Ascultă Radio România Cultural Live

Vineri începe Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu

10 Iunie 2020, 06:27

Recomandările ediției speciale #online „Puterea de
a crede / Empowered”

Peter Stein, Thomas
Ostermeier, Luk Perceval, Sasha Waltz, Declan Donnellan, Akram Khan, Emmanuel
Demarcy-Mota, Peter Sellars, Silviu Purcărete, Kazuyoshi Kushida, Hideki Noda,
Jo Kanamori, Guo Xiaonan, Milo Rau, Lev Dodin, Pippo Delbono, Jan Lauwers, Michèle
Noiret, María Pag, Sidi LarbiCherkaoui,
Gigi Căciuleanu, Krzysztof Warlikowski, Eimuntas Nekrošius, Rami Be’er, Amir Kolben și Angela Gheorghiu sunt
doar câțiva dintre marii creatori ai scenei internaționale prezenți cu
spectacole și evenimente în cadrul primei ediții digitale a Festivalului
Internațional de Teatru de la Sibiu, care va debuta vineri, 12 iunie 2020, în
cea mai mare sală de spectacole în care publicul s-a întâlnit până acum:
online-ul.

Cu peste 14.400 de
minute de spectacole difuzate online, pe site-ul www.sibfest.ro/fits-online, FITS promite să ofere
și anul acesta publicului zece zile cu unele dintre cele mai bune spectacole de
teatru, dans, muzică, operă, outdoor, din toate timpurile, dintre care amintim
aici o mică parte:

  • „Adriana
    Lecouvreur”, dirijor Mark Elder,regiaDavid McVicar (spectacol) &
    François Roussillon (film) - The Royal Opera House, 12 iunie, ora 17:30
  • „Frați
    și Surori”, regia Lev Dodin (teatru) - Maly Drama Theatre, partea I – 12 iunie,
    ora 20:00; partea II – 13 iunie, ora 20:00
  • „După
    Bătălie”, regia Pippo Delbono (teatru), Emilia Romagna Teatro Fondazione -
    Pippo Delbono Company - 12 iunie, ora 12:00
  • Memorandum”, coregrafia Amir Kolben (dans) - Kolben Dance Company, 12 iunie, ora 14:00
  • „Körper”, coregrafia Sasha Waltz (dans) - Sasha
    Waltz & Guests, 13 iunie, ora 19:00
  • „If
    At All”, coregrafia Rami Be’er(dans)
    - Kibbutz Contemporary Dance Company – 21 iunie, ora 18:05.

Programul complet al ediției poate fi consultat pe site-ul #FITSonline, dar și pe pagina de Facebook.

În FITS online, diminețile sunt ale copiilor

De la ora 9:30, în
fiecare dimineață, actorul Marian Râlea, cel care a cucerit și fascinat
generații întregi cu emisiunile sale pentru copii difuzate de televiziunea
publică TVR, aduce la FITS online zece povești magice pentru cei mici, în
cadrul celei mai noi secțiuni a festivalului „FITS for KIDS”: „Bivolul și
iepurașul” (12 iunie), „De ce este blândă oița” (13 iunie), „Steaua
plângătoare” (14 iunie), „Trei fete sfinte” (15 iunie), „Gaița și turturica”
(16 iunie), „Cei doi feciori de împărat” (17 iunie), „Lupul pârcălab”, de Petre
Ispirescu (18 iunie), „Un om tare bogat” (19 iunie), „Ogarul și iepurele” (20
iunie), „Vrabia și stejărelul” (21 iunie).

Peste 100 de companii artistice participă la Bursa de
Spectacole de la Sibiu

Bursa de Spectacole
de la Sibiu singurul eveniment de acest gen din România aduce an de an, în timpul FITS, împreună profesioniști din domeniul
artelor spectacolului, managementului cultural, producției de spectacole și
impresariatului artistic, oferind, prin deschiderea internațională pe care o
are, contextul prezentării și promovării proiectelor artistice, al creării de
conexiuni și parteneriate în artele spectacolului. Anul acesta, în perioada 15
– 17 iunie 2020
, vor participa online, la eveniment,
peste 100 de companii artistice și
profesioniști ai artelor spectacolului din toată lumea. “Festivalurile și criza
artelor spectacolului”, “Festivaluri în dialog” și “Dezvoltarea
comunității prin cultură” sunt câteva dintre temele care vor fi cuprinse în Bursa
de Spectacole. Printre invitații ediției din
acest an ai evenimentului, amintim: David Baile (ISPA - International Society
for the Performing Arts), Gilles Doré (CINARS), Julie-Anne Richard &
Nadia Guérette (Bourse RIDEAU), Yingqi Tang (ChinaSPAF), Yan Pan (China
Association of Performing Arts), Faisal Kiwewa (DOADOA - East African
Performing Arts Market), Andy Beecroft (Adelaide Fringe - Honey Pot), Mike
Ribalta (FiraTàrrega), Geir Lindahl (Performing Arts Hub Norway), Dieter
Jaenicke (Internationale tanzmesse nrw!), Tisa Ho (Hong Kong Arts Festival),
Alicia Adams (John Kennedy Center for Performing Arts), Jens Frimann Hansen
(Passage Festival), Maja Mitić & Brnislava Jovanović (International
Nisville Jazz Theater Festival), Eyal Sher (Israel Festival), Maria Revyakina
(Golden Mask), Anthony Sargent.

20 de spectacole lectură
în programul #FITSonline

Un „best of” al celor mai apreciate evenimente găzduite
de secțiunea „Spectacole lectură Virgil
Flonda” din cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu va fi
difuzat online, în cadrul ediției din acest an a festivalului, în parteneriat
cu Teatrul Național Radiofonic pe platforma eteatru.ro și pe site-ul #FITSonline Emisiunile,
promovate sub titlul „Thaliafest” arhivează, sub forma „imaginilor
sonore”, fragmente din textele dramatice propuse de FITS și interpretate de
actori ai Teatrului Naţional „Radu Stanca”, precum şi de studenţii
Departamentului de Artă Teatrală din cadrul Universităţii „Lucian Blaga” din
Sibiu. Emisiunile sunt realizate de o echipă a Teatrului Național Radiofonic
(redactor Irina Soare, regia muzicală Patricia Prundea), condusă de regizorul
artistic Mihai Lungeanu.

Ediția specială online a Festivalului Internațioal de Teatru de la Sibiu este organizată de Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, sub sub Înaltul Patronaj al Președinției României. Primăria Municipiului Sibiu este principalul finanțator al evenimentului.

Recomandări FITS 2020
Ediție specială #online „Puterea de a crede / Empowered”

GERMANIA

  • Schaubühne
    Berlin – „Trei Surori”/”Three Sisters”, regia
    Peter Stein (teatru), 16 iunie, ora 20:30
  • Schaubühne
    Berlin – „Profesorul Bernhardi”/”Professor Bernhardi”, regia Thomas Ostermeier (teatru), 17 iunie, ora 14:20
  • Thalia
    Theater Hamburg – „Singur în Berlin”/„Alone in Berlin”, regia Luk Perceval (teatru), partea
    I – 14 iunie, ora 20:00; partea II – 15 iunie, ora 20:00
  • Sasha
    Waltz & Guests – „Körper”, coregrafia
    Sasha Waltz (dans), 13 iunie, ora 19:00

REGATUL
UNIT AL MARII BRITANII ȘI IRLANDEI DE NORD

  • Cheek
    by Jowl / Pushkin Theatre – „Măsură pentru Măsură”/”Measure for Measure”, regia Declan Donnellan (teatru), 20 iunie, ora 20:00
  • Akram
    Khan Company – „Chotto Desh”, coregrafia
    Akram Khan (dans), 15 iunie, ora 19:00
  • The
    Royal Opera House – „Adriana Lecouvreur”, dirijor Mark Elder,regiaDavid McVicar (spectacol) & François Roussillon(film), 12 iunie, ora 17:30

FRANȚA

  • Théâtre
    de la Ville Paris – „Victor sau copiii la putere”/ ”Victor, or Power to the
    Children”, regia Emmanuel Demarcy-Mota (teatru), 19 iunie, ora 16:40
  • Compagnie
    Bilbobasso – ”Le Bal des Anges”, un spectacol de Delphine Dartus &
    Hervé Perrin (stradă), 14 iunie, ora
    22:00
  • Compagnie
    Oposito – „Kori Kori”, film realizat
    de Philippe Lachambre după un spectacol de Jean-Raymond Jacob(stradă), 20 iunie, ora 12:30
  • Xbo
    Films & Compagnie La Machine – „Paznicul templului” / ”Le Gardien du
    Temple”, un spectacol de Dominique Deluze & Sylvain Luini (stradă), 13 iunie, ora 23:00
  • Groupe
    F – Spectacol pirotehnic și multimedia, 21
    iunie, ora 23:55

STATELE UNITE ALE
AMERICII

  • Los
    Angeles Master Chorale – „Lagrime di San Pietro”, regiaPeter Sellars,
    dirijor Grant Gershon (muzică), 20
    iunie, ora 18:46

JAPONIA

  • Tokyo
    Metropolitan Theatre – „Richard al III-lea”/”Richard III”, regia Silviu Purcărete (teatru), 17 iunie, ora 20:00
  • Matsumoto
    Performing Arts Center –Omul e om”
    /”Man Equals Man”, regia Kazuyoshi Kushida (teatru), 13 iunie, ora 12:00
  • Tokyo
    Metropolitan Theatre – „Caractere”/”The Character”, regia Hideki Noda (teatru), 12
    iunie, ora 15:00
  • Noism
    Company Niigata –” R.O.O.M.
    – Random. Organ. Oriented. Monster. – Experimental dance series vol.1”, coregrafia Jo Kanamori (dans), 18 iunie, ora 22:20

CHINA

  • Hangzhou
    Baiyue Culture Creative - Zhejiang Xiaobaihua Yue Opera Hangzhou – „Coriolan și
    Du Liniang”/”Coriolanus and Du Liniang”, regia Guo Xiaonan (operă), partea I – 16 iunie, ora 15:50; partea II –
    17 iunie, ora 17:15

CHINA, TAIWAN

  • Contemporary Legend Theatre
    –„Metamorfoza”/”Metamorphosis”, regia Wu Hsing-kuo (teatru), 14 iunie, ora 16:30

ELVEȚIA

  • Milo
    Rau/IIPM – International Institute of Political Murder – „Radioul urii”/”Hate
    Radio”, regia Milo Rau (film), 18 iunie, ora 23:05

RUSIA

  • Maly
    Drama Theatre – „Frați și Surori”/”Brothers and Sisters”, regia Lev Dodin (teatru), partea
    I – 12 iunie, ora 20:00; partea II – 13 iunie, ora 20:00
  • Vakhtangov
    State Academic Theatre of Russia– „Bal mascat”/”Masquerade”, regia Rimas Tuminas (teatru), 18 iunie, ora 17:20
  • Cheek
    by Jowl / Pushkin Theatre – „Măsură pentru Măsură”/”Measure for Measure”, regia Declan Donnellan (teatru), 20 iunie, ora 20:00
  • Theatre
    of Nations Moscow – „Domnișoara Iulia”/”Miss Julie”, regia Thomas Ostermeier (teatru), 18 iunie, ora 20:40

ITALIA

  • Emilia
    Romagna Teatro Fondazione - Pippo Delbono Company- „După Bătălie”/ ”After the
    Battle”, regia Pippo Delbono (teatru), 12
    iunie, ora 12:00
  • Teatro
    dei Venti – „Moby Dick” – film
    documentar,
    Raffaele Manco (regizor film) Stefano Tè (regizor spectacol)– stradă, 18 iunie, ora 15:55

BELGIA

  • Jan
    Lauwers & Needcompany – „Poetul orb”/”The Blind Poet”, regia Jan Lauwers (teatru), 20
    iunie, ora 22:00
  • Compagnie
    Michèle Noiret – „Hors-Champ”, coregrafia
    Michèle Noiret (dans), 13 iunie, ora
    14:15
  • María
    Pagés & Sidi Larbi Cherkaoui – „Dunas”,
    coregrafia María Pagés & Sidi LarbiCherkaoui (dans), 19 iunie, ora
    18:55

ROMÂNIA

  • Teatrul
    Național „Radu Stanca” Sibiu – „Povestea prințesei deocheate”/ ”The
    Scarlet Princess”, regia Silviu
    Purcărete (teatru), 19 iunie, ora 20:00
  • Gigi
    Căciuleanu Romania Dance Company – „TragiComedy”, coregrafia Gigi Căciuleanu (dans), 16 iunie, ora 17:50

POLONIA

  • Nowy
    Teatr – „Francezii”/”The French”, regia
    Krzysztof Warlikowski (teatru), 21
    iunie, ora 14:20
  • Teatr
    KTO – ”The Fragrance of Time”, regia Jerzy Zoń (stradă), 17 iunie, ora 23:10

LITUANIA

  • Meno
    Fortas Theatre – „Paradisul”/”Paradise”, regia
    Eimuntas Nekrošius (teatru), 16 iunie,
    ora 19:00

DANEMARCA

  • Odin
    Teatret – Theatrum Mundi – ”Ur-Hamlet”,
    Eugenio Barba (regie spectacol), Claudio Coloberti (regizor și editor film) –
    teatru – 17 iunie, ora 18:45

INDIA

  • Aditi
    Mangaldas Dance Company – The Drishtikon Dance Foundation – ”Inter_rupted”, coregrafia Aditi Mangaldas (dans), 12 iunie, ora 22:30

SPANIA

  • María
    Pagés Compañía & Sidi Larbi Cherkaoui – „Dunas”, coregrafia María Pagés
    & Sidi Larbi Cherkaoui (dans), 19
    iunie, ora 18:55

ISRAEL

  • Kibbutz
    Contemporary Dance Company – ”If At All”, coregrafia Rami Be’er(dans), 21 iunie, ora 18:05
  • Vertigo
    Dance Company & the Revolution Orchestra – ”White Noise”, coregrafia Noa
    Wertheim (dans), 18 iunie, ora 19:35
  • Kolben
    Dance Company – „Memorandum”, coregrafia Amir Kolben (dans), 12 iunie, ora 14:00

ARGENTINA

  • Brenda
    Angiel Aerial Dance Company – ”8cho,aerial tango”, coregrafia Brenda Angiel (dans), 14 iunie, ora 13:30

BRAZILIA

  • Companhia
    de Dança Deborah Colker – „Câinele fără pene” /”Dog without Feathers”, coregrafia Deborah Colker(dans), 19 iunie, ora 15:30

AUSTRIA

  • Co-producție
    Mozarteum Foundation Salzburg , Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées; Compania de
    producție: Unitel – „Mesia”/„Messiah”,
    regia Robert Wilson, dirijor Marc
    Minkowski (operă), 21 iunie, ora 21:40
A început Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” 2024
Teatru și film 21 Mai 2024, 16:15

A început Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” 2024

A început cea de-a XXX-a ediție a Festivalului Internațional de Animație GULLIVER , o ediție aniversară prin care...

A început Festivalul Internațional de Animație „Gulliver” 2024
Caravana Zilele Filmului Românesc 2024 își începe călătoria prin țară la București, Arad și Pucioasa
Teatru și film 21 Mai 2024, 08:26

Caravana Zilele Filmului Românesc 2024 își începe călătoria prin țară la București, Arad și Pucioasa

Asociația Cinemascop și casa de distribuție Voodoo Films își unesc din nou forțele pentru a aduce publicului cinefil...

Caravana Zilele Filmului Românesc 2024 își începe călătoria prin țară la București, Arad și Pucioasa
Trei kilometri până la capătul lumii, în regia lui Emanuel Pârvu,  primit cu aplauze la Cannes de către public și presă
Teatru și film 21 Mai 2024, 08:21

Trei kilometri până la capătul lumii, în regia lui Emanuel Pârvu, primit cu aplauze la Cannes de către public și presă

Trei kilometri până la capătul lumii a avut vineri premiera internațională în Competiția Oficială a celei de-a...

Trei kilometri până la capătul lumii, în regia lui Emanuel Pârvu, primit cu aplauze la Cannes de către public și presă
„nOu” de Selma Dragoș, un spectacol outdoor captivant pentru copii și familiile lor
Teatru și film 20 Mai 2024, 15:17

„nOu” de Selma Dragoș, un spectacol outdoor captivant pentru copii și familiile lor

Teatrul Masca  invită publicul la sediul său din Bd. Uverturii Nr. 14, cu ocazia avanpremierei și premierei...

„nOu” de Selma Dragoș, un spectacol outdoor captivant pentru copii și familiile lor
Festivalul Internațional al Teatrului de Studio 2024, ediția a XXVII-a - „Dramaturgia Diasporei Românești”
Teatru și film 17 Mai 2024, 18:17

Festivalul Internațional al Teatrului de Studio 2024, ediția a XXVII-a - „Dramaturgia Diasporei Românești”

În perioada 28 mai – 2 iunie 2024 se va desfășura a XXVII -a ediție a Festivalului Internațional al Teatrului de...

Festivalul Internațional al Teatrului de Studio 2024, ediția a XXVII-a - „Dramaturgia Diasporei Românești”
„Cine nu e gata” - un nou film românesc independent la Piața de Film a Festivalului de la Cannes
Teatru și film 17 Mai 2024, 17:20

„Cine nu e gata” - un nou film românesc independent la Piața de Film a Festivalului de la Cannes

CINE NU E GATA, noul lungmetraj în regia lui Florian Anghel, bazat pe romanul omonim scris de Iulia Nani, reprezintă un...

„Cine nu e gata” - un nou film românesc independent la Piața de Film a Festivalului de la Cannes
TIFF.23 anunță cele două competiții internaționale
Teatru și film 16 Mai 2024, 12:00

TIFF.23 anunță cele două competiții internaționale

Cluj-Napoca, 16 mai 2024 . Cineaști aflați la primul sau al doilea lungmetraj din carieră concurează pentru trofeele...

TIFF.23 anunță cele două competiții internaționale
CINEPOLITICA: Proiecții de documentare și lungmetraje pe teme politice
Teatru și film 14 Mai 2024, 20:05

CINEPOLITICA: Proiecții de documentare și lungmetraje pe teme politice

Seria CINEPOLITICA revine la București, în perioada 16-19 mai , la Cinema Muzeul Țăranului , cu șapte proiecții de...

CINEPOLITICA: Proiecții de documentare și lungmetraje pe teme politice
Ascultă live

Ascultă live

06:00 - 07:00
Album de colecție
Ascultă live Radio România Cultural
05:05 - 07:00
Bună dimineaţa, România!
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
06:00 - 07:00
English 6
Ascultă live Radio România Internaţional 1
Acum live
Radio România Internaţional 2
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
Acum live
Radio România Antena Satelor
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
06:00 - 07:00
Agenda Zilei
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța AM
Ascultă live Radio România Constanța AM
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru