Ascultă Radio România Cultural Live

Festivalul Filmului European revine pe marile ecrane

04 Mai 2022, 14:16

În 2022, Festivalul Filmului European revine acolo unde îi este locul: în cinematografe. Festivalul se desfășoară în București și Timișoara, între 5-11 mai. Ediția cu numărul 26 propune un program generos, cu 31 de lungmetraje, dintre care 21 vor fi proiectate în premieră națională. O parte dintre acestea vor fi însoțite de întâlniri și dezbateri cu cineaști, dar și de evenimente speciale care celebrează Ziua Europei, obiective și valori europene: pacea, solidaritatea, demnitatea umană, diversitatea și multiculturalitatea.

Eveniment tradițional de marcare a Zilei Europei, 9 mai, Festivalul Filmului European a devenit, în istoria sa de peste un sfert de veac, un adevărat reper pentru viața culturală românească. Important moment de diplomație culturală, Festivalul este un prilej de afirmare a țelurilor în care credem și pe care le apărăm împreună în Europa: libertatea, drepturile omului și democrația. Evenimentul nu ar fi posibil fără sprijinul Reprezentanței Comisiei Europene în România și al ambasadelor și institutelor culturale partenere în EUNIC România, prin a căror contribuție, selecția pregătită de ICR câștigă în varietate și calitate”,  a declarat Liviu Jicman, Președintele Institutului Cultural Român.

La București, 26.FFE se desfășoară în cinematografele Elvire Popesco și Cinemateca Eforie. Festivalul va debuta pe 5 mai, la Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României cu proiecția filmului Rhino (Носоріг), realizat de regizorul ucrainean Oleg Sentsov, cineast-simbol al rezistenței naționale și apărător înarmat al Kievului asediat. Filmul a fost selecționat anul trecut în secțiunea Orizzonti la Festivalul de film de la Veneția și de atunci a fost prezent în multe festivaluri din întreaga lume.

26.FFE se va încheia, în oglindă, cu distopia aceluiași Oleg Sentsov – Numere (Номери / Numbers), regizată de la distanță, în 2020, din spatele gratiilor, cu ajutorul colaboratorului său, Akhtem Seitablayev.

Ediția din Timișoara va fi marcată prin organizarea unui eveniment de gală pe 10 mai, la Cinema Victoria, proaspăt reabilitat, unde va avea loc proiecția filmului Numbers a regizorului Oleg Sentsov.

Dincolo de titlurile, unele dintre ele cât se poate de recente, care au atras atenția la Cannes, Berlin, Veneția, Locarno, Rotterdam sau Karlovy Vary, ceea ce face ca această ediție să fie unică este prezența Ucrainei printre țările reprezentate în festival, cu nu mai puțin de 7 producții. Nu lipsesc nici filmele-eveniment, semnate de nume mari ale cinematografiei mondiale precum Paolo Taviani, Christoffer Boe sau frații D’Innocenzo. De asemenea, reluăm tradiția ambasadorilor festivalului. Anul acestea, rolul îi revine regizoarei Monica Stan, prezentă în programul 26.FFE cu Imaculat, laureat cu 3 premii importante la Festivalul de film de la Veneția. În spotul festivalului, îi veți recunoaște pe Ada Condeescu, Irina Margareta Nistor și Tudor Giurgiu”, a precizat Cătălin Olaru, directorul artistic al Festivalului Filmului European, ediția 2022.

Programul complet al proiecțiilor este disponibil în anexă.

Spotul acestei ediții a FFE și alte detalii pot fi găsite aici: www.ffe.ro.

Biletele pentru filmele proiectate la cinematografe pot fi achiziționate de la casele de bilete ale acestora, sau online, de pe platforma Eventbook.

***

Festivalul Filmului European este organizat de Institutul Cultural Român, cu sprijinul Reprezentanței Comisiei Europene, sub egida EUNIC România, în parteneriat cu ambasadele, centrele și institutele culturale ale ţărilor europene.

Parteneri media: 4arte, aarc, Agerpres, Cărturești, Cinefan, Citatepedia, BookHUB, CineGhid, City Femme, Film Menu, Liternet, Metropotam, Munteanu, MovieNews, Orizonturi culturale italo-române, The Institute, Zile și nopți

ANEXĂ: Programul FFE în București: 5 – 11 mai

Joi, 5 mai

Gala de deschidere a 26.FFE

Sala Auditorium – Muzeul Național de Artă al României

19:00 Rhino / Носоріг – r: Oleg Sentsov / Ucraina / 2021 / 101’

Cinema Elvire Popesco

20:00 Domnul Jones / Obywatel Jones / Mr. Jones – r: Agnieszka Holland / Polonia, Marea Britanie, Ucraina / 2019 / 119’

Cinemateca Eforie

20:00 Ocupație sau eliberare /Второто освобождение / Occupation or Liberation– r:Svetoslav Ovcharov / Bulgaria/ 2021 / 60’ (doc.)

VINERI 6 MAI

Cinema Elvire Popesco

18:30 Ultimii austrieci/ Die letzten Österreicher / The last Austrians – r: Lukas Pitscheider / Austria, Ucraina / 2020 / 85’ (doc.)

20:30 Gustul foamei / Smagen af sult / A Taste of Hungerr: Christoffer Boe / Danemarca, Suedia / 2021 / 104’

Cinemateca Eforie

18:00 Aalto/ Aalto: Architect of Emotions – r: Virpi Suutari / Finlanda / 2020 / 103’ (doc.)

20:00 Atlasul păsărilor / Atlas ptáků / Bird Atlas – r: Olmo Omerzu / Cehia, Slovenia, Slovacia / 2021/ 92’

SÂMBĂTĂ 7 MAI

Cinema Elvire Popesco

16:00 Stop-Zemlia* /Стоп-Земляr: Kateryna Gornostai / Ucraina / 2021 / 122’ (Q&A)

19:00 Despre frații noștri răniți / De nos frères blessés / Faithful – r: Hélier Cisterne / Franţa, Belgia / 2021 / 95’

21:00 Spiritul sacru / Espíritu sagrado / The Sacred Spirit– r: Chema García Ibarra / Spania, Franța, Turcia / 2021 / 97’

Cinemateca Eforie

13:45 Eftihia – Angelos Frantzis / Grecia / 2019 / 123’

16:00 Problema de a fi viu / The Trouble with Being Born – r: Sandra Wollner / Austria, Germania / 2020 / 94’

18:00 America Latină / America Latina – r: Damiano & Fabio D'Innocenzo / Italia, Franța / 2021 / 90’

20:00 Broadway – r:Christos Massalas / Grecia, Franța, România / 2022 / 97’

DUMINICĂ 8 MAI

Cinema Elvire Popesco

16:00 Haita noastră / Külön falka / Wild roots – r: Kis Hajni / Ungaria / 2021 / 98’

18:30 Cocon / Kokon / Cocoon – r:Leonie Krippendorff/ Germania / 2020 / 99’

20:30 Leonora addio – r: Paolo Taviani / Italia / 2022 / 90’

Cinemateca Eforie

15:30 Sonata – r: Bartosz Blaschke / Polonia / 2021 / 118’

17:45 Mi se rupe / Rien à foutre / Zero fucks givenr: Emmanuel Marre, Julie Lecoustre / Belgia, Franța / 2021 / 110’

20:00 Pământul fiilor / La terra dei figli / The Land of the Sons– r:Claudio Cupellini / Italia, Franța / 2021 / 120’

LUNI 9 MAI

Cinema Elvire Popesco

18:00 În orice clipă / Ensilumi / Any Day Now – r: Hamy Ramezan / Finlanda / 2020 / 82’

20:00 Imaculat* / Immaculate – r: Monica Stan, George Chiper-Lillemark / România / 2021 / 114’ (Q&A)

Cinemateca Eforie

18:00 Nanu Tudor / My Uncle Tudor – r: Olga Lucovnicova / Belgia, Portugalia, Ungaria, Moldova / 2019 / 21’ (doc.)

Grădina Sovietică / The Soviet Garden – r: Dragoș Turea / România / 2019 / 76’ (doc.)

20:00 Raportul de la Auschwitz / Správa / The Auschwitz Report – r: Peter Bebjak / Slovacia, Cehia, Polonia, Germania / 2021 / 96’

MARȚI 10 MAI

Cinema Elvire Popesco

18:30 Sabaya – r:Hogir Hirori / Suedia / 2021 / 91’ (doc.)

20:30 În adâncul pădurii*/ Le coeur noir des forets / Dark Heart of the Forestr: Serge Mirzabekiantz / Belgia, Franța / 2021 / 104’ (Q&A)

Cinemateca Eforie

18:30 Războaie interioare / Inner Wars – r: Masha Kondakova / Ucraina, Franța / 2020 / 68’ (doc.)

20:00 Adăpostul / Foscadh / Shelter – r: Seán Breathnach / Irlanda / 2021 / 93’

MIERCURI 11 MAI

Cinema Elvire Popesco

18:30 Grămezi de moloz / Terykony / Boney Piles – r: Taras Tomenko / Ucraina / 2022 / 80’ (doc.)

20:30 Partenonul / Partenonas / Parthenon – r: Mantas Kvedaravicius / Lituania, Ucraina, Franța / 2019 / 119’

Cinemateca Eforie

18:00 Doar o dată / Solo una vez / Just One Time – r: Guillermo Ríos Bordón / Spania / 2021 / 80’

20:00 Numere/ Номери / Numbers – r: Oleg Sentsov / Ucraina, Polonia, Cehia, Franța / 2020 / 104’

*Proiecție în prezența invitaților speciali (Q&A)

Teatrul Național Radiofonic contestă nominalizările în domeniu la Gala UNITER
Teatru și film 04 Martie 2024, 14:03

Teatrul Național Radiofonic contestă nominalizările în domeniu la Gala UNITER

"Niciodată, în toată istoria sa de 100 de ani, și nicăieri în lume, teatrul radiofonic nu a fost echivalat cu o simplă citire...

Teatrul Național Radiofonic contestă nominalizările în domeniu la Gala UNITER
Succes de răsunet cu spectacolul ...Escu de Tudor Muşatescu – pe 2 şi 3 martie la Chişinău
Teatru și film 04 Martie 2024, 13:42

Succes de răsunet cu spectacolul ...Escu de Tudor Muşatescu – pe 2 şi 3 martie la Chişinău

Spectacolul  ...Escu  de Tudor Muşatescu, a fost prezentat în premieră la Chişinău pe 2 şi 3 martie ca parte...

Succes de răsunet cu spectacolul ...Escu de Tudor Muşatescu – pe 2 şi 3 martie la Chişinău
Ruxandra Donose - explozivă, seducătoare, excepțională, pe scena Operei din București, în Carmen de Bizet, la început de martie
Teatru și film 04 Martie 2024, 13:12

Ruxandra Donose - explozivă, seducătoare, excepțională, pe scena Operei din București, în Carmen de Bizet, la început de martie

Primăvara a început la București cu două reprezentații eveniment ale spectacolului Carmen de Bizet, la Opera Națională,...

Ruxandra Donose - explozivă, seducătoare, excepțională, pe scena Operei din București, în Carmen de Bizet, la început de martie
Ilie Năstase superstar: cariera și viața tenismenului român, subiectul documentarului NASTY
Teatru și film 04 Martie 2024, 10:36

Ilie Năstase superstar: cariera și viața tenismenului român, subiectul documentarului NASTY

„Băiatul rău al sportului”, „magnific”, „fermecător”, „temperamental”,...

Ilie Năstase superstar: cariera și viața tenismenului român, subiectul documentarului NASTY
ADRENALINĂ  - un spectacol ce explorează tema adicției contemporane în diferite forme și cultura pop recentă - la Teatrul EXCELSIOR din București
Teatru și film 04 Martie 2024, 01:46

ADRENALINĂ - un spectacol ce explorează tema adicției contemporane în diferite forme și cultura pop recentă - la Teatrul EXCELSIOR din București

Teatrul EXCELSIOR - singurul teatru din București dedicat adolescenților și tinerilor adulți – anunță premiera...

ADRENALINĂ - un spectacol ce explorează tema adicției contemporane în diferite forme și cultura pop recentă - la Teatrul EXCELSIOR din București
Primăvară de basm la TIC: „Luna lui Ion Creangă – Povești și Amintiri din copilărie“ revine cu ediția a doua
Teatru și film 02 Martie 2024, 05:23

Primăvară de basm la TIC: „Luna lui Ion Creangă – Povești și Amintiri din copilărie“ revine cu ediția a doua

Evenimentul dedicat celui mai iubit dintre povestitorii noștri continuă cu o nouă ediție la Teatrul Ion Creangă. Inițiat anul...

Primăvară de basm la TIC: „Luna lui Ion Creangă – Povești și Amintiri din copilărie“ revine cu ediția a doua
Cinema feminin din Spania și America Latină,  în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Teatru și film 29 Februarie 2024, 16:27

Cinema feminin din Spania și America Latină, în luna martie, la Institutul Cervantes din București

Și în acest an, luna femeii este sărbătorită la Institutul Cervantes cu o serie de filme care aduc în atenția...

Cinema feminin din Spania și America Latină, în luna martie, la Institutul Cervantes din București
Karpatenflecken de Thomas Perle - Spectacol de teatru radiofonic | PODCAST
Teatru și film 29 Februarie 2024, 15:23

Karpatenflecken de Thomas Perle - Spectacol de teatru radiofonic | PODCAST

În luna martie, spectacolul  Karpatenflecken de Thomas Perle, produs de Radio T ârgu- Mureș,...

Karpatenflecken de Thomas Perle - Spectacol de teatru radiofonic | PODCAST
Ascultă live

Ascultă live

14:00 - 15:00
Ştiinţa 360
Ascultă live Radio România Cultural
14:05 - 15:00
REPORTERII ACTUALITATII
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
Acum live
Radio România Internaţional 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
Acum live
Radio România Internaţional 2
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
14:30 - 15:00
TEATRU SCURT
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
11:03 - 15:00
Pulsul zilei
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța AM
Ascultă live Radio România Constanța AM
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru