„AMPHITRION ’38” în premieră la Teatrul Municipal “Bacovia”
28 October 2016
DOCUMENTAR: 85 de ani de la nașterea actorului Ilarion Ciobanu
28 October 2016

FESTIVALUL NATIONAL DE TEATRU, editia a 26-a – Program – ziua a VIII-a

Creatiile a opt regizori vor putea fi vazute in cea de-a opta seara a Festivalului National de Teatru: Alexandru Dabija, Dragos Galgotiu, Radu Jude, Peter Kerek, Horatiu Malaele, Ana Margineanu, Dominique Serrand si Nicolae Constantin Tanase, cu spectacole invitate din Cluj, Timisoara si Bucuresti.

Lansarea de carte de astazi va invita la o intalnire cu un mare nume inscris in memoria perena a teatrului romanesc: Liviu Ciulei

Iar cea de-a treia zi a Masterclass-ului condus de una din legendele dansului contemporan, Carolyn Carlson – dedicat actorilor-dansatori, coregrafilor si balerinilor din Romania – programeaza azi, la Sala Eugen Ionescu a Palatului Universul din Capitala, un workshop sustinut de Sara Orselli (dansatoare si coregrafa), in prezenta lui Carolyn Carlson.

Iata programul orar al evenimentelor ce se vor desfasura in cea de-a opta zi a Festivalului National de Teatru:

 

Vineri, 28 octombrie

 

LANSARE DE CARTE

16.00 Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti, Sala Media

Liviu Ciulei, acasa si in lume

Antologie teatrologica de Florica Ichim si Anca Mocanu

Editura Teatrul Azi – Fundatia Culturala „Camil Petrescu”

 

 

SPECTACOLE

 

18.00 Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti, Sala Atelier

Scene dintr-o casnicie de Ingmar Bergman

Regia: Radu Jude

Scenografia: Iuliana Vilsan

Produs de: Teatrul National „Mihai Eminescu” Timisoara

Durata: 2h 40 min fara pauza

Spectacol cu traducere in limba engleza

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

18.00 Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti, Sala Pictura

Pour toujours (In vecii vecilor)

Regia, decorul si coregrafia: Dominique Serrand

Costumele: Carmencita Brojboiu

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 30 min fara pauza

Spectacol de dans

 

18.00 si 21.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic

Micul Print de Antoine de Saint-Exupéry

Regia: Peter Kerek

Decorul si costumele: Iuliana Vilsan

Produs de: Teatrul German de Stat Timisoara

Durata: 1h 30 min fara pauza

Spectacol in limba germana cu traducere in limbile romana si engleza

 

18.00 Teatrul Odeon, Sala Studio

Kafka.5 vise, dupa scrieri de Franz Kafka

Scenariul, regia, decorul, coloana sonora: Dragos Galgotiu

Costumele: Lia Mantoc

Coregrafia: Razvan Mazilu

Produs de: Teatrul Odeon, Bucuresti

Durata: 2h 10 min fara pauza

Spectacol cu traducere in limba engleza

 

18.00 Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan” 

La Pulce, dupa „Puricele in ureche” de Georges Feydeau

Adaptarea scenica si regia: Horatiu Malaele

Decorul: Lia Mantoc

Costumele: Anca Raduta

Produs de: Teatrul de Comedie, Bucuresti

Durata: 1h 45 min fara pauza

Spectacol cu traducere in limba engleza

 

20.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”

Linoleum de Vladimir si Oleg Presniakov

Regia: Alexandru Dabija

Decorul si costumele: Adriana Grand

Produs de: Teatrul National „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 2h fara pauza

Spectacol cu traducere in limba engleza

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

21.00 Teatrul Mic

Anul disparut.1989 de Peca Stefan

Regia: Ana Margineanu

Scenografia: Anda Pop

Produs de: Teatrul Mic, Bucuresti

Durata: 1h 50 min fara pauza

Spectacol cu traducere in limba engleza

 

22.00 Green Hours

LUNGS de Duncan Macmillan

Regia: Nicolae Constantin Tanase

Produs de: VANNER Collective, in colaborare cu Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti

Durata: 1h 30 min fara pauza

Spectacol cu traducere in limba engleza

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

 

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

22.30 Radio Romania Cultural

Teatru serial

A douasprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistica: Titel Constantinescu

Produs de: Teatrul National Radiofonic