Ascultă Radio România Cultural Live

Bilet de îmbarcare spre… Pakistan, la Islāmābād

12 Septembrie 2020, 13:30

sâmbătă, 12 septembrie, de la 13,44

Republica Islamică Pakistan - Ţara din Valea Indului, se găseşte la punctul de intrare între Asia şi Europa, între Orientul Mijlociu şi Asia de sud, în vecinătatea coastei Mării Arabiei, a văii Munţilor Himalaya şi a Fluviului Indus.

Peisajul înconjurător se schimbă radical pentru călătorul care parcurge şoseaua, ce străbate munţii şi podişurile aride şi lipsite de vegetaţie ale Afganistanului şi coboară până la câmpia înverzită care începe lângă Peshawar şi se continuă spre sud, în Punjab. Aici a luat naştere una dintre primele civilizaţii ale lumii, Civilizaţia Indusului (în mileniul III îen.), iar în jurul anului 1.500 îen., au apărut triburile indo-europene. Succesiv, teritoriul pakistanez a fost stăpânit de perşi (Alexandru cel Mare fiind cel care a întemeiat oraşele Bucephala şi Niceea în Câmpia Indului), apoi a făcut parte din Imperiul Maurya, din Imperiul Gupta şi din Imperiul Marilor Moguli, pentru ca între secolele al XIX-lea – al XX-lea să ţină de colonia britanică India. Din 1947 acesta s-a împărţit în Uniunea indiană (cu populaţie hindusă) şi Pakistan (cu populaţie musulmană).

* * *

Anul 1947 marchează pentru Pakistan, declararea independenţei în cadrul Commonwealth-ului dar şi începutul unui conflict cu India în problema Kaşmirului.

Republica Islamică Pakistan a fost proclamată în 1956. Iar după un război civil sângeros, în partea de est a luat naştere în anul 1971 un nou stat: Bangladesh

* * *

Capitala Pakistanului este Islāmābād, centrul politic unde se găsesc principalele sedii ale instituţiilor statului, care a cunoscut în ultimii ani un important proces de dezvoltare şi modernizare. Cât despre cel mai mare oraş (şi totodată cel mai mare port al ţării), acesta este Karachi, fosta capitală a statului, centrul economic şi financiar, situat pe coasta Mării Arabiei. Un loc al contrastelor, ce nu duce lipsă de monumente şi edificii culturale.

* * *

Lahore (sau „Oraşul Mogulilor”), reprezintă cel de-al doilea oraş al Pakistanului şi este considerat de către turiştii ce l-au văzut, un loc încântător plin de istorie. Ajunşi aici puteţi admira pe lângă construcţii uimitoare realizate pe vremea Imperiului Mogul şi clădiri în stil gotic, ridicate în timpul coloniştilor englezi, dar şi zone cu vile moderne sau magazine exclusiviste.

* * *

Aflaţi pe teritoriul Pakistanului, din itinerariul dumneavoastră nu trebuie să lipsească Multan, denumit şi „Oraşul Sfinţilor”, renumit pentru ceramica albastră şi decoraţiile pe sticlă.

Un alt loc interesant este şi Sialkot, ce dispune de o istorie veche impresionantă. Şi să nu uităm să amintim de Valea Hunza – tărâmul nemuritorilor. Frumuseţea aproape ireală a locului se împleteşte cu faima sa, dusă în toate zările pentru longevitatea extremă a băştinaşilor.

Vasilescu Gabriela

Călător de weekend:  El Caminito del Rey / Drumul Regelui din Andaluzia
Călătorii 21 Noiembrie 2025, 08:21

Călător de weekend: El Caminito del Rey / Drumul Regelui din Andaluzia

Între stânci abrupte, de-a lungul unei succesiuni de defilee spectaculoase săpate de râul Guadalhorce,...

Călător de weekend: El Caminito del Rey / Drumul Regelui din Andaluzia
Călător de weekend: Trenul suspendat din Wuppertal (Germania)
Călătorii 14 Noiembrie 2025, 09:00

Călător de weekend: Trenul suspendat din Wuppertal (Germania)

  De mai bine de un secol,circulă în aer, agățat de o șină construită deasupra orașului, precum telegondola (care...

Călător de weekend: Trenul suspendat din Wuppertal (Germania)
🎧 Călător de weekend: Čumil – muncitorul din Bratislava
Călătorii 07 Noiembrie 2025, 16:45

🎧 Călător de weekend: Čumil – muncitorul din Bratislava

În anii 90, când Bratislava își redescoperea libertatea după decenii de comunism, în centrul istoric...

🎧 Călător de weekend: Čumil – muncitorul din Bratislava
Călător de weekend: Salem (SUA) - orașul vrăjitoarelor
Călătorii 31 Octombrie 2025, 08:00

Călător de weekend: Salem (SUA) - orașul vrăjitoarelor

Epicentrul festivalurilor de Halloween de pe continentul american este orașul care, la sfârșitul secolului al XVII-lea,...

Călător de weekend: Salem (SUA) - orașul vrăjitoarelor
Călătorii 03 Octombrie 2025, 13:07

Turning Torso – Turnul răsucit din Malmö (Suedia)

Proiectat de arhitectul spaniol Santiago Calatrava și finalizat în 2005, Turning Torso a fost primul zgârie-nori...

Turning Torso – Turnul răsucit din Malmö (Suedia)
Ținutul Buzăului, pe harta digitală a lumii
Călătorii 02 Octombrie 2025, 15:45

Ținutul Buzăului, pe harta digitală a lumii

  Răzvan-Gabriel Popa:  „Este o platformă foarte prestigioasă, ne pune acolo cu foarte multe muzee și...

Ținutul Buzăului, pe harta digitală a lumii
Yakushima (Japonia) – Insula Prințesei Mononoke
Călătorii 26 Septembrie 2025, 08:08

Yakushima (Japonia) – Insula Prințesei Mononoke

Pe insula Yakushima , plouă aproape zilnic, în averse sau torențial. Când nu plouă, burnițează. Localnicii...

Yakushima (Japonia) – Insula Prințesei Mononoke
Stația de metrou Toledo – acvariul urban din Napoli
Călătorii 19 Septembrie 2025, 06:00

Stația de metrou Toledo – acvariul urban din Napoli

Inaugurată în 2012 și imaginată de Òscar Tusquets , arhitect catalan și fost prieten al lui Salvador Dali,...

Stația de metrou Toledo – acvariul urban din Napoli
Ascultă live

Ascultă live

10:00 - 12:00
Cu minte de weekend
Ascultă live Radio România Cultural
10:05 - 13:00
DIMINEŢI CU SOARE
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
Acum live
Radio România Internaţional 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
10:00 - 11:00
Bucuriile muzicii la RRI (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
10:00 - 12:00
FECIOR LA OASTE
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
10:03 - 13:00
Weekend împreună
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
10:03 - 11:00
Pop Matineu
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri