Ascultă Radio România Cultural Live

Teatrelli anunță o nouă premieră: „Dual, un performance despre prietenie”, un spectacol aflat la intersecția dintre teatru-dans, teatru non-verbal și teatru de obiect

26 Iulie 2022, 14:32

creart/Teatrelli propune publicului o nouă întâlnire cu un spectacol dezvoltat în zona de experiment. Producția work in progress „Dual, un performance despre prietenie”, cu un concept semnat de Leta Popescu, Bogdan Spătaru și Florin Fieroiu, a intrat în etapa finală de lucru și va avea premiera în zilele de 29, 30 și 31 iulie, de la ora 19.00.

 

Un spectacol aflat la intersecția dintre teatru-dans, teatru non-verbal și teatru de obiect, producția work in progress creart/Teatrelli - „Dual, un performance despre prietenie” - spune povestea a trei prieteni foarte buni care se întâlnesc să gătească împreună un desert. Ceea ce este, aparent, senin și natural, începe să pulseze pe dedesubt. Artiștii traduc prin interacțiunea cu obiectele unei bucătării stările opuse prieteniei. Ce se întâmplă când dispare încrederea? Apare îndoiala. Ce se întâmplă când dispare siguranța? Apare frica.

„Dual, un performance despre prietenie” reunește trei actori extrem de apreciați ai tinerei generații: George Albert Costea, Mihaela Velicu și Vlad Udrescu (nominalizat anul acesta la premiul UNITER pentru cel mai bun actor în rol secundar). Conceptul semnat de regizoarea Leta Popescu, una dintre cele mai originale, avangardiste și relevante voci ale teatrului contemporan românesc, scenograful Bogdan Spătaru și celebrul coregraf Florin Fieroiu, care s-a alăturat echipei artistice în această etapă finală, propune o privire asupra prieteniei dincolo de clișeu, dar și un adevărat laborator artistic, o formă de căutare a noi mijloace de expresie în zona artelor spectacolului. Puncte de pornire și inspirație în conceperea performance-uluiwork in progress au fost Erwin Wurm și Csilla Klenyánszki, artiști conceptuali - dar cu umor - care analizează cotidianul prin sculpturi umane de un echilibru fragil.

Producția work in progress este prezentată publicului în etapa finală de montare și intră în repertoriul permanent al Teatrelli din toamnă. Prima etapă de lucru și reprezentațiile aferente au avut loc la finalul lunii noiembrie 2021. Premiera acestei ultime etape este programată în zilele de 29, 30 și 31 iulie, de la ora 19.00, biletele fiind disponibile pe www.eventbook.ro, la acest link.

La finalul etapei 1 din proiectul work in progress l-am invitat pe coregraful Florin Fieroiu în public. Nu știu ce l-a atras atât de tare, dar când s-a încheiat reprezentația, ne-a vorbit implicat despre ce făcusem. Experimentul nostru fusese creat pe intuiții, căutări, ezitări, dar și cu aplombul călcatului pe teren necunoscut – niciunul din noi nu are studii coregrafice. Și Florin ne-a ținut în sala de la Teatrelli și ne-a zis câte-n lună și-n stele despre fraze de mișcare, despre a performa versus a reprezenta, despre raportarea la obiect, distorsiuni ale mișcărilor, revenire la mișcarea inițială, ce să mai, un adevărat <lecture> la care eu una am stat cu gura căscată, spunându-mi: <avem nevoie de Florin la etapa a II-a>. Suntem în etapa a IIa, cu Florin Fieroiu în echipă, iar dacă ceva nu e bine, nu mai e vina mea. Glumesc. Vă așteptăm!”, a declarat pentru presă Leta Popescu.

Seria de producții work in progress a ajuns un element definitoriu în programul Teatrelli, fiindcă susține activ dezvoltarea spațiului într-un laborator de cercetare artistică în zona artelor spectacolului, atât prin faptul că oferă artiștilor posibilitatea unor căutări necesare, intense, condensate într-o perioadă scurtă de timp (aproximativ 10 zile de lucru efectiv pentru fiecare etapă), cât și prin faptul că reușește să creeze contextul unei distanțări obiective de la o etapa de montare la alta. De asemenea, am convingerea că este o perspectivă extrem de interesantă și pentru public. De cele mai multe ori, auzim reacții de genul: <dar ce mai vreți să faceți, fiindcă spectacolul e deja gata> și sunt exact acele detalii, de finețe, care devin cu adevărat vizibile pentru public în următoarele etape de montare, având în vedere că spectatorului i se facilitează accesul în această anatomie profundă a devenirii unui producții de teatru / a unui performance.”, explică Roxana Lapadat, director artistic Teatrelli.

„Dual, un performance despre prietenie”

Concept: Leta Popescu, Bogdan Spătaru, Florin Fieroiu

Performeri: George Albert Costea, Mihaela Velicu, Vlad Udrescu

 

O producție work in progress creart/Teatrelli

Durată: 70 minute

Despre Teatrelli

Teatrelli este un proiect al Centrului de Creație, Artă și Tradiție al Municipiului București - creart. Ca spațiu cultural alternativ dedicat artelor spectacolului, Teatrelli se dezvoltă, din punct de vedere al strategiei curatoriale, într-un laborator artistic cu public, axat pe producții inovatoare de teatru și dans, serii de performance-uri work in progress, precum și de dialoguri culturale. Structura modulară a sălii permite ca fiecare nou spectacol să modifice set-up-ul spațiului, invitând publicul să descopere noi modalități de a experimenta și a recepta teatrul.

www.teatrelli.com / https://www.facebook.com/teatrelli /www.instagram.com/teatrelli/

TOMCAT -  un thriller distopic despre libertate, control și curajul de a fi diferit. Premieră la Teatrul EXCELSIOR
Teatru și film 12 Iunie 2025, 12:18

TOMCAT - un thriller distopic despre libertate, control și curajul de a fi diferit. Premieră la Teatrul EXCELSIOR

Teatrul EXCELSIOR - singurul teatru din București dedicat adolescenților și tinerilor adulți – anunță premiera...

TOMCAT - un thriller distopic despre libertate, control și curajul de a fi diferit. Premieră la Teatrul EXCELSIOR
Documentarul Ocean este câștigătorul LYNX Festival 2025
Teatru și film 12 Iunie 2025, 11:27

Documentarul Ocean este câștigătorul LYNX Festival 2025

În perioada 4 – 9 iunie s-a desfășurat la Brașov cea de-a treia ediție LYNX Festival , singurul festival de...

Documentarul Ocean este câștigătorul LYNX Festival 2025
„MUZEUL PRADO. O colecție a minunilor” – un film documentar de excepție proiectat la Muzeul Național de Artă al României
Teatru și film 11 Iunie 2025, 11:51

„MUZEUL PRADO. O colecție a minunilor” – un film documentar de excepție proiectat la Muzeul Național de Artă al României

  Vineri, 27 iunie, începând cu ora 19:00, Sala Auditorium a Muzeului Național de Artă al României...

„MUZEUL PRADO. O colecție a minunilor” – un film documentar de excepție proiectat la Muzeul Național de Artă al României
CONTRACȚii de Mike Bartlett, premieră 9G la TNB
Teatru și film 09 Iunie 2025, 15:43

CONTRACȚii de Mike Bartlett, premieră 9G la TNB

  Teatrul Național „I. L. Caragiale” din București anunță o nouă premieră în...

CONTRACȚii de Mike Bartlett, premieră 9G la TNB
Caravana Zilele Filmului Românesc poposește la Slănic Prahova pe 7 iunie
Teatru și film 07 Iunie 2025, 11:58

Caravana Zilele Filmului Românesc poposește la Slănic Prahova pe 7 iunie

Voodoo Films, în parteneriat cu Asociația Cinemascop, aduce și în acest an Caravana Zilele Filmului...

Caravana Zilele Filmului Românesc poposește la Slănic Prahova pe 7 iunie
Teatru Noh – artă japoneză cu o tradiţie de 650 de ani – la Ateneul Român din București
Teatru și film 04 Iunie 2025, 06:45

Teatru Noh – artă japoneză cu o tradiţie de 650 de ani – la Ateneul Român din București

Publicul din București are ocazia rară de a asista la o reprezentație de teatru Noh – cea mai veche formă de teatru cu...

Teatru Noh – artă japoneză cu o tradiţie de 650 de ani – la Ateneul Român din București
Regizorul Radu Ciorniciuc: „Tata e un film care, spre bucuria noastră, rezonează cu foarte mulți oameni, în mod special cu oameni din generația noastră”
Teatru și film 02 Iunie 2025, 18:55

Regizorul Radu Ciorniciuc: „Tata e un film care, spre bucuria noastră, rezonează cu foarte mulți oameni, în mod special cu oameni din generația noastră”

Regizorii Lina Vdovîi și Radu Ciorniciuc au fost recompensați cu Premiul Cornul de Argint pentru documentarul ...

Regizorul Radu Ciorniciuc: „Tata e un film care, spre bucuria noastră, rezonează cu foarte mulți oameni, în mod special cu oameni din generația noastră”
Caravana Shakespeare – peste tot  continuă călătoria spre 24 de orașe și comune din România, în luna iunie
Teatru și film 29 Mai 2025, 11:19

Caravana Shakespeare – peste tot continuă călătoria spre 24 de orașe și comune din România, în luna iunie

Caravana Shakespeare – peste tot continuă să aducă spectacole de teatru, recitaluri de sonete și ateliere interactive ,...

Caravana Shakespeare – peste tot continuă călătoria spre 24 de orașe și comune din România, în luna iunie
Ascultă live

Ascultă live

10:00 - 12:00
Cu minte de weekend
Ascultă live Radio România Cultural
10:05 - 13:00
DIMINEŢI CU SOARE
Ascultă live Radio România Actualităţi
Acum live
Radio România Muzical
Ascultă live Radio România Muzical
Acum live
Radio România Internaţional 1
Ascultă live Radio România Internaţional 1
10:30 - 12:30
DESCHIS ÎN WEEK-END (RRA)
Ascultă live Radio România Internaţional 2
Acum live
Radio România Internaţional 3
Ascultă live Radio România Internaţional 3
Acum live
Radio România 3net
Ascultă live Radio România 3net
10:00 - 12:00
SLUJBA RELIGIOASĂ
Ascultă live Radio România Antena Satelor
Acum live
Radio Vacanța Fresh
Ascultă live Radio Vacanța Fresh
Acum live
Radio Vacanța Gold
Ascultă live Radio Vacanța Gold
Acum live
Radio Vacanța Nostalgia
Ascultă live Radio Vacanța Nostalgia
Acum live
Radio România București FM
Ascultă live Radio România București FM
Acum live
Radio România Braşov FM
Ascultă live Radio România Braşov FM
Acum live
Radio România Cluj
Ascultă live Radio România Cluj
Acum live
Radio România Constanța FM
Ascultă live Radio România Constanța FM
Acum live
Radio România Constanța Folclor
Ascultă live Radio România Constanța Folclor
Acum live
Radio România Oltenia Craiova
Ascultă live Radio România Oltenia Craiova
Acum live
Radio România Iași
Ascultă live Radio România Iași
11:03 - 18:00
DE WEEK-END CU RADIO REȘIȚA
Ascultă live Radio România Reșița
Acum live
Radio România Tg Mureș
Ascultă live Radio România Tg Mureș
11:03 - 11:58
Arena radio
Ascultă live Radio România Timișoara FM
Acum live
Radio România Timișoara AM
Ascultă live Radio România Timișoara AM
Acum live
Radio România Arad FM
Ascultă live Radio România Arad FM
Acum live
Radio Chişinău
Ascultă live Radio Chişinău
Acum live
Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Ascultă live Radio România Tg Mureș în limba maghiară
Acum live
Radio România Cluj în limba maghiară
Ascultă live Radio România Cluj în limba maghiară
Acum live
Radio eTeatru
Ascultă live Radio eTeatru