerului-ursu

Filmul urmărește complicatul drum al lui Andrei Ursu spre un adevăr care ne privește, în egală măsură, pe noi toți. Obiectivul camerei de filmat surprinde cu emoție strânsa legătură dintre un tată și fiul său, o legătură care, asemenea unui stâlp de rezistență bine proiectat de un inginer constructor, a sfidat toate cutremurele ultimelor decenii.

Eveniment organizat în parteneriat cu Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER).

*Proiecție urmată de dezbaterea Represiunea comunistă: de la torționari la cazul Ursu

Participă: Liviu Tofan, Stejărel Olaru, Daniel Șandru, Dan Mihai Țălnaru

Enigmele României (2023) | Sâmbătă, 3 august 2024, ora 13.00, Cinema Ateneu

Produs de Chainsaw Film Productions pentru History Channel

Difuzarea a două episoade prezentate și narate de Marcel Iureș:

*Furtul tablourilor de la Brukenthal

*Moartea lui Mihai Eminescu

Regia: Marin Dinescu

Invitați: Marcel Iureș, Dan Drăghicescu, John Florescu

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-sfr-2024-enigmele-romaniei

„Marcel Iureș prezintă Enigmele României” este cea de-a doua serie locală a televiziunii în România, formată din șase episoade de 30 de minute, în care consacratul actor Marcel Iureș va cerceta o serie de enigme fără răspuns, care se axează pe istorie, geologie, castele, crime, lumini cerești, tulburări mentale și ritualuri religioase ascunse.

Colecționarul de fluturi (2024) | Sâmbătă, 3 august 2024, ora 15.00, Casa de Cultură „Mihai Ursachi” Iași

Regia: Dragoș Zămosteanu

Invitați: Dragoș Zămosteanu, Irina-Margareta Nistor, Mihai Sarca

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-sfr-2024-colectionarul-de-fluturi

Povestea unui om – Mihai Sarca – pentru care teatrul înseamnă totul și care o viață întreagă s-a autodefinit prin pasiunea pentru scenă și pentru oamenii care o slujesc, devenind astfel trezorierul unei colecții de arhivă și, în același timp, o enciclopedie vie a fenomenului teatral din România ultimului secol.

În cadrul proiecției, la Casa de Cultură „Mihai Ursachi”, spectatorii vor putea vedea o parte dintre materialele de colecție cu actori, pe care le are în arhivă Mihai Sarca - omul pentru care teatrul înseamnă totul și care o viață întreagă s-a autodefinit prin pasiunea pentru scenă și pentru oamenii care o slujesc.

Insula Fondane (2024) | Sâmbătă, 3 august 2024, ora 21.00, Baia Turcească

Regia: Valentin Mocanu

Invitați: Andrei Sava, Ada Lupu, Emil Coșeru, Anamaria Rusu, Valentin Mocanu

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-sfr-2024-insula-fondane

A reconstitui o viață de om din fragmente disparate poartă mai mult titlul de încercare. De aceea INSULA FONDANE este un eseu, cuvânt care își revendică semnificația de la verbul francez essayer - a încerca. Acest film este un eseu documentar, fiindcă face apel la documente, dar el încearcă de fapt să facă mult mai mult. Încearcă să umple spațiul dintre documente, să suplinească golul dintre informații, pentru a da consistență și veridicitate unui portret - acela aparținând lui Benjamin Fondane. Despre Benjamin Fondane se poate vorbi în multe feluri. A fost poet, cărturar, om de teatru și film. Dar mai presus de toate un om „care nu semăna cu nimeni", „un spirit frământat”, un Ulysse modern, un rătăcitor, un filosof „fără barbă" și „cu cravate de gigolo", un cinic, un histrion, un Don Quijote, un naiv, „un om nobil într-o epocă sinistră”, o insulă de umanitate într-un ocean furibund. INSULA FONDANE își propune să reconstituie acest portret complex și contradictoriu al unui om care „avea conștiința nefericirii”, dar care știa să vorbească despre propria existență cu umor rafinat și ironie.

Tovarășu': facerea, gloria și desfacerea unui dictator (serial în trei episoade) | Duminică, 4 august 2024, ora 15.30, Cinema Ateneu

Regia: Trevor Poots

Invitați: Dan Drăghicescu, John Florescu

Bilete: https://eventbook.ro/film/bilete-sfr-2024-tovarasu

Documentarul spune povestea vieții lui Nicolae Ceaușescu, un fiu de țăran care a reușit să ajungă cel mai puternic om din România. Filmul dezvăluie din secretele unuia dintre cei mai controversați dictatori, secrete pe care regimul comunist le-a ținut ascunse 25 de ani.

Povestea este spusă de către cei care l-au cunoscut îndeaproape: colegi de închisoare, „sosia” sa, asistenți personali, traducătorul său, diplomați, miniștri, membri ai familiei, dar și de cei care au suferit în timpul regimului lui. Despre politica sa internatională, ne vorbesc trei președinți americani, fostul șef al CIA, Prințul Filip, teroristul Carlos „Șacalul”, Ilie Năstase.

RESURSE ONLINE SFR

Facebook: https://www.facebook.com/serilefilmuluiromanesc

Instagram: https://www.instagram.com/serilefilmuluiromanesc/

Youtube: http://bit.ly/2xDS0wH

Site: www.festivalsfr.ro

TOMCAT -  un thriller distopic despre libertate, control și curajul de a fi diferit. Premieră la Teatrul EXCELSIOR
Teatru și film 12 Iunie 2025, 12:18

TOMCAT - un thriller distopic despre libertate, control și curajul de a fi diferit. Premieră la Teatrul EXCELSIOR

Teatrul EXCELSIOR - singurul teatru din București dedicat adolescenților și tinerilor adulți – anunță premiera...

TOMCAT - un thriller distopic despre libertate, control și curajul de a fi diferit. Premieră la Teatrul EXCELSIOR
Documentarul Ocean este câștigătorul LYNX Festival 2025
Teatru și film 12 Iunie 2025, 11:27

Documentarul Ocean este câștigătorul LYNX Festival 2025

În perioada 4 – 9 iunie s-a desfășurat la Brașov cea de-a treia ediție LYNX Festival , singurul festival de...

Documentarul Ocean este câștigătorul LYNX Festival 2025
„MUZEUL PRADO. O colecție a minunilor” – un film documentar de excepție proiectat la Muzeul Național de Artă al României
Teatru și film 11 Iunie 2025, 11:51

„MUZEUL PRADO. O colecție a minunilor” – un film documentar de excepție proiectat la Muzeul Național de Artă al României

  Vineri, 27 iunie, începând cu ora 19:00, Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României...

„MUZEUL PRADO. O colecție a minunilor” – un film documentar de excepție proiectat la Muzeul Național de Artă al României
CONTRACȚii de Mike Bartlett, premieră 9G la TNB
Teatru și film 09 Iunie 2025, 15:43

CONTRACȚii de Mike Bartlett, premieră 9G la TNB

  Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București anunță o nouă premieră în...

CONTRACȚii de Mike Bartlett, premieră 9G la TNB
Caravana Zilele Filmului Românesc poposește la Slănic Prahova pe 7 iunie
Teatru și film 07 Iunie 2025, 11:58

Caravana Zilele Filmului Românesc poposește la Slănic Prahova pe 7 iunie

Voodoo Films, în parteneriat cu Asociația Cinemascop, aduce și în acest an Caravana Zilele Filmului...

Caravana Zilele Filmului Românesc poposește la Slănic Prahova pe 7 iunie
Teatru Noh – artă japoneză cu o tradiţie de 650 de ani – la Ateneul Român din București
Teatru și film 04 Iunie 2025, 06:45

Teatru Noh – artă japoneză cu o tradiţie de 650 de ani – la Ateneul Român din București

Publicul din București are ocazia rară de a asista la o reprezentație de teatru Noh – cea mai veche formă de teatru cu...

Teatru Noh – artă japoneză cu o tradiţie de 650 de ani – la Ateneul Român din București
Regizorul Radu Ciorniciuc: „Tata e un film care, spre bucuria noastră, rezonează cu foarte mulți oameni, în mod special cu oameni din generația noastră”
Teatru și film 02 Iunie 2025, 18:55

Regizorul Radu Ciorniciuc: „Tata e un film care, spre bucuria noastră, rezonează cu foarte mulți oameni, în mod special cu oameni din generația noastră”

Regizorii Lina Vdovîi și Radu Ciorniciuc au fost recompensați cu Premiul Cornul de Argint pentru documentarul ...

Regizorul Radu Ciorniciuc: „Tata e un film care, spre bucuria noastră, rezonează cu foarte mulți oameni, în mod special cu oameni din generația noastră”
Caravana Shakespeare – peste tot  continuă călătoria spre 24 de orașe și comune din România, în luna iunie
Teatru și film 29 Mai 2025, 11:19

Caravana Shakespeare – peste tot continuă călătoria spre 24 de orașe și comune din România, în luna iunie

Caravana Shakespeare – peste tot continuă să aducă spectacole de teatru, recitaluri de sonete și ateliere interactive ,...

Caravana Shakespeare – peste tot continuă călătoria spre 24 de orașe și comune din România, în luna iunie
Ascultă live

Ascultă live

21:00 - 22:30
Românii în lume
Ascultă live Radio România Cultural
Acum live
Radio România Actualităţi
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
21:00 - 22:00
Deutsch 3
Ascultă live Radio România Internaţional 1
21:00 - 22:00
ZI-LE D-ALEA D-ALE NOASTRE!
Ascultă live Radio România Internaţional 2
21:30 - 21:56
Armâneaşti 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
20:00 - 22:00
ÎNTRECERE LA PETRECERE
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
21:05 - 21:50
Romantica - Ascultă-ți muzica!
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
21:00 - 22:00
Emisiune în lb. sârbă
Ascultă live Radio România Timișoara FM
21:08 - 22:00
Dialoguri de suflet
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru