Tranzit FESZT - Festival Internațional Multicultural de Teatru, Satu Mare, 2017
29 August 2017, 15:39
PROGRAM
JOI 14 septembrie
Ora 18.00 - Strada Horea - FLASHMOB, Teatrul de Nord
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - EXIT de Schilling Árpád, Láng Annamária, regia Schilling Árpád, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara/Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad/Teatrul Național din Sombor (HU, RO, SRB, ENG)
VINERI 15 septembrie
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - FLOW - teatru dans, coregrafia Bezsán Noémi, Compania ”András Lóránt” Târgu-Mureș
Ora 21.00 - Turnul Pompierilor - LEONCE ȘI LENA, scenariu de Mihai Măniuțiu și Ada Milea după Georg Büchner, regia Mihai Măniuțiu, Teatrul ”Regina Maria” Oradea - Trupa ”Iosif Vulcan” (RO)
SÂMBĂTĂ 16 septembrie
Ora 17.00 - Casa de Cultură, Amfiteatru - CU PIETRE ÎN BUZUNAR de Marie Jones, regia Balogh Attila, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU)
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - CABINIERUL de Ronald Harwood, regia Ovidiu Caița, Teatrul de Nord Satu Mare (RO)
DUMINICĂ 17 septembrie
Ora 17.00 - Casa de Cultură, Sala Mare (cu publicul pe scenă) - JULIA de Visky András, regia Szabó K. István, Teatrul Național Csokonai Debrecen (HU)
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - BIEDERMANN UND DIE BRANDSTIFTER (BIDERMANN ȘI INCENDIATORII) de Max Frisch, regia Tompa Gábor, Teatrul German de Stat Timișoara (DE)
LUNI 18 septembrie
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - WOYZECK de Georg Büchner, regia Florin Vidamski, Teatrul ”Eugen Ionescu” Chișinău (RO)
MARȚI 19 septembrie
Ora 18.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - RĂZBOIUL LUI KLAMM de Kai Hansel, regia Ovidiu Caița, Teatrul de Nord Satu Mare, Trupa Harag György (HU)
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - N-AI TU TREABĂ! de Cătălin Ştefănescu după „Dănilă Prepeleac” de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT București (RO)
MIERCURI 20 septembrie
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - EMILIA GALOTTI de Gotthold Ephraim Lessing, regia Keresztes Attila, Teatrul Móricz Zsigmond Nyíregyháza (HU)
JOI 21 septembrie
Ora 16.00 - Teatrul de Nord, Barul Teatrului - ZIUA DRAMATURGIEI MAGHIARE
Ora 18.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - ORCHESTRA TITANIC de Hristo Boytchev, regia Adina Lazăr, Teatrul de Nord Satu Mare (RO)
Ora 20.00 - Casa de Cultură, Sala Mare (cu publicul pe scenă) - REACTING CHERNOBYL după texte de Svetlana Aleksievici și Wladimir Tchertkoff, ZUG.zone și Asociația Váróterem Projekt - Cluj (HU)
VINERI 22 septembrie
Ora 17.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - ÎN VIITORUL APROPIAT de Petro Ionescu, regia Cristian Ban, Reactor de creație și experiment și Asociația Váróterem Projekt - Cluj (RO)
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - IA UITE CINE S-A ÎNTORS! de Timur Vermes, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania ”Tompa Miklós” (HU)
Ora 21.00 - Strada Horea - ORIGINI, spectacol nonverbal, coordonator Cătălin Grigoraș, Teatrul ”Aureliu Manea” Turda
SÂMBĂTĂ 23 septembrie
Ora 17.00 - Casa de Cultură, Sala Mare (cu publicul pe scenă) - EDMOND după David Mamet, regia Andrei Dinu, Teatrul Municipal Baia Mare (RO)
Ora 20.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - MIZANTROPUL de Molière, regia Novák Eszter, Teatrul Szigligeti Oradea (HU)
DUMINICĂ 24 septembrie
Ora 17.00 - Casa de Cultură, Sala Mare - HUBERTUS de Zelei Miklós, regia Berettyán Nándor, Teatrul Gózon Gyula Budapesta și Teatrul Maghiar de Stat Illyés Gyula Beregovo (HU)
Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - SOLDATUL DE CIOCOLATĂ de George Bernard Shaw, regia Andrei Şerban, Teatrul Odeon București (RO)
Ora 22.00 - clădirea Teatrului - VIDEOMAPING
Organizator: Teatrul de Nord Satu Mare - secția română și Trupa Harag György
Parteneri: Primăria Satu Mare, Consiliul Local Satu Mare, Consiliul Județean Satu Mare