MARTOR ” Regelui Charles al III-lea i-a plăcut Maramureșul pentru tradițiile care s-au păstrat aici aproape neatinse.”
„Voi păstra mereu cea mai mare afecțiune pentru România și pentru oamenii ei”, a spus, deseori, Regele Charles al III-lea. Principele de Wales a fost un veritabil ambasador al României. A promovat în lume frumusețile de la noi, iar vizitele în Transilvania au schimbat pentru totdeauna viața comunităților. La fel s-a întâmplat și în 2004 când moștenitorul coroanei britanice a ajuns pentru prima oară în Maramureș. Mai multe despre această vizită i-au povestit Dianei Joicaliuc, doi localnici din satul Breb. Ileana Bozai și Vasile Pop se pot mândri acum că au întâlnit un Rege.
![MARTOR ” Regelui Charles al III-lea i-a plăcut Maramureșul pentru tradițiile care s-au păstrat aici aproape neatinse.”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F5%2F5%2F37622%2Fc177-93fe2a32-168328315089cfdcb0.jpg&w=960&h=540&c=1)
31 Iulie 2023, 15:23