Ascultă Radio România Cultural Live

Seară dedicată lui Fritz Lang, unul dintre cei mai importanţi inovatori ai limbajului cinematografic, la ZFGXI

07 Noiembrie 2016, 11:31

• Zilele Filmului German, ediția a XI-a:  4-10 noiembrie 2016, Cinemateca Eforie, un eveniment organizat de Goethe-Institut.

• Astăzi, de la ora 18.00, proiecția peliculei „Fritz Lang”, în regia lui Gordian Maugg – un lungmetraj despre Fritz Lang, unul dintre cei mai mari regizori ai tuturor timpurilor, și originea capodoperei sale, „M – Eine Stadt sucht einen Mörder” –, urmată chiar de proiecția filmului „M”, de Fritz Lang, începând cu ora 20.00, inclus de pretigoasa revistă franceză „Cahiers du cinema” pe locul al șaselea în topul celor mai bune 100 de filme din toate timpurile.

• Anul acesta, pe 2 august, s-au împlinit patru decenii de la dispariția lui Fritz Lang, unul dintre cei mai importanţi inovatori ai limbajului cinematografic, proclamat de către British Film Institute drept „Maestru al Întunericului” („Master of Darkness”).

 Detalii despre program, pe pagina de FB Zilele Filmului German și pe www.goethe.de/bukarest/

Cea de a patra zi a ediției din acest an a Zilelor Filmului German, un eveniment organizat de Goethe-Institut, este dedicată lui Fritz Lang, unul dintre cei mai importanți regizori ai tuturor timpurilor. Alegerea este motivată de faptul că anul acesta, pe 2 august, s-au împlinit patru decenii de la dispariția marelui regizor, scenarist și actor de origine germană.

Astfel, în seara acesta (luni, 7 noiembrie), de la ora 18.00, organizatorii au programat proiecția lungmetrajului „Fritz Lang”, în regia lui Gordian Maugg, peliculă care tratează geneza primei producţii sonore a regizorului, „M: Un oraş îşi caută ucigaşul”. Filmul regizorului Gordian Maugg nu are elementele specifice filmului documentar, ci, dimpotrivă, este un lungmetraj care încearcă să găsească propriile explicații pentru un eveniment istoric. Pelicula este alb-negru, iar la realizarea sa au fost folosite știri și comentarii originale.

Un film care a fost subtitrat în limba română pentru proiecția de la Cinemateca Eforie, nerecomandat minorilor sub 15 ani.

După „Fritz Lang“, de la ora 20.00, iubitorii de film din capitală sunt invitaţi să redescopere capodopera „M – Un oraș își caută ucigașul”, unul dintre cele mai cunoscute filme regizate de Fritz Lang, inclus de pretigoasa revistă franceză „Cahiers du cinema” pe locul al șaselea în topul celor mai bune 100 de filme din toate timpurile. Fritz Lang, în colaborare cu soția sa, Thea von Harbou, a creat nu doar un film sonor, folosindu-se de toate posibilitățile tehnice ale vremii și jonglând la perfecțiune cu mai multe genuri artistice, dar și o piatră de temelie în istoria filmului german, care continuă să fascineze spectatorul și în zilele noastre.

Proiecția din această seară a filmului este, de asemenea, subtitrată în limba română, filmul nefiind recomandat minorilor sub 15 ani.

Extrem de influent în artă în perioada cunoscută drept expresionismul german și proclamat de către British Film Institute drept „Maestru al Întunericului” („Master of Darkness”), Fritz Lang este unul dintre cei mai importanți inovatori din istoria cinematografului. Născut în 1890 la Viena și decedat în 1976 la Berverly Hills, regizorul, scenaristul și actorul Fritz Lang a produs filme în Germania, America și Franța, fiind considerat, datorită personajului său din „Dr. Mabuse“, inventator al stereotipului „geniu criminal”.

 

Cea de a XI-a ediție a Zilelor Filmului German la București are loc în perioada 4-10 noiembrie 2016, la Cinemateca Eforie (filmele pentru copii sunt difuzate în parteneriat cu KINOdiseea). Prețul biletelor este de 10 lei, însă există și posibilitatea abonamentelor: 4 intrări à 8 lei, total 32 lei. Abonații Cinematecii Eforie beneficiază de tarife reduse. Programul casei de bilete este zilnic, între orele 14-20.

Ultima proiecție are loc în Club Control (joi, 10 noiembrie, de la ora 21.00), eveniment la care intrarea este gratuită. În Club Control va avea loc proiecția filmului „Moarte hipioţilor!! Trăiască punk-ul!“, scris şi regizat de Oskar Roehleravând, urmată de concertul trupei germane Jolly Goods.

Organizator: Goethe-Institut

Parteneri: Control Club, TIFF

Sponsor: Lufthansa, Brot Manufactur

Parteneri media: Ştirile TVR, RFI România, News.ro, Accente, Observator cultural, Suplimentul de cultură, Ceașca de cultură, Calendar evenimente, Cinefan, Cinemagia, Filme şi Cărţi, Sub25, IQAds, LiterNet, Nine O’Clock, Romania Journal, Gratuitor

„Ce facem cu tata?”  spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru
Teatru și film 04 Februarie 2026, 11:29

„Ce facem cu tata?” spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru

În cadrul proiectului „Lecturi³”, piesa desemnată câștigătoarea acestei luni, „Ce facem cu...

„Ce facem cu tata?” spectacol-lectură în premieră, la Uzina cu Teatru
Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”
Teatru și film 02 Februarie 2026, 03:05

Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”

Selecția din acest an poate fi văzută de publicul cinefil în trei orașe: București, Cluj și Timișoara și propune...

Claudia Cardinale și Pier Paolo Pasolini, în prim-plan la „Il Cinema Ritrovato on Tour in Romania”
Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani
Teatru și film 30 Ianuarie 2026, 21:00

Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani

Catherine O’Hara, actrița cunoscută pentru aparițiile sale în filmele emblematice „Beetlejuice” și...

Actrița Catherine O’Hara, cunoscută pentru rolul din „Singur Acasă”, a murit la vârsta de 71 de ani
Alina Șerban, premiată internațional, într-un rol puternic: „Gipsy Queen” ajunge pe marile ecrane din România
Teatru și film 28 Ianuarie 2026, 20:57

Alina Șerban, premiată internațional, într-un rol puternic: „Gipsy Queen” ajunge pe marile ecrane din România

Filmul Gipsy Queen , cu actrița Alina Șerban în rolul principal, va avea lansarea în cinematografele din...

Alina Șerban, premiată internațional, într-un rol puternic: „Gipsy Queen” ajunge pe marile ecrane din România
Teatrul Național Radiofonic pregătește o producție inspirată de crima din Timiș
Teatru și film 28 Ianuarie 2026, 16:57

Teatrul Național Radiofonic pregătește o producție inspirată de crima din Timiș

Teatrul Național Radiofonic Radio România , fidel misiunii sale de a rămâne conectat în permanență la...

Teatrul Național Radiofonic pregătește o producție inspirată de crima din Timiș
Teatru și film 26 Ianuarie 2026, 12:00

„Don Quijote”, „Turandot”, „Callas – Oana Pellea”, „Don Giovanni” și „Evgheni Oneghin”, deschid luna februarie pe scena ONB

Opera Națională București prezintă în prima săptămână a lunii februarie o selecție de titluri din repertoriul...

„Don Quijote”, „Turandot”, „Callas – Oana Pellea”, „Don Giovanni” și „Evgheni Oneghin”, deschid luna februarie pe scena ONB
Premiera națională a spectacolului „Ziua mea norocoasă”, la început de martie, în București și Cluj
Teatru și film 26 Ianuarie 2026, 00:26

Premiera națională a spectacolului „Ziua mea norocoasă”, la început de martie, în București și Cluj

Teatrul Național București găzduiește, pe data de 2 martie, ora 20:00, în Sala „Ion Caramitru”, premiera...

Premiera națională a spectacolului „Ziua mea norocoasă”, la început de martie, în București și Cluj
Centenar -  HOREA POPESCU, animator marcant al scenei româneşti 25.01.1926 -  24.01.2010
Teatru și film 24 Ianuarie 2026, 07:12

Centenar - HOREA POPESCU, animator marcant al scenei româneşti 25.01.1926 - 24.01.2010

Se împlinesc 100 de ani de la nașterea lui HOREA POPESCU , regizor proteic de teatru şi film, director artistic al...

Centenar - HOREA POPESCU, animator marcant al scenei româneşti 25.01.1926 - 24.01.2010
Ascultă live

Ascultă live

22:00 - 00:00
MUSIC SHOW
Ascultă live Radio România Cultural
22:30 - 00:00
COLECTIA DE MUZICĂ - SUCCESELE MUZICII ROMÂNEŞTI
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
23:00 - 23:30
Français 3
Ascultă live Radio România Internaţional 1
23:00 - 00:00
În nocturnă (selecţiuni) (RRA)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
23:00 - 00:00
TEATRU SCURT
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
23:00 - 00:00
Fără Catalog (reluare)
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
19:03 - 23:59
ROMANTICA - ASCULTĂ-ȚI MUZICA!
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
22:00 - 00:00
Din suflet pentru tine
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Conviețuiri
Ascultă live Conviețuiri