Ascultă Radio România Cultural Live

Un spectaculos maraton de pian cu trei concerte interpretate în aceeași seară și două piane pe scenă, deschide Festivalul „Hoinar” 2021 pe 2 decembrie la Filarmonica din Brașov

28 Noiembrie 2021, 17:31

 

„Muzică clasică așa cum nu ați mai ascultat până acum, dedicată sută la sută regelui instrumentelor: pianul, în toate ipostazele sale, de la clasic, la modern și jazz” – este invitația pe care Festivalul Hoinar 2021 o lansează publicului între 2 și 14 decembrie, la Brașov și la București. Festivalul se deschide pe 2 decembrie, de la ora 19, la Filarmonica din Brașov, cu un spectaculos tur de forță ce include un concert pentru două piane în primă audiție românească.Biletele pentru concert  sunt puse în vânzare online pe www.bilet.ro, precum și la casieria Filarmonicii Brașov, prețul unui bilet fiind de 40 lei.

Joi seară, pe 2 decembrie, de la ora 19.00, pe scena Sălii Patria a Filarmonicii din Brașov vor urca doi dintre cei mai talentați pianiști de origine română aclamați internațional pentru a deschide ediția 2021 a Festivalului Hoinar. Daria Ioana Tudor – lector la celebra Universität der Künste din Berlin, cu o carieră internațională pe scenele din Germania, Austria sau Statele Unite ale Americii – și Florian Mitrea, profesor la renumita Academie Regală din Londra, aclamat pe scena legendarei Carnegie Hall din New York aduc publicului un maraton cu trei concerte pentru pian de Beethoven, Bartok și Liszt în aceeași seară, pe aceeași scenă! Sub bagheta dirijorului Daniel Enășescu și alături de Orchestra Simfonică a Filarmonicii din Brașov, muzica propune o călătorie La porțile viitorului”: ascultătorii sunt invitați să treacă de la un concert pentru pian la altul, pornind de la Beethoven, cel care a emancipat pianul ca instrument de anvergură, ajungând la Dublul concert deBartok, lucrare ce pune în parteneriat pentru prima dată în istorie doi pianiști, doi percuționiști, și o întreagă orchestră simfonică, și terminând cu Concertul în Mi bemol major de Liszt, piesă de avangardă care a revoluționat relația pian-orchestră și care împinge limitele tonalității la extreme, cu intensitate maximă.

Concertul dublu de Bartok pentru două piane, percuție și orchestră este cântat în România pentru prima dată. Celor 176 de clapte ale celor două piane, puse coadă în coadă, li se alătură o întreagă muniție de instrumente de percuție – timpani, tobă bas, gong, trianglu, xilofon, și multe altele. Împreună cu dirijorul și orchestra, se pornește o muzică total nemaiauzită, aproape cinematografică în capacitatea ei de a evoca imagini prin sunet!

Florian Mitrea, pianist

Programul complet

Concertul Nr.1 pentru pian și orchestră în Do Major de Ludwig van Beethoven –  solistă Daria Ioana Tudor (40 de minute)

Concert pentru două piane, percuție si orchestră de Bela Bartok – soliști pianiștii Daria Ioana Tudor și Florian Mitrea, și percuționiștii Ovidiu Nauncef și Gabriel Barani (30 de minute)

Concertul Nr 1. pentru pian si orchestră în Mi-bemol major, de Franz Liszt  (20 de minute)

Biletele pentru concertul care deschide Festivalul Hoinar 2021  sunt puse în vânzare online pe www.bilet.ro, precum și la casieria Filarmonicii Brașov, prețul unui bilet fiind de 40 lei.

O pianistă de primă clasă!” (Pascal Devoyon)

Despre Daria Ioana Tudor

 

Lector la celebra Universität der Künste Berlin, pianista de origine română Daria Ioana Tudor are o carieră internațională remarcabilă pe scenele din Europa și America. A participat la festivaluri din Finlanda, Germania și Austria precum Alpenarte - Schwarzenberg, Kissinger Sommer - Baden Kissingen,  Mozartfest - Würzburg, Festivalul Crescendo -Berlin. În luna iunie a anului 2019, a fost distinsă cu Premiul pentru cel mai bun tânăr artist, Enlight Prize, în cadrul Festivalului Art of the Piano – Cincinnati, SUA. A participat la prima ediție a Festivalului L’espritde joie (Radialsystem V - Berlin, aprilie 2017) interpretând, alături de Eric Schneider, la două piane, Visionde l’Amen de O. Messiaen. Printre colaborările sale se numără unele cu artiști precum: Zakhar Bron, Mihaela Martin, Hansjörg Schellenberger, Andrei Ioniță, Christel Lee, Florian Mitrea. A urmat masterclass-uri cu pianiști de renume ca Maria João Pires, Elisabeth Leonskaja și Leon Fleisher.

Unul dintre cei mai străluciți tineri pianiști ai momentului” (Martha Argerich)

Despre Florian Mitrea

Descris de Martha Argerich ca fiind „unul dintre cei mai străluciți tineri pianiști ai momentului”, Florian Mitrea este dublu-laureat la Concursurile Internaționale de Pian de la Glasgow 2017, Saint Priest 2017, Hamamatsu 2015, München ARD 2014 și câștigătorul Concursului de Pian al Royal Overseas League. Lista de distincții continuă cu premii la Harbin în China în 2018, Manchester și Verona 2016. De asemenea, în 2018, a câștigat Festivalul Internațional de Pian de la New York, premiu în virtutea căruia i-a fost acordat debutul la Carnegie Hall. În prezent este profesor în cadrul Facultății de Pian a Academiei Regale de Muzică din Londra, cât și la Școala Purcell pentru tineri muzicieni. Este invitat în mod regulat să susțină cursuri de măiestrie  la Tokyo și la București.

Laureat al Concursului Jeunesses Musicales

Despre Daniel Enășescu

 

Recomandat de maeștrii Cristian Mandeal și Neville Marriner și laureat la Concursul Jeunesses

Musicales 2010, dirijorul Daniel Enășescu a colaborat cu orchestre din România, Marea Britanie și Republica Cehă. Apreciat deopotriva de orchestre și public, a fost recomandat cu deosebita căldură de personalităţi ale lumii muzicale ca Jin Wang și Charles Olivieri Munroe, iar cu prilejul comemorării a 150 de ani de la naştereacompozitorului şi dirijorului Gustav Mahler, a fost invitat să dirijeze un concert în Republica Cehă.Este de asemenea foarte activ şi în alte domenii ale lumii muzicale – a prezentat concertele din cadrul stagiunii camerale dedicate tinerilor la filarmonica bucureşteană şi a colaborat frecvent cu echipa Festivalului şi Concursului Internaţional „George Enescu”. A contribuit decisiv în calitate de consultant artistic la dezvoltarea primului festival pascal din România – „Gloria Domini – Braşovul Pascal” (Braşov, 2017) În prezent, ocupă de asemenea funcţia de impresar artistic la filarmonica bucureşteană.

Evenimentele din cadrul Festivalului Hoinar 2021 vor continua până pe 14 decembrie la București, cu o piesă de teatru muzical sclipitoare pentru actriță și pianist, precum și cu un recital pentru pian susținut de Florian Mitrea alături de unul dintre cei mai promițători tineri pianiști români ai momentului: Nil Mladin. În încheierea festivalului, în zilele de 17 și 18 decembrie, Florian Mitrea va susține un curs de măiestrie ce cuprinde conferințe, lecții deschise de pian, și discuții cu artiștii festivalului. Cursul este organizat în parteneriat cu Colegiul Național de Muzică George Enescu  și se vor desfășura la Sala Mare a instituției.

Despre Festivalul Hoinar

Fondat de pianistul de origine română Florian Mitrea și organizat de Fundația Centrul Român de Muzică, Festivalul Hoinar reunește atât o componentă educativă, cât și o componentă festivalieră de concerte, recitaluri și spectacole unice în România, propunându-și să aducă în lumină nu doar un repertoriu de muzică clasică special, în interpretări originale, ci și unii dintre cei mai promițători artiști români ce desfășoară cariere internaționale, care merită descoperiți și de publicul din România.

 

Organizator: Fundația Centrul Român de Muzică

 

Parteneri: Filarmonica Brașov, Filarmonica „George Enescu”, ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București, Colegiul Național de Muzică George Enescu

Partener media: Radio România Muzical

 

De la videoclipuri la streaming: MTV închide cinci canale muzicale
Muzică-Dans-Arte 14 Octombrie 2025, 17:45

De la videoclipuri la streaming: MTV închide cinci canale muzicale

După mai bine de patru decenii în care a influențat modul în care oamenii ascultă muzica , MTV își va...

De la videoclipuri la streaming: MTV închide cinci canale muzicale
Maestrul Cristian Măcelaru, Cetățean de Onoare al Municipiului București
Muzică-Dans-Arte 14 Octombrie 2025, 14:53

Maestrul Cristian Măcelaru, Cetățean de Onoare al Municipiului București

Dirijorul Cristian Măcelaru , directorul artistic al Festivalului și Concursului Internațional „George Enescu”, a...

Maestrul Cristian Măcelaru, Cetățean de Onoare al Municipiului București
Muzeul ASTRA, laureat al European Heritage Awards / Europa Nostra 2025
Muzică-Dans-Arte 14 Octombrie 2025, 12:35

Muzeul ASTRA, laureat al European Heritage Awards / Europa Nostra 2025

Muzeul ASTRA din Sibiu a câștigat luni, 13 octombrie 2025, la Bruxelles, distincția  European Heritage Awards /...

Muzeul ASTRA, laureat al European Heritage Awards / Europa Nostra 2025
Un tur de forță artistică cu dirijorul Leo Hussain și violoncelistul Ștefan Cazacu pe scena Ateneului în concertele simfonice din 16 și 17 octombrie
Muzică-Dans-Arte 14 Octombrie 2025, 11:35

Un tur de forță artistică cu dirijorul Leo Hussain și violoncelistul Ștefan Cazacu pe scena Ateneului în concertele simfonice din 16 și 17 octombrie

Sub bagheta dirijorului său principal Leo Hussain, Filarmonica George Enescu îl va avea ca solist pe violoncelistul...

Un tur de forță artistică cu dirijorul Leo Hussain și violoncelistul Ștefan Cazacu pe scena Ateneului în concertele simfonice din 16 și 17 octombrie
The Cure și Twenty One Pilots, capete de afiș la Electric Castle 2026
Muzică-Dans-Arte 14 Octombrie 2025, 11:34

The Cure și Twenty One Pilots, capete de afiș la Electric Castle 2026

Electric Castle 2026 aduce vara viitoare pe scena de la Bonțida două nume uriașe: Twenty One Pilots și The Cure. Festivalul...

The Cure și Twenty One Pilots, capete de afiș la Electric Castle 2026
Avanpremieră ONE JAZZ FESTIVAL Baia Mare / 2025
Muzică-Dans-Arte 13 Octombrie 2025, 08:34

Avanpremieră ONE JAZZ FESTIVAL Baia Mare / 2025

Unul dintre festivalurile noastre de jazz ce înregistrează an de an o constantă creștere calitativă are loc în...

Avanpremieră ONE JAZZ FESTIVAL Baia Mare / 2025
„FNT 2025. Te privește!” – Festivalul Național de Teatru va avea loc în perioada 17 și 26 octombrie
Muzică-Dans-Arte 13 Octombrie 2025, 08:20

„FNT 2025. Te privește!” – Festivalul Național de Teatru va avea loc în perioada 17 și 26 octombrie

Cea de-a 35-a ediție a Festivalului Național de Teatru (FNT) se va desfășura anul acesta la București, între 17 și 26...

„FNT 2025. Te privește!” – Festivalul Național de Teatru va avea loc în perioada 17 și 26 octombrie
Gala Corneliu Coposu se va desfășura anul acesta, în mod simbolic, la Zalău, Bădăcin și Bobota în județul Sălaj
Muzică-Dans-Arte 12 Octombrie 2025, 06:00

Gala Corneliu Coposu se va desfășura anul acesta, în mod simbolic, la Zalău, Bădăcin și Bobota în județul Sălaj

Cea de-a VIII-a ediție a Galei Corneliu Coposu se va desfășura, în mod simbolic și sentimental, pe plaiurile sălăjene,...

Gala Corneliu Coposu se va desfășura anul acesta, în mod simbolic, la Zalău, Bădăcin și Bobota în județul Sălaj
Ascultă live

Ascultă live

18:00 - 18:30
Timpul prezent
Ascultă live Radio România Cultural
18:00 - 18:20
Radiojurnal
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
18:00 - 18:26
Đóńńęŕ˙ ďĺđĺäŕ÷ŕ 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
18:00 - 18:30
Radiojurnal
Ascultă live Radio România Internaţional 2
18:00 - 18:26
Óęđŕżíńüęŕ 1
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
17:10 - 19:00
FERMIER ÎN ROMÂNIA
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
15:05 - 19:00
Sens unic
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
18:05 - 19:00
CÂNTEC MÂNDRU POPULAR
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
16:03 - 18:45
Sens unic
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri