Ascultă Radio România Cultural Live

5-6 septembrie: Un nou weekend de teatru în aer liber la Festivalul „Bucureştii lui Caragiale”

01 Septembrie 2020, 12:17

Ȋn primul weekend al toamnei (5-6 septembrie) al Festivalului „Bucureştii lui Caragiale”Teatrul Excelsior, Teatrul Metropolis şi Teatrul Stela Popescu se alătură teatrelor participante cu poveşti clasice reinventate, spectacole realizate după texte originale, cu personaje fantastice, intrigi shakespeariene, momente de balet şi muzică interbelică interpretată live.

Ediţia din acest an a Festivalului „Bucureştii lui Caragiale” are motto-ul #SusţinemCulturaRO şi asigură scenei teatrale din Capitală, afectată de restricţiile generate de pandemia COVID-19, o platformă de desfăşurare a activităţii culturale. Profitând de sezonul estival, festivalul oferă bucureştenilor, pe parcursul a zece weekend-uri din perioada 18 iulie – 20 septembrie, acces gratuit la un program intensiv de spectacole de teatru care au fost adaptate scenei în aer liber din Parcul Cişmigiu, pentru a asigura consumul de cultură în condiţii de maximă siguranţă.

Weekendul 5-6 septembrie este cel de-al optulea weekend de festival şi prezintă, în Parcul Cişmigiu, o adaptare premiată după Shakespeare, un spectacol despre Bucureştiul interbelic şi spectacole de matineudestinate celor mici.

Sâmbătă, 5 septembrie, de la ora 10:00, Teatrul Excelsior aduce, pe scena din Parcul Cişmigiu, spectacolul pentru copii „Cei trei purceluşi”. Clasica poveste scrisă în 1843 a fost regândită pentru micii spectatori ai zilelor noastre. Spectacolul Teatrului Excelsior este regizat de Stelian Milu, care şi urcă pe scenă alături de actorii Tudor Pârvu, Mihaela Coveşeanu, Silvana Ionescu, Ciprian Cojenel, Stelian Milu.

Spectacolul programat iniţial pentru seara zilei de 5 septembrie, „Lucruri pe care le ştiu ca fiind adevărate” al Teatrului Arte dell’Anima, a fost înlocuit cu spectacolul Teatrului Metropolis, „A douăsprezecea noapte”, o adaptare premiată după Shakespeare. Inclus în selecţia Festivalului Internaţional de Teatru Sibiu şi a Festivalului Naţional de teatru în 2016 şi câştigător al premiului Secţiunii Teatru la Gala Premiilor Matei Brâncoveanu 2015, spectacolul „A douăsprezecea noapte” se joacă la „Bucureştii lui Caragiale” sâmbătă, 5 septembrie, de la ora 19:00. Realizat după celebra piesă a lui Shakespeare cu acelaşi nume, spectacolul este regizat de Victor Ioan Frunză, produs de Teatrul Metropolis şi jucat de actorii: Corina Moise, Alexandru Pavel, George Costin, Nicoleta Hâncu, Adrian Nicolae, Sorin Miron, Andrei Huţuleac, Andreea Grămoşteanu, Alin Florea, Codrin Boldea, Matei Arvunescu, Carol Ionescu, Sorin Flutur, FlaviusCălin, Tudor Cucu Dumitrescu, Voicu Aaniţei, Matei Arvunescu, Andrei Redinciuc, Ştefan Mohor, Paul Radu.

Duminică, 6 septembrie, este ziua în care Teatrul Stela Popescu prezintă la „Bucureştii lui Caragiale” spectacolul pentru copii „Lampio şi grăuntele de lumină” şi un spectacol inspirat de Bucureştiul interbelic, „Femeia, eterna poveste”.

Un spectacol realizat după un text original semnat de Victoria Pătraşcu, „Lampio şi grăuntele de lumină” prezintă duminică, 6 septembrie, de la ora 10.00, o poveste plină de sensibilitate, o poveste despre curaj şi transformare, regizată de Tony Adam şi interpretată de actorii Alexandru Ivănoiu, Ștefania Dumitru, Tudor Cucu Dumitrescu, Irina Cărămizaru, Andrei Dogaru, Alexandru Obretin, Cosmin Vasile, Cristina Marin Neagu, Silvia Maurițiu, Alexandra Dogaru, Lisa Schieb.

O seară muzicală, cu melodii celebre interpretate live şi o coregrafie pe măsură este programată la „Bucureştii lui Caragiale” duminică, 6 septembrie, de la ora 20.00, când publicul poate vedea, în Parcul Cişmigiu, spectacol despre Bucureștiul interbelic „Femeia, eterna poveste”. Spectacolul regizat de Attila Vizauer este inspirat de povești adevărate, personaje reale şi locuri adevărate reprezentative pentru viaţa mondenă bucureşteană de la început de secol XX. Spectacolul face parte din repertoriul Teatrului Stela Popescu şi îi are în distribuţie pe actorii: Ana Maria Ivan, Cristian Neacșu, Sandu Aurel Sorin, precum şi soliştii vocali Crina Matei şi Daniel Filipescu.

Festivalul „Bucureştii lui Caragiale” #8 continuă, în Parcul Cişmigiu, cu noi spectacole de teatru în weekend-urile 12-13 septembrie, 19-20 septembrie. Din repertoriul ediţiei 2020, fac parte spectacole-concert, un spectacol de teatru-dans contemporan, spectacole-balet şi concerte educative, comedii, spectacole pentru copii şi producţii independente.

Programul Festivalului Bucureștii lui Caragiale – ediția a VIII-a este disponibil pe www.arcub.ro.

Desfășurarea evenimentului, în perioada 18 iulie – 20 septembrie, implică respectarea tuturor măsurilor de siguranță pentru prevenirea contaminării cu noul coronavirus SARS-CoV-2 aşa cum au fost aprobate prin ORDINUL nr. 2.941/1.120/2020, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 531 din 19 iunie 2020.

REZERVĂRI

Accesul la spectacole se face pe bază de rezervare online pe www.arcub.ro și www.entertix.ro.

Rezervările sunt disponibile în grupuri de 2 sau 3 locuri. Locurile pot fi rezervate cu două săptămâni înainte de fiecare spectacol.

Spațiul dedicat Festivalului este împărţit în două zone de vizionare a spectacolelor:

  • SCENĂ: în zona scenei sunt amplasate 225 de locuri;
  • ECRAN: în faţa unui ecran de mari dimensiuni sunt amplasate 120 de locuri ce permit spectatorilor să urmărească transmisia live a spectacolului de la scenă.

Cele două spații sunt delimitate de garduri. Trecerea dintr-un spațiu în celălalt nu este permisă.

Despre Bucureştii lui Caragiale

Festivalul „Bucureștii lui Caragiale” a fost inițiat în anul 2012, cu ocazia celebrării a 100 de ani de la moartea celebrului dramaturg. Festivalul a fost inspirat de manifestarea „D-ale Bucureştilor, carnaval la 1900” din Capitală, care a recreat atmosfera Micului Paris începând cu anul 1993 şi, ulterior, după o pauză de câţiva ani, în 2008, la Curtea Veche a Palatului Voievodal. Creat pentru a aduce opera caragialiană cât mai aproape de publicul bucureștean, festivalul în forma actuală, „Bucureştii lui Caragiale”, s-a desfăşurat, pe rând, în Centrul Istoric al Capitalei, în Parcul Izvor şi, începând din anul 2017, este găzduit de cea mai veche grădină a Capitalei, Parcul Cişmigiu. În contextul actual, festivalul „Bucureştii lui Caragiale” are scopul de a asigura continuitatea operatorilor culturali şi de a încuraja consumul cultural la nivel local.

Detalii pe www.arcub.ro

Urmăriți-ne pe pagina oficială de Facebook a Festivalului Bucureștii lui Caragiale și pe pagina de Facebook ARCUB.

ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti cultivă identitatea culturală a Capitalei din 1996. Proiectele inițiate și desfășurate de ARCUB în anii de activitate au contribuit la diversificarea vieții culturale a orașului, precum și la înscrierea acestuia în rândul marilor capitale ale lumii.

ARCUB este organizatorul Festivalului internațional al luminii – Spotlight, Festivalului Internaţional de Teatru de Stradă – B-FIT in the Street! și, al singurului festival internaţional de jazz din Capitală, Bucharest Jazz Festival.

Regizorul Gavriil Pinte: „Textele lui Sofocle sunt surse de o continuă actualitate”
Teatru și film 22 Octombrie 2025, 18:36

Regizorul Gavriil Pinte: „Textele lui Sofocle sunt surse de o continuă actualitate”

Într-o lume grăbită, în care totul pare să se consume la viteza unei notificări, regizorul  Gavriil Pinte...

Regizorul Gavriil Pinte: „Textele lui Sofocle sunt surse de o continuă actualitate”
A murit Helmut Stürmer, scenograf român de teatru și film, personalitate marcantă a scenografiei internaționale
Teatru și film 22 Octombrie 2025, 10:16

A murit Helmut Stürmer, scenograf român de teatru și film, personalitate marcantă a scenografiei internaționale

“Mă simt acasă acolo unde simt că am rost sau unde simt că am prieteni.” - Helmut Stürmer Helmut...

A murit Helmut Stürmer, scenograf român de teatru și film, personalitate marcantă a scenografiei internaționale
„Trei femei înalte” de Edward Albee –  Premieră oficială la Teatrul Mic
Teatru și film 20 Octombrie 2025, 12:27

„Trei femei înalte” de Edward Albee – Premieră oficială la Teatrul Mic

Teatrul Mic prezintă premiera oficială a spectacolului TREI FEMEI ÎNALTE de Edward Albee, traducerea Mihai Smarandache...

„Trei femei înalte” de Edward Albee – Premieră oficială la Teatrul Mic
🎧 Trilogia Labdacizilor de Sofocle – trei premiere radiofonice și o audiție specială în cadrul Festivalului Național de Teatru
Teatru și film 17 Octombrie 2025, 15:40

🎧 Trilogia Labdacizilor de Sofocle – trei premiere radiofonice și o audiție specială în cadrul Festivalului Național de Teatru

Teatrul Național Radiofonic aduce în fața publicului o experiență sonoră spectaculoasă: „Trilogia...

🎧 Trilogia Labdacizilor de Sofocle – trei premiere radiofonice și o audiție specială în cadrul Festivalului Național de Teatru
Modulul „Focus: Radu Afrim” în Festivalul Național de Teatru (FNT35)
Teatru și film 16 Octombrie 2025, 16:25

Modulul „Focus: Radu Afrim” în Festivalul Național de Teatru (FNT35)

Programul ediției 2025 a Festivalului Național de Teatru , desfășurat la București în perioada 17-26 octombrie ,...

Modulul „Focus: Radu Afrim” în Festivalul Național de Teatru (FNT35)
Teatrul Stela Popescu în FNT 2025, pe 17 octombrie, cu „Moarte la Teatrul de Revistă”
Teatru și film 15 Octombrie 2025, 17:55

Teatrul Stela Popescu în FNT 2025, pe 17 octombrie, cu „Moarte la Teatrul de Revistă”

Teatrul Stela Popescu este inclus în selecţia oficială a Festivalului Naţional de Teatru – ediţia a 35-a cu...

Teatrul Stela Popescu în FNT 2025, pe 17 octombrie, cu „Moarte la Teatrul de Revistă”
Matei Vișniec: „Teatrul este un spațiu care creează punți între oameni. Dacă politica ne dezbină, teatrul ar trebui să fie locul unde venim în familie, unde respirăm altfel și discutăm altfel despre lume”
Teatru și film 15 Octombrie 2025, 13:25

Matei Vișniec: „Teatrul este un spațiu care creează punți între oameni. Dacă politica ne dezbină, teatrul ar trebui să fie locul unde venim în familie, unde respirăm altfel și discutăm altfel despre lume”

Dramaturgul, poetul și jurnalistul Matei Vișniec revine în România cu o dublă aniversare: 10 ani de existență a...

Matei Vișniec: „Teatrul este un spațiu care creează punți între oameni. Dacă politica ne dezbină, teatrul ar trebui să fie locul unde venim în familie, unde respirăm altfel și discutăm altfel despre lume”
Teatrul Național Radiofonic, prezent la FNT 2025 cu spectacole, audiții și dialoguri despre teatrul audio
Teatru și film 14 Octombrie 2025, 21:48

Teatrul Național Radiofonic, prezent la FNT 2025 cu spectacole, audiții și dialoguri despre teatrul audio

Teatrul Național Radiofonic (TNR) participă la cea de-a 35-a ediție a Festivalului Național de Teatru, desfășurată...

Teatrul Național Radiofonic, prezent la FNT 2025 cu spectacole, audiții și dialoguri despre teatrul audio
Ascultă live

Ascultă live

21:00 - 21:10
Povestea de seară
Ascultă live Radio România Cultural
21:00 - 21:05
Ştiri
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
21:00 - 22:00
Deutsch 3
Ascultă live Radio România Internaţional 1
21:00 - 22:00
RRI, o voce pentru lumea românească (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
21:00 - 21:26
Italiano 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
20:10 - 22:00
DEDICAȚII MUZICALE
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
21:00 - 23:00
iSport
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
21:00 - 21:03
Știri
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
21:00 - 22:00
Emisiune în lb. sârbă
Ascultă live Radio România Timișoara FM
21:00 - 21:03
Știri
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri