Ascultă Radio România Cultural Live

FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, ediţia a 26-a - Programul zilei a V-a

25 Octombrie 2016, 17:28

Serile de mijloc ale unui festival sunt întotdeauna cele mai bogate în spectacole, iar această a 26-a ediţie a Festivalului Naţional de Teatru nu face excepţie:

Nouă reprezentaţii sunt programate în cea de-a cincea seară FNT, jucate de trupe de actori venite din Cluj, Sibiu, Timişoara, Bucureşti şi din Paris-Franţa. Spectacolele de teatru invitate poartă amprenta regizorală a unor artişti precum László Bocsárdi, Gianina Cărbunariu, Mariana Cămărăşan, Andreea şi Andrei Grosu, Cristi Juncu, Mihai Lungeanu, sau Silviu Purcărete; iar spectacolele care au în centru dansul sunt semnate de nume sonore ale scenei internationale: Carolyn Carlson şi Pál Frenak.

Pe Carolyn Carlson, această „pionieră a coregrafiei europene” (Le Monde) care a influenţat major percepţia asupra spectacolului de dans în ultimii 50 de ani, o vom putea vedea evoluând ea însăşi pe scenă, într-unul dintre cele trei „poeme vizuale” care formează spectacolul „Short Stories” – unul din momentele de graţie ale Festivalului. Tot astăzi debutează la Palatul Universul din Capitală şi Masterclass-ul susţinut de celebra artistă, dedicat actorilor-dansatori, coregrafilor şi balerinilor din România.

Programul zilei vă îndeamnă şi la două evenimente de lansare de carte de teatru în FNT, precum şi la audiţiile on-air de teatru radiofonic difuzate pe frecventele Radio România Cultural.

Nu uitaţi de seria de Interviuri în FNT difuzate zilnic de Adevărul Live, unde astăzi îi puteţi urmări pe Helmut Stürmer, Ion Rizea şi Constantin Chiriac.

Iată programul orar al evenimentelor ce se vor desfăşura în cea de-a treia zi a Festivalului Naţional de Teatru:

Marţi, 25 octombrie

LANSARE DE CARTE

16.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor

Marginalii lui Cehov de Călin Ciobotari

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”

17.00 ARCUB Gabroveni, Sala Arcelor

Eugen Ionescu / Eugène Ionesco. De la teatrul suprarealist la teatrul postdramatic

de Alina Gabriela Mihalache

Editura Muzeului Literaturii Române

SPECTACOLE

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Mare

Iulius Caesar de William Shakespeare

Regia: Silviu Purcărete

Scenografia: Dragoş Buhagiar

Produs de: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 20 min cu pauză

Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Atelier

Băiatul din Brooklyn de Donald Margulies

Regia: Cristi Juncu

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul Evreiesc de Stat, Bucureşti

Durata: 2h 20 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

18.00 Teatrul Bulandra, Sala „Toma Caragiu”

Oameni obişnuiţi un spectacol de Gianina Cărbunariu

Regia: Gianina Cărbunariu

Scenografia şi video: Mihai Păcurar

Produs de: Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 12 ani

 

18.00 Teatrul Nottara, Sala „George Constantin”

Trei nopţi cu Madox de Matei Vişniec

Regia: Mihai Lungeanu

Scenografia: Luana Drăgoiescu

Produs de: Teatrul „Nottara”, Bucureşti

Durata: 1h 40 min fără pauză

18.00 Teatrul Metropolis, Sala Amfiteatru

Efectul razelor gamma asupra crăiţelor lunatice de Paul Zindel

Regia: Mariana Cămărăşan

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul Metropolis, Bucureşti

Durata: 2h fără pauză

Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

 

19.00 Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”

Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek

Regia: László Bocsárdi

Decorul: József Bartha, Costumele: Zsuzsanna Kiss

Produs de: Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca

Durata: 2h 45 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Studio

Scurte povestiri (Imersiune, Ardere, Li)

Coregrafia şi interpretarea: Carolyn Carlson

Muzica originală: Nicolas de Zorzi, Meredith Monk, Aleksi Aubry-Carlson

Produs de: Centre Chorégraphique National Roubaix Nord-Pas de Calais, în parteneriat cu Théâtre National de Chaillot & Carolyn Carlson Company

Durata: 1h 20 min fără pauză

Spectacol de dans

21.00 Teatrul UNTEATRU

The Sunset Limited de Cormac McCarthy

Regia: Andreea şi Andrei Grosu

Scenografia: Vladimir Turturică

Produs de: Teatrul UNTEATRU

Durata: 1h 40 min fără pauză

Spectacol cu traducere în limba engleză

22.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti, Sala Pictură

Prin vis, scenariul de Varga Mátyás

Regia, spaţiul scenografic, costumele şi coregrafia: Pál Frenak

Produs de: Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” Timişoara

Durata: 1h fără pauză

Spectacol de dans

Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC

20.00 Radio România Cultural

Liliom de Ferenc Molnar

Adaptarea şi regia artistică: Elena Negreanu

22.30 Radio România Cultural

Teatru serial

A douăsprezecea noapte de William Shakespeare

Regia artistică: Titel Constantinescu

Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic

Vă aşteptăm în Festival !

„Cine nu e gata” - un nou film românesc independent la Piața de Film a Festivalului de la Cannes
Teatru și film 17 Mai 2024, 17:20

„Cine nu e gata” - un nou film românesc independent la Piața de Film a Festivalului de la Cannes

CINE NU E GATA, noul lungmetraj în regia lui Florian Anghel, bazat pe romanul omonim scris de Iulia Nani, reprezintă un...

„Cine nu e gata” - un nou film românesc independent la Piața de Film a Festivalului de la Cannes
TIFF.23 anunță cele două competiții internaționale
Teatru și film 16 Mai 2024, 12:00

TIFF.23 anunță cele două competiții internaționale

Cluj-Napoca, 16 mai 2024 . Cineaști aflați la primul sau al doilea lungmetraj din carieră concurează pentru trofeele...

TIFF.23 anunță cele două competiții internaționale
CINEPOLITICA: Proiecții de documentare și lungmetraje pe teme politice
Teatru și film 14 Mai 2024, 20:05

CINEPOLITICA: Proiecții de documentare și lungmetraje pe teme politice

Seria CINEPOLITICA revine la București, în perioada 16-19 mai , la Cinema Muzeul Țăranului , cu șapte proiecții de...

CINEPOLITICA: Proiecții de documentare și lungmetraje pe teme politice
RETRO UNATC - Filme realizate de studenți în perioada 1993-1995
Teatru și film 13 Mai 2024, 13:24

RETRO UNATC - Filme realizate de studenți în perioada 1993-1995

Centrul de Pedagogie și Studiul Imaginii „Sorin Botoșeneanu” din UNATC „I.L. Caragiale” prezintă...

RETRO UNATC - Filme realizate de studenți în perioada 1993-1995
Producțiile independente de operă ale Asociației Nirmal Art invitate la Summitul Muzical European de la Sibiu
Teatru și film 13 Mai 2024, 08:46

Producțiile independente de operă ale Asociației Nirmal Art invitate la Summitul Muzical European de la Sibiu

Aflat la cea de a V-a ediție, Summitul Muzical European este un eveniment cultural major organizat de Filarmonica de Stat...

Producțiile independente de operă ale Asociației Nirmal Art invitate la Summitul Muzical European de la Sibiu
...Escu de Tudor Mușatescu cu Pavel Bartoş în rolul principal, pe 16 mai, la Teatrul Stela Popescu
Teatru și film 12 Mai 2024, 04:00

...Escu de Tudor Mușatescu cu Pavel Bartoş în rolul principal, pe 16 mai, la Teatrul Stela Popescu

Pe 16 mai, Pavel Bartoş  va putea fi văzut în rolul titular din recenta premieră cu  ...Escu ...

...Escu de Tudor Mușatescu cu Pavel Bartoş în rolul principal, pe 16 mai, la Teatrul Stela Popescu
Cinema și fine dining: Film Food la TIFF.23
Teatru și film 11 Mai 2024, 05:33

Cinema și fine dining: Film Food la TIFF.23

Deseori, mâncarea înseamnă mai mult decât ce vedem în farfurie. Gastronomia poate să reflecte...

Cinema și fine dining: Film Food la TIFF.23
Festivalul „Serile Filmului Românesc” (SFR) - Competiția națională de scurtmetraje românești S’Curte
Teatru și film 10 Mai 2024, 14:15

Festivalul „Serile Filmului Românesc” (SFR) - Competiția națională de scurtmetraje românești S’Curte

În cadrul festivalului Serile Filmului Românesc (SFR) , va avea loc, și anul acesta, competiția de scurtmetraje...

Festivalul „Serile Filmului Românesc” (SFR) - Competiția națională de scurtmetraje românești S’Curte
Ascultă live

Ascultă live

00:00 - 00:30
Ambient
Ascultă live Radio România Cultural
00:05 - 02:00
SERVICIUL DE NOAPTE
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
00:00 - 01:00
Espańol 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
Acum live
Radio România Internaţional 2
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
00:00 - 06:00
PROGRAM MUZICAL NOCTURN
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
00:00 - 06:00
Transilvania by night
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța AM
Ascultă live Radio România Constanța AM
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
Acum live
Radio România Timișoara FM
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru