Lecturile orașului: „Așa-zisa răpire a prințului Oleomargarină” de Mark Twain și Philip Stead | PODCAST
![Lecturile orașului: „Așa-zisa răpire a prințului Oleomargarină” de Mark Twain și Philip Stead | PODCAST](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F11%2F23%2F41024%2Fc177-87f3198b-170115146190ecfa0a.jpg&w=960&h=540&c=1)
28 Noiembrie 2023, 06:35
„Așa-zisa răpire a prințului Oleomargarină”, începută de Mark Twain și terminată de Philip Stead, cu ilustrații de Erin Stead, este o carte care fascinează copiii prin povestea pe care o spune, plină de empatie și umor, și adulții, prin povestea scrierii ei.
Pe scurt, Mark Twain a început-o la insistențele fetelor sale într-un hotel din Paris, prin 1879. Povestea a rămas neterminată, dar s-au păstrat câteva notițe care au fost descoperite absolut întâmplător într-o arhivă, cam un secol mai târziu.
Un editor deosebit de inspirat l-a provocat pe Philip Stead să scrie o istorisire în care să își închipuie cum ar fi fost dacă Twain și-ar fi terminat munca.
Așa povestea a văzut lumina tiparului. Iluminată de ilustrațiile grațioase, amuzante și dureros de pătrunzătoare ale lui Erin Stead, această poveste depășește bariera timpului și ne aduce cartea ilustrată pentru copii, de debut, a celui mai legendar scriitor al Americii, așa cum a fost aceasta imaginată de două dintre cele mai importante nume din literatura contemporană pentru copii.
Anamaria Spătaru a stat de vorbă cu Mihaela Buruiană, traducătoarea cărții.