Implicarea sectorului ONG în consilierea și ajutorarea copiilor adoptați și din centrele de plasament
![Implicarea sectorului ONG în consilierea și ajutorarea copiilor adoptați și din centrele de plasament](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2024%2F3%2F5%2F42502%2Fc177-557417a0-1709649606aa17b53a.jpg&w=960&h=540&c=1)
05 Martie 2024, 16:42
În urmă cu deceniu, zeci de mii de copii erau blocați în sistemul de protecție din România. Plasamentul familial era la limita legalității: nu existau termene pentru reintegrarea în familia biologică, iar declararea adoptabilității era făcută prea târziu sau niciodată. Efortul organizațiilor neguvernamentale de a modifica legislația în sensul ușurării procesului de adopție a dat rezultate benefice și pentru copiii adoptabili, și pentru familiile doritoare.
Asociația Tzuby’s Kids face parte dintre aceste organizații prin sugestiile și consilierea pe care le-a oferit autorităților, cu scopul de a modifica legislația și a schimba în bine sistemul de protecție a copilului. Membrii și voluntarii de la Tzuby’s Kids dezvoltă prin proiectele sale, relații sănătoase și stabile între părinți responsabili și copii fericiți.
Mirela Nicolae a stat de vorbă cu președintele Asociației Tzuby’s Kids, Liviu Mihăileanu și responsabila de comunicare, Anca Baloc.