Ascultă Radio România Cultural Live

„Parastasul rasismului” și dialogurile OWR #13

20 August 2020, 11:39

Rude, prieteni, colegi de lucru, vecini — de o mie de ani, romii sunt egalii și contemporanii noștri, chiar dacă nu îi tratăm așa. Ediția a 13-a a festivalului One World Romania, care debutează vineri 21 august, își propune să contrabalanseze reprezentarea exotizantă și incompletă de care au de obicei parte comunitățile rome printr-o serie de evenimente care le va da membrilor lor ocazia să se caracterizeze fără filtre și fără intermediari.
România a traversat, anul trecut, un prag sensibil: barometrul relațiilor interetnice a anunțat că românii care și-au eliberat mintea de stigma față de romi i-au depășit ca pondere pe românii care nu îi consideră ca egali în societate. Însă pandemia a demonstrat că cetățeanul rom poate recădea rapid în poziția lăsată vacantă, pentru scurt timp, de vinovat de serviciu, cu consistenta contribuție a mass-media. Dar conștientizarea pericolului constant de regresiune nu trebuie să ne împiedice să ne bucurăm de victorie și mai ales să-i celebrăm pe luptătorii angajați în campanii de lungă durată împotriva discriminării: activiști, jurnaliști, sociologi, etc. Drept care vă invităm sâmbătă 22 august, la Verde Stop Arena, la„Parastasul Rasismului”. Se vor cânta cântece vesele de înmormântare, toate la căpătâiul intoleranței. Vor participa în calitate de MC Mircea Toma de la ActiveWatch, Ciprian Necula - activist rom în cadrul Platformei Aresel, doctor în sociologie și profesor asociat SNSPA, Dragoș Mușat (Tetelu) - jurnalist, autor și actor de sketch-uri comice - și o serie de invitați speciali acompaniați de Daniel Mărgean & Trio Band. Performance-ul va începe după proiecția filmului „Taikon” și face parte din seria de evenimente „Habar n-ai tu cât te iubesc”, în care discutăm istoria și celebrăm cultura romă.
Din cauza situației sanitare ieșite din comun pe care o traversăm, a trebuit să ne resemnăm să organizăm o parte din evenimente exclusiv în spațiul online. Această schimbare nu ne va împiedica însă să comunicăm, să schimbăm idei și să căutăm soluții. Reculul discriminării nu reprezintă un câștig doar pentru minorități, ci pentru societatea noastră în ansamblul ei. Fiecare dintre noi are responsabilitatea de a reflecta la următorii pași pentru ca evoluția să nu se oprească aici, iar un început bun îl va constitui dezbaterea „Ce ne facem când reușim”, care se va desfășura miercuri, pe 26 august, de la ora 17 și va putea fi vizionată pe pagina de Facebook One World Romania. La aceasta vor participa Cătălina Olteanu - membru în Colegiul Director al Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării; Carmen Gheorghe - președinta asociației E-Romnja și coordonatoare și editor al colecției de eseuri și cercetări „Problema românească - o analiză a rasismului românesc"; Gelu Duminică - directorul executiv al fundației Agenția de Dezvoltare Împreună; Ciprian Necula, activist rom în cadrul Platformei Aresel, doctor în sociologie și profesor asociat SNSPA; Prof. univ. dr. Vasile Dâncu - președintele Institutului Român pentru Evaluare și Strategie; și Mălina Voicu - cercetător științific la Institutul de Cercetare a Calității Vieții al Academiei Române. Discuția va fi moderată de Mircea Tomade la ActiveWatch.
Tot cu ajutorul vostru, al spectatorilor, ne vom atinge alt scop, acela de a sparge tăcerea care înconjoară diverse subiecte și figuri care au fost considerate de-a lungul timpului de către istoria oficială ca fiind problematice. Un astfel de personaj prea puțin cunoscut de către publicul larg este Petre Sirin, regizor de filme documentare la studioul „Alexandru Sahia” care, pe lângă o serie întreagă de scurtmetraje dedicate artelor sau istoriei, a lăsat în urmă mărturii fantastice despre o lume căreia mulți nici nu-i bănuiesc existența: cea a culturii queer din perioada comunistă. Duminică, 30 august, de la ora 17.00, pe pagina de Facebook One World Romania, îi vom avea alături de noi pe Florin Buhuceanu (activist pentru drepturile omului), Teona Galgoțiu și Bogdan Balla (cineaști) pentru a explora momente ale culturii gay în contrapunct cu represiunea polițienească încheiată abia la finele anului 2002 și pentru a discuta modalități de prezervare a acestei istorii alternative, care riscă să dispară odată cu protagoniștii ei.
Dezbaterea Kinedok de anul acesta, care va viza recenta schimbare a paradigmei în distribuția documentarului de artă, se va desfășura de asemenea online. Anul 2020 a adus o reformă radicală a modului în care filmele își ating publicul țintă. Afectată masiv de criza mondială de sănătate, industria cinematografică a fost nevoită să vină cu soluții rapide, multe dintre acestea netestate în prealabil. Distribuitorii de film au fost forțați să implementeze strategii noi și să se aventureze în teritorii necunoscute, mai ales în mediul online. Vă invităm marți 25 august, ora 17:00, tot pe pagina de Facebook One World Romania, la o discuție cu Ivana Formanová din Republica Cehă - Coordonator KineDok, Institute of Documentary Film (IDF) și Jean-Marie Barbe din Franța - producător, regizor, coordonatorul platformei online pentru film documentar independent Tënk și al festivalului États Généraux du Film Documentaire de Lussas, în cadrul căreia vom încerca să răspundem la întrebări precum: Ce impact vor avea aceste soluții de urgență pe termen lung? Ce riscuri și beneficii sunt asociate cu acestea și ce metode alternative de angajare a publicului există în prezent? Evenimentul se va desfășura în limba engleză.
Din cauza unei schimbări de ultim moment, locația Contego - The Coffee Factory va fi înlocuită cu locațiile RezidențaBRD Scena 9 și Manasia Hub - fapt care va avea un impact minimal asupra orelor proiecțiilor anunțate anterior.

Vă mulțumim pentru înțelegere!
Toate evenimentele din cadrul festivalului se vor derula în conformitate cu normele sanitare impuse de autorități, care vor fi obligatorii atât pentru spectatori cât și pentru echipă, în vederea protejării sănătății tuturor. Puteți să consultați aceste norme aici. Găsiți programul complet al festivalului aici.
Biletele se pot achiziționa de pe platforma Eventbook.
Câștigătorii Premiilor Gopo 2025
Teatru și film 30 Aprilie 2025, 06:58

Câștigătorii Premiilor Gopo 2025

Anul Nou care n-a fost (r. Bogdan Mureșanu) este marele câștigător al Premiilor Gopo 2025

Câștigătorii Premiilor Gopo 2025
Povești curajoase despre imigrație, familie și dragoste dincolo de moarte în programul „Hoinar.Odyssey”
Teatru și film 29 Aprilie 2025, 16:10

Povești curajoase despre imigrație, familie și dragoste dincolo de moarte în programul „Hoinar.Odyssey”

„Stairway to Paradise”, „M” și „Rămășițele unei idei” - în premieră pe scena Teatrului ACT

Povești curajoase despre imigrație, familie și dragoste dincolo de moarte în programul „Hoinar.Odyssey”
„Prețul Vieții” - primul proiect autohton de teatru dedicat persoanelor cu dizabilități motorii
Teatru și film 29 Aprilie 2025, 14:40

„Prețul Vieții” - primul proiect autohton de teatru dedicat persoanelor cu dizabilități motorii

„Prețul Vieții” , proiectul inițiat de regizorul Laurențiu Rusescu , co-finanțat de Administrația Fondului...

„Prețul Vieții” - primul proiect autohton de teatru dedicat persoanelor cu dizabilități motorii
Ce se vede în luna mai la Teatrul Ion Creangă
Teatru și film 29 Aprilie 2025, 11:16

Ce se vede în luna mai la Teatrul Ion Creangă

A cincea luna din an marchează un moment important în istoria Teatrului Ion Creangă. În data de 4 mai aniversăm...

Ce se vede în luna mai la Teatrul Ion Creangă
„Caravana Shakespeare - peste tot” ajunge în Gorj, Hunedoara, Timiș, Arad și Bihor
Teatru și film 25 Aprilie 2025, 15:26

„Caravana Shakespeare - peste tot” ajunge în Gorj, Hunedoara, Timiș, Arad și Bihor

De Ziua Shakespeare, pe 23 aprilie, Caravana Shakespeare – peste tot a plecat din Craiova spre 61 de localități pentru...

„Caravana Shakespeare - peste tot” ajunge în Gorj, Hunedoara, Timiș, Arad și Bihor
Festivalul Filmului European - proiecții speciale în 10 orașe din România, din 8 mai
Teatru și film 25 Aprilie 2025, 15:06

Festivalul Filmului European - proiecții speciale în 10 orașe din România, din 8 mai

Festivalul Filmului European revine cu ediția 29! Proiecțiile vor avea loc începând cu 8 mai în București ,...

Festivalul Filmului European - proiecții speciale în 10 orașe din România, din 8 mai
Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba organizează, în perioada 17 - 23 mai, Festivalul Internațional de Teatru „Povești”
Teatru și film 23 Aprilie 2025, 10:55

Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba organizează, în perioada 17 - 23 mai, Festivalul Internațional de Teatru „Povești”

Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba organizează, în perioada 17 - 23 mai, Festivalul...

Teatrul de Păpuși „Prichindel” și Consiliul Județean Alba organizează, în perioada 17 - 23 mai, Festivalul Internațional de Teatru „Povești”
Teatrul Ion Creangă își serbează Ziua, pe 4 MAI, cu o nouă premieră: „Harap Alb”
Teatru și film 22 Aprilie 2025, 18:28

Teatrul Ion Creangă își serbează Ziua, pe 4 MAI, cu o nouă premieră: „Harap Alb”

Teatrul Ion Creangă anunță un nou titlu în repertoriul reprezentațiilor adresate copiilor peste 6 ani (TICJUNIOR)....

Teatrul Ion Creangă își serbează Ziua, pe 4 MAI, cu o nouă premieră: „Harap Alb”
Ascultă live

Ascultă live

19:00 - 21:00
Stagiunea Muzicală Radio
Ascultă live Radio România Cultural
19:05 - 19:30
SMART BOX
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
19:00 - 20:00
Français 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
19:05 - 20:00
TOTUL DESPRE ROMÂNIA (RRI)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
19:00 - 19:26
Italiano 2
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
19:00 - 20:00
DEDICAȚII MUZICALE
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
19:04 - 19:30
Absolvit de ignoranță
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
19:15 - 19:45
Minorități - Limba Maghiară
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
19:00 - 20:00
Emisiune în lb. germană
Ascultă live Radio România Timișoara FM
19:03 - 20:00
Sub semnul muzicii
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru