International Salbek Opera Masterclass 2025 – au mai rămas două săptămâni pentru înscrieri!
20 Mai 2025, 13:17
”Recomand cu absolută încredere aceste masterclass-uri, deoarece au profesori de cel mai înalt nivel.” (Víctor Jiménez Moral, tenor, cursant ediția a II-)
”Fiecare oră de curs cu cei trei maeștri mi-a fost de real ajutor în dezvoltarea tehnicii și a interpretării” (Rodica Ștefan, soprană, cursantă ediția a II-a)
Până la finalul lunii mai este deschis apelul pentru înscrieri la International Salbek Opera Masterclass – ediția a III-a – seria de cursuri premium susţinute de trei mari artişti lirici: mezzosoprana Ruxandra Donose, tenorul Ramón Vargas și soprana Leontina Văduva.
Este unicul masterclass de acest gen din România care se va desfăşura, ca și la primele două ediții, pe Domeniul Castelului Salbek, la Petriș, în județul Arad, în perioada 19 - 24 august, în organizarea Asociației Castel Salbek.
International Salbek Opera Masterclass se adresează tinerilor muzicieni cu vârste cuprinse între 18 și 35 de ani, care se pot înscrie până la data de 31 mai pe site-ul masterclass.salbekoperafestival.ro.
Selecția finală a cursanților care vor avea șansa de a participa la acest masterclass va fi făcută de cei trei profesori în perioada 1 - 10 iunie.
Rodica Ștefan are 34 de ani, este din România și a fost una dintre cursantele celei de-a doua ediții: ”Mi-am dorit să fac parte din această experiență încă de la prima ediție! Pentru mine, participarea la aceste cursuri a însemnat șansa imensă de a putea lucra cu artiști de top ai liricii mondiale, a însemnat conexiune cu oameni noi și talentați, dar și bucuria de a mă reconecta cu natura - și credeți-mă, peisajele sunt o poveste! Fiecare ședință de lucru cu cei trei maeștri mi-a fost de real ajutor în dezvoltarea tehnicii și a interpretării; am învățat lucruri noi, lucruri pe care am căutat să le asimilez imediat în repertoriul pe care îl abordez. Îndemn orice tânăr cântăreț să aplice pentru International Salbek Opera Masterclass, cu garanția că la final va pleca mai bogat în cunoștințe. Dacă aș reveni? Cu siguranță!”
Víctor Jiménez Moral este tenor, are 26 ani și a venit la masterclass-ul de la Petriș din Spania: ”Recomand cu absolută încredere aceste masterclass-uri, deoarece au profesori de cel mai înalt nivel. Am avut ocazia să lucrez cu toți de mai multe ori, totul este organizat perfect, iar locațiile sunt superbe. Le recomand cu mare căldură.”
International Salbek Opera Masterclass se va desfăşura în perioada 19 - 23 august 2025, pe Domeniul Castelului Salbek și în mai multe locuri din împrejurimile domeniului și se va încheia cu o Gală Extraordinară de Operă în Piaţa Primăriei din Arad, în aer liber, pe 24 august, cu Orchestra Filarmonicii din Arad, dirijor David Crescenzi, solişti Anita Hartig, Ruxandra Donose, Ramón Vargas, împreună cu cei mai buni dintre cursanţii Salbek Opera Masterclass 2025.
Așadar, un program unic de șase zile în care participanții vor beneficia, dincolo de ghidajul și îndrumările celor trei vedete internaționale, de posibilitatea de a participa ca asistenți sau parteneri de scenă la repetițiile și la Gala Extraordinară de Operă din Piaţa Primăriei din Arad, organizată în colaborare cu Centrul Municipal de Cultură Arad.