Marta Pajek sau cum să aduci dansul contemporan în animație
![Marta Pajek sau cum să aduci dansul contemporan în animație](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F10%2F10%2F40283%2Fc177-0537f97b-16969333563bb689c3.jpg&w=960&h=540&c=1)
10 Octombrie 2023, 13:20
Marta Pajek este o regizoare din Polonia multipremiată pentru filmele sale de animație, care poartă amprenta interesului său pentru artele vizuale și design grafic, precum și pentru dans, psihologie, spiritualitate.
Absolventă a Academiei de Arte Frumoase din Cracovia, Marta a studiat la Studioul de Film de Animație condus de legendarul animator Jerzy Kucia. Mai târziu, s-a format sub îndrumarea animatorului estonian Priit Pärn la Academia de Arte din Turku, Finlanda. A regizat mai multe scurtmetraje animate, printre care ‘After Apples’ (2004), ‘Sleepincord’ (2011) și, cel mai recent, tripticul premiat ‘Impossible Figures and other stories’ (2016-2021).
Face parte anul acesta din juriul competiției de scurtmetraj internațional a Festivalului Animest și a fost invitata Elena Vlădăreanu la Scena și ecranul.