MARTOR Cutremurul din 4 martie 1977: „Am auzit oamenii țipând. Ajutor! Ajutor!"
Au trecut 46 de ani de la cutremurul care a zguduit România. 7,4 grade pe scara Richter.
![MARTOR Cutremurul din 4 martie 1977: „Am auzit oamenii țipând. Ajutor! Ajutor!"](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F3%2F13%2F36719%2Fc177-27745e2a-169281115357685bd4.jpeg&w=960&h=540&c=1)
24 August 2023, 17:15
„Am străbătut tot bulevardul Magheru și am văzut blocurile căzute și pe partea dreapta, și pe partea stângă. Am auzit oamenii țipând după ajutor. Și cam peste 20-25 de minute au început să vină salvările. A fost o imagine îngrozitoare", povestește jurnalista Eva Galambos într-un nou interviu din seria MARTOR, realizat de Georgiana Petrache.