Cultura la farfurie. Hrana dictatorilor: ce ne spune mâncarea despre putere, frică și loialitate (II)
28 Ianuarie 2026, 13:53
De la supa preferată a lui Saddam Hussein la austeritatea lui Ceaușescu, bucătăria devine o cheie neașteptată de înțelegere a dictaturii. Ce legătură există între mâncare, frică și exercitarea puterii absolute? Orașul vorbește cu Adriana Sohodoleanu despre hrana dictatorilor.
Discuția are ca punct de plecare volumul How to Feed a Dictator și se extinde de la Saddam Hussein și Fidel Castro până la Nicolae Ceaușescu și Enver Hoxha, arătând cum bucătăria devine un spațiu al puterii, al suspiciunii permanente și, uneori, al supraviețuirii la limită.
Pentru mulți dictatori, bucătarul nu era doar un angajat, ci o piesă esențială într-un mecanism al fricii, iar în multe cazuri, creativitatea culinară devenea o formă de autoprotecție. Un exemplu emblematic este Saddam Hussein, al cărui bucătar a învățat rețeta preferată a dictatorului chiar de la soția acestuia.
„Această rețetă a fost învățată ca o strategie de supraviețuire. S-a gândit că i-ar face plăcere și, în felul acesta, ar fi el bucătarul mai protejat.”
Contrar imaginii excesului, mulți dictatori preferau mâncarea simplă, tradițională, legată de copilărie și de locul de origine.
„Despre Nicolae Ceaușescu și Elena am citit că mâncarea intra pe factură, din gospodăria de partid, și ce rămânea era dat înapoi. În plus, ce rămânea gătit la masă era strâns și oferit personalului.”
Teama de otrăvire era omniprezentă, iar controlul alimentelor era extrem de strict. Mostrele erau păstrate, mâncarea era verificată, iar ritualul mesei devenea un act de securitate.
„Sunt bucătari care trăiau permanent cu frică, dar sentimentele erau amestecate, era imposibil să nu simtă satisfacție când mâncarea lor era apreciată sau când erau puși la masa de anul nou cu familia prezidențială.”
Uneori, o masă reușită putea salva vieți. Alteori, o simplă indigestie putea declanșa un masacru.
Interviu realizat de Daria Ghiu în emisiunea Orașul vorbește, produsă de Gabriela Mitan Dulgheru și difuzată în fiecare zi de luni până vineri, de la ora 9.00, la Radio România Cultural.








