Pianistul Dan Grigore despre centenarul Cellei Delavrancea: „Era o fiinţă cu totul specială, mai vie și mai caldă, la cei 100 de ani, decât o întreagă sală rece și înghețată” | PODCAST
![Pianistul Dan Grigore despre centenarul Cellei Delavrancea: „Era o fiinţă cu totul specială, mai vie și mai caldă, la cei 100 de ani, decât o întreagă sală rece și înghețată” | PODCAST](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F1%2F23%2F41777%2F1706006204b70fa2ee.jpg&w=960&h=540&c=1)
23 Ianuarie 2024, 12:30
Cella Delavrancea a fost primul artist român care a asistat la aniversarea propriului centenar, în decembrie 1987, la Sala Radio, printr-un concert de gală în care a cântat alături de pianistul Dan Grigore, cel mai bun dintre elevii săi.
„Pronia mi-a făcut un mare cadou când mi-a oferit ocazia de a mă implica în organizarea Centenarului ei. Cella Delavrancea a fost o tânără prietenă, plină de înțelegere, de afecțiune și de solidaritate. Un om care nu numai că m-a încurajat, dar mi-a şi influenţat enorm devenirea muzicală.”
Interviul cu pianistul Dan Grigore, semnat de Diana Joicaliuc, face parte din serialul MARTOR, produs de Radio România Cultural.