Ascultă Radio România Cultural Live

ULYSSES: o odisee europeană

17 Iunie 2022, 12:14

septembrie 2022 – iunie 2024

www.ulysseseurope.eu

 

18 orașe europene, inclusiv Cluj-Napoca, pornesc într-o odisee inspirată de „Ulise”-le lui James Joyce, având o finanțare de 1.78 milioane de euro prin programul Creative Europe pentru un proiect cultural ambițios ce va dura 2 ani.

În urmă cu 100 de ani a fost publicat romanul „Ulise” de James Joyce, iar astăzi, cu ocazia Bloomsday (ziua de 16 iunie este ziua în care cititori din toată lumea îl aniversează pe Joyce) vă anunțăm că Fondul Europa Creativă al Comisiei Europene a decis acordarea unei finanțări semnificative pentru un proiect civic și cultural extrem de ambițios, în care este reprezentată și România, prin asociația Create.Act.Enjoy și Teatrul Național „Lucian Blaga” Cluj-Napoca.

Proiectul ULYSSES: A European Odyssey - reunește sub o viziune unică organizații din 18 orașe ale Europei, de la Cluj-Napoca la Lisabona, de la San Sebastian la Oulu, de la Dublin la Budapesta și de la Atena la Groningen.

Creative Europe și-a motivat decizia de a acorda grantul celor 18 orașe partenere astfel:

„Nevoia de a redescoperi romanul „Ulise” al lui Joyce ca o capodoperă europeană cu un puternic mesaj contemporan este deosebit de bine subliniată. Proiectul abordează excelent problemele transversale ale incluziunii sociale, diversității și egalității de gen prin seria de acțiuni dedicate în primul rând acestor teme. Conceptul detaliat al proiectului poate fi evaluat ca fiind capabil de a declanșa schimbare și inovare, având în vedere acțiunile transnaționale ce derivă din dramaturgia legată de moștenirea culturală europeană și de capodoperele literare europene.”

ULYSSES: A European Odyssey (ULISE: O odisee europeană) este un proiect inspirat de statutul de reper fundamental al culturii europene pe care și l-a consolidat în timp romanul lui Joyce. Scopul proiectului este transnațional și multidisciplinar și va fi atins prin organizarea a 14 evenimente urbane care vor anima spațiile publice democratice, implicând toate categoriile sociale care se intersectează într-un oraș modern. În plus, proiectul include 18 simpozioane civice pe teme aflate la intersecția dintre Artă și Comunitate, câte unul găzduit de fiecare oraș implicat; 30 de rezidențe artistice pentru schimburi de artiști între orașe și 18 comisii literare care să lucreze la o nouă carte EUROPE-ULYSSES ce va fi publicată în 2024.

Proiectul se va desfășura în fiecare dintre cele 18 orașe în ordinea cronologică a celor 18 episoade ale romanului „Ulise”: lansarea va fi la Atena la sfârșitul lunii septembrie 2022, imediat vor urma Budapesta, Marsilia, Trieste și Vilnius, tot în toamna anului 2022. În 2023, inițiativele vor avea loc la Paris, Berlin, Copenhaga, San Sebastian, Cluj-Napoca, Istanbul, Zurich, Groningen, Eleusis și Oulu. Proiectul își va finaliza călătoria în iunie 2024 la Lisabona, Dublin și Derry-Londonderry.

În aplicația pentru finanțarea de la Europa Creativă, organizatorii ULYSSES: A European Odyssey au subliniat 18 „priorități urgente” pentru societatea europeană contemporană, câte una pentru fiecare oraș, toate direct inspirate de temele prezente în cele 18 episoade de carte ale lui Joyce. Acestea includ, de exemplu: „tineret, cetățenie și democrație”, „rolul comunităților de vecini în Europa post-Covid”, „îmbogățire prin imigrare”, „dialogul nostru creativ cu morții”, „relația noastră modernă cu mâncarea”, „provocările ecologice cu care se confruntă mările și țărmurile noastre sacre”, „azilele și populația îmbătrânită a Europei”, „Viitorul – o viziune feminină” etc. Aceste teme vor fi abordate prin intermediul celor 18 simpozioane organizate în fiecare oraș, iar întrebările și soluțiile propuse vor fi trimise la Marele Simpozion cu 309 întrebări (inspirat de Episodul 17 al romanului) ce va avea loc la Dublin, în 12-14 iunie 2024.

Consorțiul de 18 orașe partenere este format din organizații consacrate și emergente, inclusiv trei muzee, trei organizații de teatru, un proiect civic de mediu, un festival al luminii, două autorități guvernamentale culturale și de turism, un festival de fotografie, precum și artiști și curatori independenți în domeniul vizual, artele spectacolului și film. Partenerul principal al proiectului este Stichting Brave New World Producties din Olanda, alături de partenerul artistic principal Arts Over Borders din Irlanda.

„James Joyce considera că orașul este adevăratul păstrător al unei civilizații. Călătoria creativă a proiectului ULYSSES: A European Odyssey din următorii doi ani sperăm să străbată Europa și să creeze dezbateri și spectacole comune, pentru a pune în lumină complexitatea umană, pentru a dezvolta noi parteneriate internaționale, pentru a găsi noi soluții transfrontaliere și a încuraja o manifestare activă a cetățeniei europene prin arte și societate”, spun cei de la organizația Arts Over Borders din Irlanda, partener artistic principal al proiectului.

Informațiile despre fiecare partener și despre activitățile din fiecare oraș implicat vor fi publicate online începând din septembrie 2022, iar detalii despre programul de la Cluj-Napoca veți putea afla de la asociația Create.Act.Enjoy: hello@createactenjoy.com și Teatrul Național „Lucian Blaga“ din Cluj-Napoca: contact@teatrulnationalcluj.ro

Despre Create.Act.Enjoy

Arta binelui în comunitatea ta

Suntem o asociație culturală. Suntem o echipă dinamică. Suntem oamenii din Casa Create.  Ne investim cunoștințele, energia și resursele artistice în proiecte culturale, educative și de terapie prin artă. Ne inspiră comunitatea din care facem parte și contribuim activ la dezvoltarea ei prin activități comunitare și sociale, ateliere creative sau intervenții artistice. Ne caracterizează spontaneitatea, dezbaterea temelor actuale și dorința de a face bine.

DespreTeatrul Național „Lucian Blaga“ din Cluj-Napoca

Teatrul Național „Lucian Blaga“ din Cluj-Napoca este o instituție publică de cultură, subordonată Ministerului Culturii din România și este cel mai important reper cultural al orașului.

Misiunea Teatrulului Naţional „Lucian Blaga“ Cluj este să ofere producţii teatrale şi un cadru de cercetare artistică performante la nivel local şi naţional, pentru îmbunătăţirea artistică şi profesională a mediului teatral şi creşterea nivelului de dezvoltare culturală a comunităţii oraşului şi a unor comunităţi mai largi.

NOTĂ PENTRU EDITOR:

James Joyce și-a scris romanul în timp ce locuia la Trieste și Zurich în timpul Primului Război Mondial și a epidemiei de gripă spaniolă, terminându-l la Paris în 1922, an când a fost și publicat. Romanul are acțiunea plasată în Dublin, orașul în care s-a născut și a crescut Joyce, în timp ce ultimele trei cuvinte din cartea publicată sunt cele trei orașe în care a trăit ca adult (Trieste, Zurich, Paris) - de unde și formatul inspirat de orașe pentru proiectul ULYSSES: A European Odyssey. „Ulise”, cartea, a fost inspirată de „Odiseea” lui Homer, o epopee care a apărut în urma războiul de 10 ani din Troia. Insulele lui Homer din Marea Mediterană din secolul al VIII-lea î.Hr. devin metropolele Europei din secolul XXI pentru ULYSSES: A European Odyssey.

Consorțiul celor 18 parteneri în proiectul ULYSSES: A European Odyssey:

1 Stichting Brave New World Producties - Olanda

2 Arts Over Borders – Irlanda

3 ONASSIS Stegi - Grecia

4 Comune di Trieste - Italia

5 Vilniaus miesto muziejus - Lituania

6 Xwhy / Agency of Understanding - Lituania

7 Budapest Brand nZrt  - Ungaria

8 Collectif ildi ! eldi - Franța

9 Rimini Protokoll - Germania

10 Donostia Kultura Entidad Publica Empresarial - Spania

11 Teater Grob - Danemarca

12 Asociația Create.Act.Enjoy - România

13 Teatrul Național „Lucian Blaga” din Cluj-Napoca - România

14 Stichting Fotografie Noorderlicht - Olanda

15 Chorus Non-Profit Civil Partnership - Grecia

16 Oulun Kaupunki - Finlanda

17 Arena Ensemble - Portugalia

18 Museum of Literature Ireland - Irlanda

Ascultă „Roller Coaster Kiss” – spectacolul Teatrului Național Radiofonic nominalizat la Prix Europa 2025!
Teatru și film 22 August 2025, 15:14

Ascultă „Roller Coaster Kiss” – spectacolul Teatrului Național Radiofonic nominalizat la Prix Europa 2025!

Inspirați din viața lui Kurt Cobain , Ilinca Stihi și echipa TNR aduc o creație sonoră unică, selectată printre cele mai bune...

Ascultă „Roller Coaster Kiss” – spectacolul Teatrului Național Radiofonic nominalizat la Prix Europa 2025!
Nominalizare la Prix Europa 2025 pentru producția Teatrului Național Radiofonic „Roller Coaster Kiss” de Ilinca Stihi
Teatru și film 22 August 2025, 15:08

Nominalizare la Prix Europa 2025 pentru producția Teatrului Național Radiofonic „Roller Coaster Kiss” de Ilinca Stihi

Teatrul Național Radiofonic anunță cu bucurie nominalizarea spectacolului radiofonic „Roller Coaster Kiss” ,...

Nominalizare la Prix Europa 2025 pentru producția Teatrului Național Radiofonic „Roller Coaster Kiss” de Ilinca Stihi
Festivalul Animest.20: 10 zile de cinema și 89 de povești animate pe marile ecrane din București
Teatru și film 22 August 2025, 02:22

Festivalul Animest.20: 10 zile de cinema și 89 de povești animate pe marile ecrane din București

Călătoria dobândește o nouă definiție la cea de- a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film de Animație Animest...

Festivalul Animest.20: 10 zile de cinema și 89 de povești animate pe marile ecrane din București
Thierry Wolton, Ana Blandiana și Ioan Stanomir, printre invitații speciali ai Festivalului de Film și Istorii Râșnov 2025
Teatru și film 21 August 2025, 01:23

Thierry Wolton, Ana Blandiana și Ioan Stanomir, printre invitații speciali ai Festivalului de Film și Istorii Râșnov 2025

FFIR 2025 se desfășoară în perioada 8-24 august și propune peste 50 de proiecții de film, 19 dezbateri și prelegeri...

Thierry Wolton, Ana Blandiana și Ioan Stanomir, printre invitații speciali ai Festivalului de Film și Istorii Râșnov 2025
Fluturi, fluturi.. și Noi 4, două spectacole de teatru în București la mijloc de septembrie
Teatru și film 20 August 2025, 11:34

Fluturi, fluturi.. și Noi 4, două spectacole de teatru în București la mijloc de septembrie

  În a doua jumătate a lunii septembrie, două spectacole cu totul diferite, dar la fel de intense, aduc în...

Fluturi, fluturi.. și Noi 4, două spectacole de teatru în București la mijloc de septembrie
Caravana Shakespeare – peste tot ajunge la București
Teatru și film 19 August 2025, 13:01

Caravana Shakespeare – peste tot ajunge la București

  Pe 23 august, Caravana Shakespeare – peste tot ajunge la București cu ateliere de teatru, recitalul...

Caravana Shakespeare – peste tot ajunge la București
Filmul „After the End”, în regia lui Pablo César, ajunge în România în cadrul Bucharest International Film Festival 2025
Teatru și film 18 August 2025, 16:46

Filmul „After the End”, în regia lui Pablo César, ajunge în România în cadrul Bucharest International Film Festival 2025

„ After the End ”, cel mai recent proiect cinematografic semnat de regizorul argentinian Pablo César , va...

Filmul „After the End”, în regia lui Pablo César, ajunge în România în cadrul Bucharest International Film Festival 2025
Radu Jude: „Pentru mine nu există imagini urâte și imagini frumoase, contextul le face urâte sau frumoase”
Teatru și film 18 August 2025, 15:16

Radu Jude: „Pentru mine nu există imagini urâte și imagini frumoase, contextul le face urâte sau frumoase”

La a 78-a ediție a Festivalului de Film de la Locarno , „Dracula” , scris și regizat de Radu Jude , a...

Radu Jude: „Pentru mine nu există imagini urâte și imagini frumoase, contextul le face urâte sau frumoase”
Ascultă live

Ascultă live

17:00 - 18:00
Gânduri, ÎMPREUNĂ
Ascultă live Radio România Cultural
15:05 - 18:00
CA PE ROATE
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
17:00 - 17:56
Deutsch 2
Ascultă live Radio România Internaţional 1
17:00 - 18:00
DEPARTE DE ACASĂ (preluare Antena Satelor)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
17:30 - 17:56
Armâneaşti 1
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
17:00 - 18:00
DEPARTE DE ACASĂ
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
17:00 - 19:00
Auto Radio
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
Acum live
Radio România Reșița
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
16:03 - 18:30
Sens unic
Ascultă live Radio România Timișoara FM
16:30 - 18:00
Emisiune in lb. slovacă
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru