Nevoia contemporană de filosofie. Invitată: Magdalena Mărculescu
Texte şi pretexte, sâmbătă, 17 mai 2025, ora 12.00. Emisiune de cultură urbană, istorie şi divertisment, realizată de Valentin Protopopescu.
17 Mai 2025, 08:00
„Tocmai pentru că trăim vremuri tulburi, în care valorile şi principiile pe care le credeam imuabile şi mereu actuale se clatină sub asaltul relativismului de orice fel, nevoia de a reflecta asupra tuturor acestor întîmplări de dată mai recentă revine în forţă în cea mai stringentă actualitate. Iar filosofia, actul de a reflecta sistematic şi cît mai obiectiv cu putinţă, este un instrument de prim ordin.” (Magdalena Mărculescu).
Invitatul ediţiei de sîmbătă, 17 mai 2025, al emisiunii Texte şi pretexte, este doctorul în filosofie şi editorul Magdalena Mărculescu, director pe editare al casei Trei din Bucureşti. Recent, această editură a lansat colecţia FilosoFii, un debut masiv, în şase volute: Cătălin Partenie, Androginul. Despre suflet şi cetate, Cristian Iftode, Mintea de pe urmă. Breviar de filosofie practică, Theodor Paleologu, Patologiile puterii. Gîndurile unui convalescent, A.C. Grayling, Filosofie şi viaţă. Marile întrebări despre cum să trăim, Michel Foucault, Istoria sexualităţii. Voinţa de a şti, volumul I şi Hanno Sauer, Inventarea binelui şi răului. Apariţia acestor minunate cărţi de filosofie, cu autori şi români, şi din aria internaţională, nume de tineri gînditori, dar şi nume venerabile, care au devenit istorie, coincide cu organizarea unui inedit dar foarte binevenit festival de filosofie, scenă de lansare a textelor dar şi de dezbatere cu autorii, alţi filosofi invitaţi, presa şi publicul.
Răzvan Dolea, la rubrica Trei minute post meridian, ne va vorbi despre istoria apariţiei condiţiilor formale ale ritualului electoral în epoca modernă.
Fireşte, Concursul ediţiei face trimitere la un moment important al istoriei muzicii universale: la 17 mai 1481 se stingea la Paris un imens compozitor grec, născut în Tesalia, Evanghelos Odysseas Papathanassiou. Acesta a realizat coloana sonoră a filmelor Chariots of Fire, Blade Runner, Bitter Moon, 1492: Cucerirea Paradisului etc. Artistul a colaborat cu personalităţi ca Jon Anderson şi Irene Papas. În cei peste 60 de ani de carieră a produs peste 55 de albume.
La rubrica intitulată Conexiuni, Georgeta Drăghici ne vorbeşte despre noul roman scris de celebrul Pascal Quignard, Trésor caché.
În spaţiul rubricii Respiro sportiv Valentin Protopopescu analizează surpriza eliminării în turul trei la Foro Italico a fostei lidere mondiale, Iga Swiatek.
La Ora veselă vă invităm să ascultaţi un celebru moment umoristic din „Arhiva de Aur” a SRR, monologul Da’ cu asta ce-am făcut?... interpretat de Constantin Tănase Cărăbuş.