Scriitoarea Anca Vieru: ”Munca la o biografie este cu totul altceva decât scrisul unei cărți pe care ți-o imaginezi în totalitate.”
![Scriitoarea Anca Vieru: ”Munca la o biografie este cu totul altceva decât scrisul unei cărți pe care ți-o imaginezi în totalitate.”](https://www.radioromaniacultural.ro/img.php?u=https%3A%2F%2Fwww.radioromaniacultural.ro%2Fuploads%2Fmodules%2Fnews%2F0%2F2023%2F10%2F16%2F40368%2Fc177-1463520d-1697454028bae4e75f.jpg&w=960&h=540&c=1)
16 Octombrie 2023, 13:58
În colecția Biografii romanțate a editurii Polirom a apărut recent volumul ”Pallady. Ulise legat de catarg” de Anca Vieru. Un roman emoționant, cu un fir narativ care te face să nu-l lași din mână până la ultima pagină. Nu e perfect artistul pe care ni-l înfățișează autoarea, dar tocmai de aceea e atașant. E în primul rând, omul cu temerile și slăbiciunile lui, ”uneori arțăgos, alteori de o bunătate pe care se temea s-o afișeze”.
Diana Joicaliuc a stat de vorbă cu scriitoarea Anca Vieru, la Revista Literară Radio despre felul în care și-a construit povestea, despre documentarea minuțioasă și adevărata muncă de detectiv pe urmele personajului său.
Astăzi, de la ora 19.00, la Librăria Humanitas Kretzulescu va avea loc o întâlnire cu scriitoarea Anca Vieru, prilejuită de apariția romanului ”Pallady. Ulise legat de catarg”, apărut recent în colecția Biografii romanțate a Editurii Polirom. Invitați, alături de autoare: Simona Antonescu și Ciprian Măceșaru. Discuția va fi moderată de Nona Rapotan.
Anca VIERU este absolventă de politehnică şi are un master în comunicare. A publicat în volumele colective Moş Crăciun & co. (Editura Art, 2013) şi Ficţiuni reale (Editura Humanitas, 2013), proiect iniţiat de Florin Piersic jr. În anul 2015 i-a apărut la Editura Polirom volumul de proză scurtă Felii de lămâie, nominalizat la premiile revistei Observator cultural şi reeditat în 2018 în colecţia Top 10+. A mai publicat, tot la Editura Polirom, romanul Spulberatic (2018) şi volumul de proză scurtă Fără poză de profil (2022), nominalizat la Premiile Sofia Nădejde.