Tot aici poate fi văzută și copia faimosului
Codex Aureus, ”una dintre piesele de rezistență pentru ce înseamnă cultura mare și civilizația europeană”, după cum spune
Cristian Mladin, directorul Bibliotecii Batthyaneum, filiala din Alba Iulia a Bibliotecii Naționale a României (
https://albaiuliaqr.ro/biblioteca-batthyaneum/).
”Acest facsimil deluxe, aș putea spune că este cea mai spectaculoasă ediție scoasă după toate fragmentele Codicelui Carlingian, pe care noi îl numim Codex Aureus, sau Evangheliarul din Lorsch. E o ediție care a apărut în 330 de exemplare.Au mai fost scoase, cu acel prilej, încă 60 de volume fără coperți și încă 40 doar pentru arhive și nedestinate publicului larg. (...)
Este relevant pentru că este una dintre piesele de rezistență pentru ce înseamnă cultura mare și civilizația europeană. (...) Trebuia să fii rege sau regină să le poți achiziționa și nu le puteai, în prima instanță, decât comanda.Nu le puteai achiziționa de pe o piață pentru că nu era o asemenea piață neapărat, așa cum ne-o imaginăm noi în secolul IX.Și el, de când a fost creat și până astăzi, are același statut de manuscris prețios și valoros pentru că a venit dintr-o comandă imperială, într-un context aristocratic, dacă vrei.”