„Kontinental ’25” de Radu Jude, câștigător al Ursului de Argint la Berlinale, ajunge în cinematografele din România din 20 iunie
30 Aprilie 2025, 13:07
După succesul de la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, unde a fost distins cu Ursul de Argint pentru Cel mai bun scenariu, filmul „Kontinental ’25”, scris și regizat de Radu Jude, va avea premiera în cinematografele din România pe 20 iunie 2025, distribuit de Independența Film, compania care aduce constant în România filme premiate în marile festivaluri, filme de autor și titluri esențiale ale cinema-ului contemporan.
„Kontinental ’25” urmărește povestea Orsolyei, un executor judecătoresc din Cluj, care, după evacuarea unui om fără adăpost, este aruncată într-o criză morală profundă. Pe fundalul unui oraș în plină expansiune economică, Jude construiește un portret tensionat al vinovăției personale într-un sistem care privilegiază profitul în detrimentul umanității.
Filmat în Cluj-Napoca și împrejurimi, dar și în București, folosind un iPhone și un echipament minimal, în doar 11 zile, filmul își asumă o estetică necosmetizată și autentică, amplificând impactul poveștii și realismul observației sociale. Printr-o combinație subtilă de umor amar, ironie și spirit analitic, „Kontinental ’25” propune o reflecție lucidă asupra inegalităților și marginalizării din societatea contemporană.
Din distribuție fac parte actori apreciați, precum Eszter Tompa, Gabriel Spahiu, Adonis Tanța, Șerban Pavlu, Oana Mardare, Annamária Biluska, Adrian Sitaru, Marius Damian, Nicodim Ungureanu, Ilinca Manolache și Dan Ursu.
Descris de presa internațională ca fiind „o parabolă morală de o intensitate excepțională” (Variety), „cel mai puternic film al competiției Berlinale 2025” (Le Monde) și „proaspăt și profund contemporan” (The Hollywood Reporter), „Kontinental ’25” reconfirmă poziția lui Radu Jude ca una dintre cele mai originale și relevante voci ale cinematografiei europene.
"Mă bucur că filmul nostru ajunge la publicul pentru care a fost făcut în primul rînd, și anume cel din România. Faptul că un film independent e distribuit de o companie numită Independența Film nu poate fi decît un semn bun." – Radu Jude, regizor.
„Kontinental '25 este un film puternic și necesar, care poartă semnătura clară a lui Radu Jude. Ne bucurăm să-l aducem publicului din România și să continuăm să susținem filme care pun întrebări și nu lasă spectatorii indiferenți.” - Antoine Bagnaninchi, Independența Film.
Kontinental '25 este produs de Saga Film, producător Alex Teodorescu, în co-producție cu RT Features (Brazilia), Bord Cadre films (Elveția), Sovereign Films (UK) și Paul Thiltges Distributions (Luxemburg), realizat cu sprijinul UPFAR – ARGOA și înscris pentru accesarea Schemei de ajutor de stat pentru sprijinirea culturii de film și producției de film în România, organizată de Oficiul de Film și Investiții Culturale, programul Cash Rebate 2024.
Kontinental ’25 va putea fi văzut în cinematografele din România din 20 iunie.
Mai multe detalii pe: Instagram | Facebook
Despre Radu Jude
Radu Jude (născut în 1977) este regizor și scenarist român, unul dintre cei mai apreciați cineaști contemporani. A câștigat Ursul de Aur la Berlinale 2021 cu Babardeală cu bucluc sau porno balamuc și Ursul de Argint pentru regie cu Aferim! în 2015. Printre filmele sale se numără Cea mai fericită fată din lume (2009), Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (2018) și Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii (2023), multipremiat la Locarno. Cel mai recent film al său, Kontinental ’25, a primit Ursul de Argint pentru Cel mai bun scenariu la Berlinala 2025.
Despre Saga Film
Saga Film, activă în industria de film din anul 2000, s-a remarcat prin producții premiate la importante festivaluri de film. Din 2024, colaborează cu regizorul Radu Jude lansând în același an la Locarno documentarul de montaj Opt ilustrate dintr-o lume ideală. În 2025, prezintă Kontinental ’25 la Festivalul Internațional de Film de la Berlin, film distins cu Ursul de Argint pentru Cel Mai Bun Scenariu, finalizează lungmetrajul Dracula, noul proiect al regizorului Radu Jude, precum și Nu mă lăsa să mor, debutul în regie al lui Andrei Epure.
Despre Independența Film
Din 1997, Independența Film aduce în România filme de autor și cinema independent, titluri premiate și voci esențiale ale cinematografiei contemporane. Printre titlurile distribuite de-a lungul anilor, se numără Melancholia (r. Lars von Trier), Climax (r. Gaspar Noé), Parasite (r. Bong Joon-ho), Triangle of Sadness (r. Ruben Östlund), Titane (r. Julia Ducournau), Blue is the Warmest Colour (r. Abdellatif Kechiche), Talk to Her și Parallel Mothers (r. Pedro Almodóvar), Dogtooth (r. Yorgos Lanthimos), I, Daniel Blake (r. Ken Loach) sau The Boy and the Heron (r. Hayao Miyazaki).
Urmărește-ne și pe conturile noastre de Social Media:
YouTube | Facebook | Instagram