Ascultă Radio România Cultural Live

Les Films de Cannes à Suceava, ediția a 3-a,  între 9 și 11 noiembrie, la Cinematograful Modern

30 Octombrie 2018, 15:24

* actori și regizori vor fi prezenți în fiecare seară la Suceava pentru a-și introduce filmele

* filme recompensate cu mari premii la Cannes, dar și la Veneția sau Locarno, în programul festivalului

A treia ediție a Les Films de Cannes à Suceava va avea loc în weekendul 9-11 noiembrie 2018

la Cinematograful Modern. Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile. Festivalul se va bucura de prezența unor regizori și actori români remarcați în festivalurile internaționale.

Vineri, pe 11 noiembrie, sucevenii vor avea ocazia să o cunoască pe carismatica actriță Alina Șerban – care a încântat publicul bucureștean după proiecția din 27 octombrie cu Seule a mon mariage – după ce se făcuse remarcată la Cannes în acest an. La avanpremiera bucureșteană, Alina Șerban a intrat în dialog cu numerosul public prezent în sală – dând detalii pline de farmec din viața personală și din perioada realizării filmului: în călătoria pe care a întreprins-o prin satele din Moldova alături de regizoarea de origine română Marta Bergman, Alina a avut inspirația, pe drumul de întoarcere de la Clejani, să se abată printr-un sat în care avea rude îndepărtate. Întâmplarea, care a dus la găsirea locului de filmare, a sporit temporar numărul locurilor de muncă din sat – căci sătenii s-au angajat cu toții la film – și a făcut și ca regizoarea să găsească două din interpretele neprofesioniste alături de care Alina joacă în film. Iubitorii tarafului din Clejani au ocazia să o vadă în Seul a mon mariage pe Viorica – și să asculte o extraordinară coloană sonoră semnată de Vlaicu Golcea. Proiecția suceveană va fi urmată de o discuție cu actrița și regizoarea de teatru și film Alina Șerban.

Sâmbătă, pe 10 noiembrie, sucevenii sunt asteptați la întâlnirea cu echipa filmului Alice T. pentru care tânăra interpretă Andra Guți a primit premiul de interpretare la prestigiosul festival de film de la Locarno. Regizorul Radu Muntean, fiul îndrăgitului realizator de televiziune Titus Muntean, va fi prezent, alături de scenaristul Răzvan Rădulescu (Moartea domnului Lăzărescu) la discuția cu publicul sucevean după proiecția filmului. Alice T. spune povestea unei adolescente adoptate – aflată la vârsta la care încă își caută reperele și sensul în drumul către maturizare.

Duminică, 11 noiembrie, echipa filmului va vorbi cu liceeni după o proiecție specială dedicată acestora, plecând de la întâmplările din film.

Duminică seara, sucevenii au ocazia să se reîntâlnească cu Valeriu Andriuță, actorul și regizorul de teatru și film care s-a făcut remarcat în filmele lui Cristian Mungiu înainte să facă pasul către o carieră înternațională. La Suceava, Valeriu Andriuță va vorbi despre filmul Donbass în care joacă, dar va prezenta și scurtmetrajul său Cu unul în plus – alături de monteoza filmului, Iulia Andriuță.

Festivalul debutează cu proiecția filmului Dogman, de Matteo Garrone, lungmetrajul care i-a adus actorului italian Marcello Fonte premiul pentru interpretare masculină la Cannes.

Filmul este programat vineri, 9 noiembrie, începând cu ora 17:30.

Supranumit un western urban, Dogman se petrece într-o suburbie italiană, undeva la intersecția dintre metropolă și sălbăticie. Marcello, un frizer pentru câini simpatic, discret și apreciat de toată lumea, se trezește prins într-o relație de putere cu Simone, un fost boxer care terorizează întreg cartierul. Inspirat dintr-o poveste reală, Dogman este cel mai recent film al lui Matteo Garrone, câștigător a două Grand Prix-uri la Cannes, pentru Gomorra (2008) și Reality (2012). „Un Buster Keaton actual, aproape un actor de film mut”, după cum l-a numit chiar regizorul, Marcello Fonte lucra ca îngrijitor la un centru social când l-a întâlnit pe Garrone și a primit rolul care i-a adus premiul de la Cannes și recunoaștere internațională.

Un alt eveniment așteptat în cadrul Les Films de Cannes à Suceava este proiecția filmului Our Time,de Carlos Reygadas, duminică, 11 noiembrie, de la ora 14:00. Carlos Reygadas a fost consacrat drept cea mai importantă și originală voce a cinematografiei mexicane contemporane prin selecțiile succesive de la Cannes. A debutat în secțiunea Quinzaine des Réalisateurs, în 2002 cu Japón, care a intrat imediat în vizorul criticilor, dar și al juriului, filmul primind o mențiune specială Caméra d’Or. Reygadas a fost selectat pentru prima dată în competiție la Cannes cu Battle in Heaven, în 2005, apoi, în 2007, a câștigat Premiul Juriului cu Silent Light, un omagiu adus lui Carl Th. Dreyer, film despre o iubire interzisă în mijlocul unei comunități de menoniți din Mexic.  Cu Post Tenebras Lux, a obținut, în 2012, Premiul pentru regie la Cannes.

Our Time este poate filmulul cel mai personal al lui Reygadas – care a ales sa spună o poveste despre pasiune, trădare și libertate. Carlos Reygadas interpretează în Our Time și rolul principal alături de Natalia Lopez, soția din viața reală. Prezentat în competiția oficială a festivalului de film de la Veneția 2018, Our Time i-a adus lui Reygadas comentarii elogioase din partea criticii internaționale.

Programul complet al celei de-a treia ediții a Les Films de Cannes à Suceava:

 

Vineri, 9 noiembrie:

17:30 – DOGMAN, de Matteo Garrone (2018, 102 min, IT). Premiul pentru interpretare masculină, Cannes

19:30 – SEULE A MON MARIAGE, de Marta Bergman (2018, 121 min, BE). ACID, Cannes 2018. În prezența actriței Alina Șerban + Q&A

 

Sâmbătă, 10 noiembrie

14:30 – GIRL, de Lukas Dhont (2018, 105 min, BE). Premiul pentru cel mai bun film de debut, Caméra d’Or, Cannes 2018. Premiul pentru interpretare și Premiul criticii FIPRESCI în secțiunea Un Certain Regard.

16:30 – BURNING, de Lee Chang-Dong (2018, 148 min, KR). Premiul criticii FIPRESCI pentru cel mai bun film din competiția oficială, Cannes 2018

19:30 – ALICE T, de Radu Muntean (2018, 105 min, RO, FR, SE). Cea mai bună actriță – Locarno IFF.În prezența regizorului Radu Muntean, a actriței Andra Guți și a scenaristului Răzvan Rădulescu + Q&A

 

Duminică, 11 noiembrie

14:00 – OUR TIME, de Carlos Reygadas (2018, 173 min, MEX, FR, GER, OLA, SUE). În competiție, Veneția 2018.

17:15 – BORDER, de Ali Abbasi (2018, 108 min, SE, DK). Premiul pentru cel mai bun film in sectiunea Un Certain Regard, Cannes 2018

19:30 – DONBASS, de Sergey Loznitsa (2018, 110 min, FR). Premiul pentru regie, Un Certain Regard, Cannes 2018. precedat de scurtmetrajul CU UNUL ÎN PLUS, de Valeriu Andriuță (2018, 15 min, RO). În prezența lui Valeriu Andriuță – actor și regizor și a monteozei Iulia Andriuță + Q&A.

 

Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile.

Detalii: www.filmedefestival.ro. Ne puteți urmări pe Facebook: Les Films de Cannes a Bucarest și Facebook event.

***

A treia ediție Les Films de Cannes à Suceava este un proiect realizat de Asociaţia Creativ AS în asociere cu Municipiul Suceava și Consiliul Local Suceava, cu sprijinul Asociaţia Cinemascop și Radio AS.

 

Festivalul este prezentat de Orange România, partener de tradiție al evenimentului.

Mașina oficială a festivalului: Renault

Un proiect cultural finanțat de: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Centrul Naţional al Cinematografiei

Cu sprijinul: BRD - Groupe Société Générale, Catena

Parteneri: Air France, Institutul Cultural Român, Ambasada Franței și Institutul Francez din Bucureşti

Parteneri media: TVR, Radio România Cultural, Adevărul, Dilema Veche, OK! Magazine, Zile și Nopți, Agerpres, Senso TV, Tonica, Cinemagia, Ziare.com, Business24, Observator Cultural, Radio AS, Bucovina TV, TV Plus, Intermedia TV, Nest TV, Monitorul de Suceava, Obiectiv de Suceava, Crai Nou, News Bucovina.

Parteneri de comunicare: PiArt Vision. Parteneri de monitorizare: MediaTRUST.

Proiect realizat în asociere cu Municipiul Suceava și Consiliul Local Suceava.

Balkanik Festival – Home of World Music revine între 5 și 7 septembrie la Grădina Uranus: trei zile și trei nopți în care bucuria devine formă de rezistență
Muzică-Dans-Arte 09 Iulie 2025, 00:35

Balkanik Festival – Home of World Music revine între 5 și 7 septembrie la Grădina Uranus: trei zile și trei nopți în care bucuria devine formă de rezistență

  „ Joy is an act of resistance / Bucuria e o formă de rezistență” , scria poeta americană Toi Derricotte....

Balkanik Festival – Home of World Music revine între 5 și 7 septembrie la Grădina Uranus: trei zile și trei nopți în care bucuria devine formă de rezistență
Turneul Național „Orgile României” revine în 2025 cu o ediție susţinută de tinerii organişti Eduard şi Maria-Luisa Antal, intitulată „L'amour”
Muzică-Dans-Arte 08 Iulie 2025, 03:48

Turneul Național „Orgile României” revine în 2025 cu o ediție susţinută de tinerii organişti Eduard şi Maria-Luisa Antal, intitulată „L'amour”

În luna iulie 2025, organiștii Eduard și Maria-Luisa Antal  vor susține o etapă de vară a unei noi ediții a...

Turneul Național „Orgile României” revine în 2025 cu o ediție susţinută de tinerii organişti Eduard şi Maria-Luisa Antal, intitulată „L'amour”
Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi propuneri de evenimente vizuale, care se vor desfășura în săptămâna 7 - 13 iulie 2025
Muzică-Dans-Arte 08 Iulie 2025, 03:35

Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi propuneri de evenimente vizuale, care se vor desfășura în săptămâna 7 - 13 iulie 2025

Două evenimente vizuale sunt progamate pentru luni, 7 iulie: De la ora 17:00 va avea loc vernisajul expoziției personale de...

Uniunea Artiștilor Plastici din România face noi propuneri de evenimente vizuale, care se vor desfășura în săptămâna 7 - 13 iulie 2025
Cea de-a IX-a ediție a Festivalului Strada Armenească – 1, 2, 3 august la Grădina Botanică din București
Muzică-Dans-Arte 08 Iulie 2025, 03:15

Cea de-a IX-a ediție a Festivalului Strada Armenească – 1, 2, 3 august la Grădina Botanică din București

Festivalul Strada Armenească revine între 1 și 3 august 2025 în Grădina Botanică „Dimitrie...

Cea de-a IX-a ediție a Festivalului Strada Armenească – 1, 2, 3 august la Grădina Botanică din București
Sport, glam, comedie, invitați speciali și mult zen la Electric Castle. Lista activităților de zi pe domeniul Banffy
Muzică-Dans-Arte 07 Iulie 2025, 12:49

Sport, glam, comedie, invitați speciali și mult zen la Electric Castle. Lista activităților de zi pe domeniul Banffy

Zilele de festival se anunță pline de aventuri electrice la castel. Din 16 în 20 iulie, participanții la Electric...

Sport, glam, comedie, invitați speciali și mult zen la Electric Castle. Lista activităților de zi pe domeniul Banffy
Instalația „Susur” transformă râul Moașa într-un loc magic la Făgăraș Fest 2025
Muzică-Dans-Arte 07 Iulie 2025, 04:52

Instalația „Susur” transformă râul Moașa într-un loc magic la Făgăraș Fest 2025

Făgăraș Fest din acest an te provoacă la o experiență unică pe apă: instalația temporară „Susur”, creată de...

Instalația „Susur” transformă râul Moașa într-un loc magic la Făgăraș Fest 2025
A doua ediție a Salonului Internațional „Martha Bibescu” va avea loc între 8 și 28 iulie 2025, la Palatul Mogoșoaia
Muzică-Dans-Arte 07 Iulie 2025, 04:40

A doua ediție a Salonului Internațional „Martha Bibescu” va avea loc între 8 și 28 iulie 2025, la Palatul Mogoșoaia

Palatul Brâncovenesc de la Mogoșoaia își deschide porțile pentru o nouă atracție culturală – a doua...

A doua ediție a Salonului Internațional „Martha Bibescu” va avea loc între 8 și 28 iulie 2025, la Palatul Mogoșoaia
66 de teatre, opere și filarmonici, din 31 de județe, primesc finanțare de la Ministerul Dezvoltării
Muzică-Dans-Arte 05 Iulie 2025, 14:45

66 de teatre, opere și filarmonici, din 31 de județe, primesc finanțare de la Ministerul Dezvoltării

  Guvernul a aprobat alocarea a aproximativ  231,46 milioane lei  pentru  66 de instituții de spectacole...

66 de teatre, opere și filarmonici, din 31 de județe, primesc finanțare de la Ministerul Dezvoltării
Ascultă live

Ascultă live

03:30 - 05:00
Teatrul Național Radiofonic - Mari Spectacole (reluare)
Ascultă live Radio România Cultural
04:05 - 04:53
Contracronometru
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
04:00 - 05:00
Français 4
Ascultă live Radio România Internaţional 1
04:00 - 05:00
reluare: MAGAZIN RRI (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
04:00 - 05:00
Muzica Românilor
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
00:00 - 06:00
Transilvania by night
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
00:03 - 05:00
TAXI MUZICAL
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
04:30 - 06:00
Muzica generației tale
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru